AQUAPONIC SYSTEM

AQUAPONIC SYSTEM

AQUAPONİS SYSTEM
selçuk

Selçuk ÇELİK

Selçuk Çelik araştırdı ve yazdı.

Aquaponic kelimesi Aquaculture (su kültürü) ve Hydroponic (su ile bitki yetiştirmek) kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. Peki nedir bu sistem?

Simbiyoz yaşam iki canlının birbirinden yararlanarak yaşamasıdır. Aquaponic sistemlerinde ise ‘iki canlı’ yerini bitki ve su canlısına bırakıyor. Yani aquaponic bitki ile su canlısı yetiştiriminin simbiyotik örneğidir.

AQUAPONİC SYSTEM

Akuakültürde yetiştirilen canlılardan oluşan dışkı bitkiler için oldukça önemlidir. Bunlardan en önemlisi de amonyaktır. Akuakültür tankındaki kirli su bir pompa yardımı ile hidroponik kısımda yetişen bitkilere gönderilir. Akuakültür tankı ve bitki büyüme yataklarında yer alan bakteriler, amonyağı önce nitrite ardından nitrata dönüştürür. Akuakültür sistemden gelen su bitkiler için güçlü bir besin kaynağıdır. Bitkiler bu su içerisindeki atık maddelerle beslenirken aynı zamanda sudaki atık da temizlemiş olur.

Hidroponik yataklar bir biofiltre gibi davranarak sudaki amonyak, nitrat, nitrit ve fosforu temizler. Temizlenen su daha sonra tekrar akuakültür tankına pompalanır. Akuaponik sistemlerde suda yetişen canlılar bitkiler için yararlı yapı taşlarını üretirken, bitkiler de suyu hızlı bir şekilde filtreleyip su canlılarının yaşamlarını sürdürebilmelerini sağlar. Öylesine kullanışlı bir sistem ki; arka bahçenize ya da bir futbol sahası büyüklüğünde bir alana kurabilirsiniz.

Aquaponic bize;

• Düşük su kullanımı ile aynı miktarda bitki üretimi (geleneksel tarıma göre %2 su kullanımı)

• Çıkan atığın geri dönüşümüyle organik gübreleme

• Küçük alanda büyük tarım ürünü elde etme

• Hidroponik sistemin biofiltre görevi

• Verimli ürün, gibi olanaklar sağlar.

Sistemin tarihi 6.yüzyıla kadar dayanmaktadır. İlk olarak Çin de ve Güney Amerika’da ki Aztek halkında kullanıldı. Yakın geçmişte ise ilk olarak 1960 sonlarında John ve Nancy Todd adlı çift kullandı. Ticari anlamda ilk olarak bu sistemi kullanan, Aquaponic sistemi üstüne doktora tezi yazan Dr. Wilson Lennard’dı.

Kendi kendine yeten, iç döngüsü ile su canlıları ve bitki üretimini sağlayan bu sistemler, farklı gezegenlerde hayat kurma planlarımızın olduğu yakın gelecekte, besin üretimi için alternatif bir çözüm yolu olabilir. Yaşayıp göreceğiz..

AQUAPONİC SYSTEM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir