Beyinden Alınabilecek En İyi Verim İçin Bazı Küçük İpuçları

Beyinden Alınabilecek En İyi Verim İçin Bazı Küçük İpuçları

yapay zekanın sağlığa etkileri

Bildiğiniz üzere tüm dünyanın COVID-19 salgınıyla savaştığı şu sıralar salgının yayılmaması için hepimiz evlerimizdeyiz. Evde olduğumuz bu süre zarfı birçoğumuza her ne kadar sıkıcı geliyor olsa da, iyi yanından bakacak olursak, bu boş vakitlerimiz kendimizi geliştirmek için bulunmaz bir şans.

Tüm gün evde olduğumuz için beyin fonksiyonlarımızı okulda veya dışarda olduğumuz kadar kullanmıyoruz. Bu yüzden, ‘’kullanılmayan organ körelir’’ ilkesinde dayanarak, evde olduğumuz bu zamanlar beynimiz rahatlığa alışmış olabilir ve bu yüzden projelerimizde, derslerimizde, ödevlerimizde ve sınavlarımızda problem yaşayabiliriz. Bu yazımda sizlere ufak ipuçları ile beynimizden nasıl daha iyi verim alabileceğimizi anlatacağım.

  • Öncelikle bir klişeyle başlayalım, düzgün beslenmek. Eminim ki bunun çok önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Biliyoruz bilmesine fakat ne kadar uyguluyoruz? Beynimiz vücut kitlemizin yaklaşık %2’sini oluşturur. Oysa gün içerisinde aldığımız oksijen ve besinlerin yaklaşık %20’si beyin tarafından tüketilir. Bu orandan da anlaşılacağı üzere beynimizin sağlıklı beslenmeye çokça ihtiyacı var. Ayrıca, yediğiniz besinlerin sağlıklı yağlar da içermesine dikkat edin(fındık, fıstık, ceviz, avokado vb.). Beyin hücrelerimizin yapı taşı yağdır ve yapı taşları olan besinleri yemek gelişmesinde önemli rol oynar.
  • Derin nefes alıp vermek her ne kadar genel olarak sakinleşmek için kullanılsa da, beynimizin işleyişini geliştirmek için de çok önemli bir yöntemdir. Önceki maddede bahsettiğim gibi, beynimizin çalışması için oksijen çok önemlidir. Bu yüzden tıkandığınızı, düşünmekte ve anlamakta zorluk çektiğinizi anladığınız zaman birkaç defa derin nefes alıp vermeniz beyninizden alacağınız verimi arttıracaktır.
  • Yeni şeyler deneyin. Evde olduğumuz şu sıralar ilgi duyduğunuz ama yoğunluktan bir türlü yapmaya fırsat bulamadığınız aktiviteler yapın. Yeni bir şey öğrendiğimizde beynimizdeki kıvrım sayıları artar. Yeni bir enstrüman öğrenmek, alışkın olmadığımız farklı tarzlarda kitaplar okumak, yapmayı bilmediğiniz bir yemeği yapmaya çalışmak gibi beynimiz için yeni olan aktiviteler bu kıvrım sayılarını arttırır ve beynimizi geliştirir.
  • Bildiğiniz ve öğrenmeye çalıştığınız farklı alandaki bilgileri birbirleri ile bağdaştırmaya çalışın. Ne demek bu? Mesela, gitar öğrenmeye çalışırken notları, parmakların geleceği yerler gibi bilgileri matematiksel verilerle kodlayabilirseniz, beyninizin sanat kısmı ile sayısal kısmını birbirine bağlamış, yani yeni kıvrımlar oluşturmuş olacaksınız. Aynı zamanda bu işlem bilgileri beynimizde daha kalıcı yapar.
  • Evde spor yapın. Kolay ve yapması basit egzersizler bile olsa evde yapılacak sporun beynimize çok büyük faydası olacaktır. Çünkü spor vücuda alınan oksijen miktarını arttırır ve kan akışını hızlandırır. Bahsettiğim beyin kıvrımları ve nöron üretimi için olmazsa olmazları sağlar spor yapmak.
  • Sevdiğiniz müzikleri dinlemeyi ihmal etmeyin. Müzik ruhun gıdası olarak bilinse de beynimiz için de yararlı olduğu ciddi olarak düşünülmektedir. Sevdiğimiz müzikleri dinlediğimizde salgılanan mutluluk hormonu sayesinde dinlerken yaptığımız veya dinledikten sonra yapacağımız işler için beynimiz daha verimli çalışacaktır.
  • Biraz da yapmamamız gerekenlerden bahsedersek, bunların en başında stres ve kaygı geliyor. Stres ve kaygı ruh sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi beynimizin gelişimi için de büyük bir engel. Stres ve kaygıya sahip insanlardaki nöronların öldüğü gibi beyin yenilerini üretmekte güçlük çekiyor. Beyin verimliliği için çok önemli olan nöron sayımızı stres ve kaygıyla azaltmak istemeyiz.
  • Başkalarının düşündüklerini her zaman benimsemeyin. Kendiniz düşünün, kendi fikirlerinizi üretin. Düşünmek beyin gelişimindeki en iyi kozlarımızdandır. Kendi kararlarınızı verin ve hata yapmaktan asla korkmayın. Hata yapmak, öğrenmeyi sağlayan önemli bir faktördür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir