BİR ROBOTTAN DAHA FAZLASI OPTİMUS

BİR ROBOTTAN DAHA FAZLASI OPTİMUS

Dünya ilginç ve yeni teknolojik gelişmelere şahit olmaya devam ediyor. Gelişen teknoloji sayesinde artık birçok şey mümkün hale geliyor. Her gün yeni bir gelişme öğrenmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda bunlardan biri olan Tesla’nın yeni insansı robotu Optimus’u tanıyalım.

Geçtiğimiz 2022 yılında Elon Musk Tesla’nın her yıl düzenlediği Yapay Zeka gününde ilk kez insansı robotu Optimus’u tanıttı. Hatta bu tanıtım esnasında Optimus sahneye dans ederek çıktı. El sallayarak seyircileri selamladı. Ardından Elon Musk tanıtım konuşmasında Tesla’nın 10 yıldır insansı robotlar üzerine çalıştığını hatırlattı. Sözlerine şöyle devam etti: “Amacımız en kısa sürede, kullanışlı bir humanoid yapmak. Optimus’u geliştirip, kullanışlılığını ispatlamak için hâlâ çok fazla çalışmamız gerek.” 

Elon Musk, gelecek yıl robotun üretimine başlayacaklarını söyledi. Ardından 3-5 yıl içinde Optimus için sipariş almaya başlayabileceklerini de ekledi.

Optimus, bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi havalı görünse de Musk’a göre ilk işi Tesla fabrikasında, parça taşıma ve montaj gibi, sıkıcı işleri yapmak olacak. Ancak geliştirildiğinde endüstri sektöründe Optimus’un Tesla fabrikalarındaki otomatik makinelerin yanı sıra autopilot sürücü yardım yazılımına güç sağlayan bazı donanım ve yazılımları da işlemek için kullanılacağını açıkladı.

Nedir Optimus’u özel yapan?

Optimus’a yakından baktığımızda üzerinde 8 tane autopilot kamerası olduğunu görüyoruz. Tıpkı Tesla otomobillerde olduğu gibi. Aslına bakarsanız bu otomobilleri kullandığınızda bir anlamda tekerlekleri, sensörleri ve kameraları olan bir bilgisayar kullanmış oluyorsunuz. Onu kullanmak üzere içine girdiğinizde adeta bir robotun içine girmiş oluyorsunuz. Her gün milyonlarca araç trafikte kameralarını, yani gözlerini kullanarak seyahat ediyor. Yapay zeka desteğiyle yarı otonom bir şekilde hızlanıyor, yavaşlıyor, şerit değiştiriyor. İşte bunları yapabilmek için sokaklardaki nesneleri optik olarak belirliyor. Tesla aynı teknolojiyi Optimus’a transfer etmiş. Bu robot da otonom araç kullanımı için gerekli olan kameraları ve topladığı bilgiyi işleyen yapay zekayı kullanarak etrafındaki nesneleri belirliyor.

Elon Musk, robotun 20.000 doların altında bir fiyatla satışa sunulacağı öngörüyor. Musk, konuşmasında Optimus’un günlük hayatımızda da yerinin olabileceğini söyleyerek evlerde yemek yapmak, çöpleri atmak için kullanılabileceğini, hatta insanlara arkadaş olabileceğini de ekledi.

Peki, sizce neler olacak insanlar bu gibi işler için Optimus’u edinecekler mi yoksa bu robot sadece Tesla fabrikalarında mı kullanılacak? 

Bunu teknoloji izin verdiği sürece hep birlikte bekleyip göreceğiz.

Yazar: Şuheda Gül Bozdağ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir