Apple iCar (Apple Araba)

Apple iCar (Apple Araba)

https://www.formtrends.com/is-apple-building-a-car/

Merhaba değerli okur yeni yılın ilk yazısına hoş geldin diyorum! Araba sektöründeki üretim hızı ve yenilikler farklı dev şirketleri de harekete geçiriyor mesela Apple şirketi. Telefon, tablet, bilgisayar derken bu seferde araba için düğmeye bastılar! Tabi ki uzun yıllardır konuşuluyor Apple iCar (Apple Araba) projesi ama detayların ortaya çıkması ile merak uyandırdı. Hadi detaylara bakalım.

Apple iCar (Apple Araba) Nasıl Ortaya Çıktı?

Apple’ın kameraların arkasında daha birçok projesi var ve bunlardan biri de 2014 yılının sonlarında Apple şirketinin CEO’su Tim COOK tarafından onaylanacağı bildirilen araba projesiydi. Şubat 2015’te Apple çalışanlarının elektrikli araba projesi üzerinde çalıştığını ve bunun üzerine çeşitli kişi ve kurumlarla görüştüğü bildirildi.

2016 yılında Tesla Motors CEO’su Elon Musk, Apple’ın muhtemelen zorlayıcı bir araba yapacağını belirtirken Apple elektrikli araç şarj istasyonları ile ilgilendiğini gösteren haberler vardı.

2017 yılında yine söylentiler devam etti ancak 2018 yılına geldiğimizde The New York Times’ta yayınlanan bir makale büyük proje haberlerini bildirdi. Apple her ne kadar saklamaya çalıştıysa da “Titan Projesi” adı altındaki araba projelerini yasal düzenlemeler, faaliyetlerine ilişkin bazı gerçeklerle bunu başaramıyorlardı. Hatta öyle ki 7 Temmuz 2018’de eski bir Apple çalışanı, Apple’ın sürücüsüz araba projesiyle ilgili ticari sırları çaldığı iddiasıyla FBI tarafından tutuklandı. 

(Temsili görüntü) Mercedes-Benz F015 Luxury In Motion otonom konsept otomobil, Las Vegas, Nevada'daki 2015 CES gösterisi sırasında sahnede gösteriliyor.
(Temsili görüntü) Mercedes-Benz F015 Luxury In Motion otonom konsept otomobil, Las Vegas, Nevada'daki 2015 CES gösterisi sırasında sahnede gösteriliyor.

Apple birçok çalışanı bu proje için işe aldığı gibi birçok çalışanını da işten çıkardı. Aralık ayı başlarında Bloomberg, Apple yapay zeka lideri John Giannandrea’nın Apple Car geliştirmeyi denetlediğini bildirdi. Apple’da çalışan iki kişi tarafından verilen bilgiye göre 2024 olası bir lansman tarihi için çalışıldığı bildirildi. Yani 2024 yılında Apple iCar için bir tanıtım lansmanı düzenlenmesi söz konusu.

Apple’ın araba ürettiğine dair birçok söylenti ve iddia mevcut ki birçok haber, röportaj ve eski Apple çalışanına göre bu söylentiler doğru. Sanırım ispatlanması için planlanan takvimde 2024 yılında tüm sorularımıza cevap bulabileceğiz.

Apple Araba Özellikleri Nasıl Olacak?

Tamamen elektrikle çalışması planlanan Apple iCar (Apple Araba) lityum-iyon bataryaların aksine “Nanocell” adındaki bir teknolojiye ait bataryalarla sağlanacağı belirtiliyor. Nanocell teknolojisi ısıya dayanıklı ve daha uzun menzil sunabiliyor.

Otonom olması planlanan araçta direksiyon veya gaz pedalı olmadan tasarlanarak tamamen otonom olacağı söyleniyor. Ayrıca sessizce açılıp kapanabilen otomatik kapılarla birlikte otomobilin yanlara doğru da hareket etmesini sağlayacak küresel tekerlekler olması varsayımlar dâhilinde.

https://blog.cyberage.com.tr/2017/04/18/apple-icar-icin-izin-almayi-basardi/
(Temsili Görüntü) https://blog.cyberage.com.tr/2017/04/18/apple-icar-icin-izin-almayi-basardi/

İç mekânda eğlence amaçlı artırılmış gerçeklik olacağı söylentisi bile var. Çılgınca. Parmak iziyle açılabilir özelliği ve Apple, CarPlay uygulamasının bu arabada gelişmiş bir versiyonun bulunabileceği söylentiler arasında. LİDAR sensörü ile trafik akışını kontrol edebilecek ve üç boyutlu görüntü ile yararlı bir sürüş deneyimi yaratacak olması söylemler dâhilinde.

Apple’ın üreteceği arabanın ne gibi özelliklere ya da tasarımının neye benzeyeceği halen bilinmemekte burada bahsettiklerim birer varsayım, beklenti veya söylenti ama teknolojinin getirisi ile olmayacak şeyler değil. Ancak Apple şirketinin bu projenin altından kalkıp kalkamayacağı, seri üretime geçip geçemeyeceği ve bu özelliklere ve donanıma sahip bir araba üretebileceği hatta diğer araba şirketleri ile rekabet edebileceği merak konularından sadece birkaçı.

https://macback.co.uk/blog/apple-icar-rumours-and-possible-release-date/
(Temsili Görüntü) https://macback.co.uk/blog/apple-icar-rumours-and-possible-release-date/

Teknoloji her alanda gelişmeye, geliştirmeye ve üretmeye açık yeter ki bunları kullanabileceğimiz doğru kanallar ve fikirler bulalım. Çünkü sınırların kalktığı bir döneme giriyoruz ve şu anda bir kapının eşiğinde duruyoruz geçmeye hazır mısın değerli okur?

https://www.carsales.com.au/editorial/details/apple-icar-in-development-100925/
(Temsili Görüntü) https://www.carsales.com.au/editorial/details/apple-icar-in-development-100925/

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

KAYNAKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir