BEYİN-BİLGİSAYAR PROJESİ:NEURALİNK

BEYİN-BİLGİSAYAR PROJESİ:NEURALİNK

Neuralink 2016’da San Francesco’da kurulmuş insan beynini bilgisayarlar ile fiziksel bağlantı olmadan bağlamaya yarayacak bir araç üretmek isteyen nöroteknoloji şirketidir.Aslında bilim-kurgu filmlerinden aşina olduğumuz bu proje için ilk adımlar atılmaya başlandı. Peki nedir bu neuralink projesi?

#yapayzeka

Hem beyin aktivitesini kaydedebilen hem de beyni uyarabilen kablolara bağlı bir çip. Çipte bulunan elektrotlar nöronun üzerine yerleştirildiğinden herhangi bir ateşleme bilgisayar ekranına dökülüyor. Tabi bu elektrotlar beyninizi de dürtmekte.Ancak bu dürtme baş ağrısı  yapmıyor.İlk olarak beynimizde ağrı reseptörü bulunmadığından  hissedemeyiz zaten.İkinci olarak o kadar küçük ki, karşılaştırma yapmak için saç telinizi düşünün ve onu 10’a bölün, milimetre hatta nanometreden bahsediyoruz. 

#yapayzeka

Çip o kadar küçük ki insan eliyle onu yerleştirmek imkansıza yakın.İşte tam da burada bir robot devreye giriyor. Bu robot, iplikleri beyninize yerleştirmek için gereken hassas hareketleri yapma yeteneğine sahip. Bir dikiş makinesi edasıyla beyninize elektrotları yerleştiriyor. Kulağa basit gibi gelse de bir uzay roketini yeryüzüne indirmek kadar zor bir şey.

Bu teknoloji alzheimer,parkinson,demans gibi sinir sistemi bozuklukları düzeltmenin yanında yapay zekayla ortak yaşamı da mümkün kılıyor. İlk olarak fareler üzerinde deneme yapılmış,ardından domuzlar ve en son olarak maymunlar. Hatta Musk yaptığı canlı yayında domuzların üstünde uygulamalı bir şekilde teknolojinin nasıl çalıştığını gösterdi.

İlk olarak amaçları sinirsel hastalıkları tedavi etmek olsa da asıl amaçları insanı yapay zekanın önüne geçirmek.Buna aslında teknolojik tekillik de diyebiliriz.Geleceğe dair öngörülerde bulunan Raymond Kurzweil bu konu hakkında açıklamada bulunmuş.’Teknolojik tekillik,teknolojinin çok hızlı(üssel hızlarda) gelişmesinden kaynaklanır.Yani teknolojiyi öyle hızlı geliştiriyoruz ki yakın zamanda kendimizden daha akıllı makineler geliştirmiş olacağız ve teknolojik gelişim hızı makinelerin tasarrufuna geçtiğinde sonsuz hızlara çıkacak. Çünkü makineler de kendilerinden daha akıllı makineler yapacak. Bu denkleme göre, makine insan zekasını geçerse gelecek öngörülemez hatta sonsuz olur.’ diyor.

Hatta tarih olarak 2029 sonlarında bu olayların gerçekleşeceğini düşünüyor.2045 sonunda ise artık insan-makine hibriti olarak hayatımızı sürdüreceğimizi düşünüyor. Bu teknoloji sayesinde sevdiklerimizle neredeyse telepatik yollarla iletişim kurabilir, o anda ihtiyacımız olan bir dilde konuşabilir ya da öğrenmek istediğimiz bir şeyi istediğimiz zaman hızlıca öğrenebiliririz. Elon Musk  bunu yaptırmanın zorunlu olmadığını söylüyor. Çevrenizdeki birkaç kişinin beyni kuantum bilgisayar hızındayken neden sizde öyle olmayasınız ki ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir