Bayraktar TB2 SİHA Yeni Bir Rekor Kırdı

Bayraktar TB2 SİHA Yeni Bir Rekor Kırdı

Bayraktar Siha

Bayraktar TB2 , BAYKAR Savunma‘nın geliştirdiği Türkiye’nin ilk yerli SİHA’sı olma özelliğini taşıyor. SİHA’mız TB2, 300.000 uçuş saati hedefini tamamlayarak havacılık tarihimizde yeni bir rekora imza attı. Gelişmeleri ve kısa bir incelemeyi sizler için derledim. Keyifli okumalar dilerim.

Yerli Siha

Bayraktar TB2 2014 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmişti. 2015’te silahlandırıldı. Bu sayede insansız hava aracı(İHA) statüsünden silahlı insansız hava aracı (SİHA) statüsüne girdi. SİHA şuan TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonlarda çeşitli amaçlarda kullanılıyor.

Bugüne kadar 160 adet satıldı

TB2 SİHA’lar, özellikle Türkiye ve Azerbaycan ordularına teknik özellikleri ile stratejik üstünlük sağlıyor. Ayrıca Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve Hendek gibi operasyonlarda gösterdiği performansı ile Katar ve Ukrayna ordularının da envanterinde yer bulunuyor. Bu operasyonel başarıları ile bizleri ümitlendirmekle kalmadı, yabancı basında da kendine yer buldu.

Şirket verilerine göre şuanda  160 adet TB2 etkin olarak kullanılıyor.

Milli SİHA

%93 Yerlilik Oranı

BAYKAR gücünü bünyesinde çalışan Türk mühendislerinden alıyor. Bayraktar TB2 üretiminde kullanılan piston motoru, çek valfi gibi hazır tedarik edilen bileşenler %1’i bile geçmiyor. Çoğunlukla diğer malzemeleri dünyadaki alternatifleri yerine yerli üreticilerden tedarik ediyor. Bu sayede ülkedeki diğer sektörler ve üreticiler de desteklenmiş oluyor.

Oranın bu denli yüksek olma sebebi ise şirket bünyesinde 13 dalda Türk mühendislerin çalışması. Kullanılan yazılımlar da bu yerlilik payına dahil.

360 Milyon Dolarlık İhracat

Yapılan anlaşmalar kapsamında Bayraktar TB2 SİHA’lar Ukrayna, Katar ve Azerbaycan’a ihraç edildi. Şirket yetkililerinden alınan bilgiye göre Baykar’ın gelirlerinin büyük kısmı yurtdışına yapılan ihracattan elde ediliyor. İlk milli İHA ihracatını 2012’de gerçekleştiren Baykar, 2020 yılında 360 milyon dolarlık SİHA/İHA sistemi ihraç etti. Şüphesiz ki bu Türk savunma sanayii alanında büyük bir başarıya imza.

Bir SİHA’nın ortalama birim fiyatı ise yaklaşık 6 milyon dolar.

Bayraktar SİHA

BAYKAR Savunma kendi bünyesinde düzenlediği teknolojik yarışmalar ile de gençlerin önünü açıyor. BAYKAR, topluluğumuzun projelerinin de katılacağı TEKNOFEST‘in ana sponsorluğunu da üstlenmekte.

Son olarak, Türkiye’yi kendi İHA/SİHA’sını üretebilen 6 ülkeden biri konumuna getirdiği için başta Selçuk Bayraktar olmak üzere emeği geçen tüm ekip üyelerine teşekkür ederiz.

Ayrıca, havacılık ve uzay konusunda meraklıysanız, bu içerikler tam sizlik;  Türkiye’nin Milli Uzay Programı

Türk Savunma Sanayii’nde 2020 Yılı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir