3B BASKI

3B BASKI

   Çalışma prensibi olarak ise çok kompleks bir yapı içermediği kanaatindeyim. Bir şeyi hayal ediyorsunuz daha sonra bu hayalinizi 3 boyutlu yazıcının basabileceği şekilde bilgisayar ortamında tasarlıyor veya internetten hazır olarak buluyorsunuz. Yazıcımız bu tasarımı sanal olarak katmanlara bölüyor ve içinde bulunan hammaddeyi yüksek sıcaklıkta eritip katmanları üst üste gelecek şekilde basıyor. Belirli bir süre sonra ise elinizde hayalinizi tutmuş oluyorsunuz. Baskı kalitesini belirleyen belirli başlı parametreler olduğunu söylemeyi de unutmayalım. Bu parametrelerin optimize olması için de biraz zamana ve araştırmaya ihtiyaç duyulacağı da bir gerçek.

Bizim İçin Ne Anlam İfade Ediyor?

   Teknoloji Topluluğu altında aktif faaliyet yürüten birden fazla proje ekiplerinin olduğunu biliyorsunuz. Bu ekiplerden Papalagi İnsansız Hava Aracı ekibinin üretim süreci ise 3B yazıcıların üretimdeki ağırlığını kanıtlar niteliktedir. İlk yıllarında 3B yazıcı kullanmayan Papalagi Ekibini birtakım:

  • Sürekli üretim yapamamak,
  • Tasarımı istedikleri gibi değil de hazır belirli kalıpları kullanarak yapmak, ki bu da tasarımdaki özgürlüğü ve özgünlüğü çok kısıtlayan bir etken,
  • Üretimdeki süreklilikten verilen tavizden dolayı hatalı üretim hakkının çok çok düşük olması

Gibi zorluklar bekliyordu.

 

   Daha sonraki yarışma yılında ise gerek tasarımda tamamıyla özgür olabilmek gerekse hata yapmaktan korkmamak için Creality Ender 3 Pro 3B yazıcı ile çalışmaya karar verildi. Üretimde ve tasarımda tabiri caizse çağ atlatan bu karar ile artık tasarımlarında hayal gücü ve bilimin kusursuz uyumundan başka bir şeye bağlılığı yoktu. Çünkü tasarımcılarımız hayal ediyordu ve belirli bir süre sonra bu hayal gerçek oluyordu. Böylelikle özgün tasarımın çok önemli olduğu TEKNOFEST gibi yarışmalarda bizi ön plana çıkaracak hamleyi atmış oluyorduk.

   Bir diğer önemli gelişme ise hatalı üretim hakkımızın artmasıydı. Seri bir şekilde üretim yapabildiğimiz için aracın optimizasyonunu dene-yap şeklinde arttırabiliyorduk. Aracın ürettiğimiz bir parçası denediğimizde istediğimiz gibi olmadıysa tekrar tasarlayıp tekrar üretebilme gibi bir lüksü elde etmiştik. Bu da bizleri korkusuzca tasarım yapmaya itiyordu. Ne de olsa birçok hakkımız vardı. Yeri gelmişken bizlerin bu kadar özgür olmasına olanak sağlayan Creality ve Creality Türkiye’ye sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

   Kısacası öğrencilerden farklı sektörlerdeki mühendislere kadar dünyanın birçok alanında aktif bir şekilde kullanılan 3 boyutlu yazıcıları kullanmak için gerekli malzemeler listesinin başına “Hayal Gücünü” koyarsanız çok güzel sonuçlar elde edeceğinizi düşünüyorum.

   Hayal kurmak henüz yasaklanmamışken olabildiğince hayal kurun ve bunları gerçekleştirmenin yollarını arayın sevgili okurlarım. Bir sonraki yazıda görüşene dek hoşça kalın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir