Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ve Diyetetik

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Beslenme ve diyetetik, besin ve beslenme bilgisinin sağlığı geliştirmek, hastalıkları önlemek veya en aza indirmek için uygulanmasıdır. Bölümün bilim dalı, sağlık ve hastalıkta diyetin uygulanması, besinlerin hazırlanması ve besin alımı üzerinde bilimsel çalışmalar yapmaktadır. Beslenme, besin ögelerinin vücuttaki metabolik ve fizyolojik rollerini araştırmaktadır. Diyetetik ise beslenme ile ilgili hastalıkların tedavileri ve hastalık komplikasyonlarının önlenmesi ile ilgilenmektedir.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi?

4 yıllık eğitim-öğretim programında teorik olduğu kadar pratik dersler de mevcuttur. 1. Sınıfta Beslenme ilkeleri, fizyoloji, anatomi, organik kimya gibi daha genel mesleğe giriş derslerimiz vardır. 2. Sınıftan itibaren doğrudan alakalı dersleri almaya başlıyoruz. Son sınıfta daha çok hastane stajlarımız olduğu için okula tez çalışmaları için gidiyoruz. Bunların yanında Besin hazırlama ve pişirme teknikleri, standart yemek tarifleri geliştirme, besin kimyası ve analizleri gibi uygulamalı laboratuvar derslerini de alıyoruz.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı?

Bölümüme başladığımdan beri sağlıklı beslenmeyi öğrendim ve kendi hayatımda daha çok uygulama fırsatı buldum. Yediklerimi daha özenli ve planlı seçmeye başladım. Genel olarak daha sağlıklı bir bedene sahip oldum.

4)Bölümünüzün eğitim dili İngilizce veya farklı bir dilde mi? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var?

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesinde eğitim dili Türkçe’dir. Beslenme ve Diyetetik güncel ve sürekli kendini yenileyen bir bilim dalı olduğu için yabancı kaynakları takip ediyoruz, bu yüzden İngilizce bölümümüz için çok önemli. Okulun Erasmus programına katılarak ya da dil kurslarına giderek İngilizcenizi geliştirmenizi tavsiye ederim.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl?

Mezun olduğumuzda diyetisyen olarak devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, aile sağlığı merkezlerinde, okullarda, huzurevlerinde, spor salonlarında, toplu beslenme yapılan kurumlarda, özel sektörde bir çok çalışma alanımız mevcut. Özel okulların artması ve fazla mezun olmasından dolayı her meslekte olduğu gibi atama sayısı oldukça yetersiz. Fakat kendinizi geliştirdiğiniz sürece özel sektörde de bir çok alanda iş bulma imkanı yakalayabilirsiniz.

6) Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli?

Kendinizi güncel tutmak için makale okumak ve literaür taramak çok önemli, bunun için iyi bir İngilizcenizin olması gerekir. Okul stajlarının dışında kendi yaptığınız gönüllü stajlar, üniversitede katıldığınız kongre, seminer gibi eğitimler kendinizi geliştirmenizi sağlar. Bunların dışında işimiz insanla olduğu için iletişiminizin güçlü olması ve insan psikolojisinden anlamanız sizin için faydalı olur. Üniversite tercihi yaparken yandal, çift anadal uygulamalarının olduğu okulları tercih ederseniz Gastronomi, Psikoloji gibi bölümleri de okuyarak kendi alanınızı genişletebilirsiniz.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Diyetisyen deyince sadece zayıflatma uzmanı algısının tamamen yanlış olduğu, çok önemli ve kritik hastalıkların tedavisinde bir sağlık çalışanı olarak rol alacağınızı bilmelisiniz. Sanıldığı kadar kolay ve uçuk paralar kazanılan bir bölüm değil bunun için gerçekten bölümü severek gelmenizi tavsiye ederim. Biyoloji ve kimya ağırlıklı bir bölüm olduğu için bu derslerde başarılıysanız sizin için daha kolay bir eğitim hayatı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir