Biyomedikal Mühendisliği

Biyomedikal Mühendisliği

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Biyomedikal mühendisliği, geleneksel mühendisliğin analitik deneyimlerinden yararlanarak, biyoloji ve tıpta karşılaşılan problemlerin çözümü için çalışan ve sağlık bakımı konusunda genel anlamda ilerlemeler sağlamayı hedefleyen bir mühendislik dalıdır.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

Biyomedikal mühendisliği eğitimi hem uygulamalı hem teorik olarak işlenir. Okulumuzdaki her mühendislik bölümü ilk sene teorik temel mühendislik dersleri alır. Teorik eğitimlerin yanında uygulamalı olarak alınan birçok ders bulunuyor. 4.Yarıyıldan sonra hastane stajı ve 6. yarıyıldan sonra şirket stajı ile de okulda verilen uygulamalı eğitim pekiştirilir.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ?

Bölümümü okuyunca insan hayatına dokunacak olma fikri beni de işime dört kolla sarılmaya ve özveriyle çalışmaya itti. Bir mühendislik dalı olmasına rağmen sağlık alanını kapsadığı için hastalıklara yeni çare üretecek teknolojilerin peşinden koşmayı amaç edinmemi sağladı.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

Bölümümüz bizim üniversitede %100 İngilizce olarak veriliyor. İngilizce çoğu mühendislikte olmazsa olmaz sayılır. Yurt dışında ya da yurtiçindeki yabancı firmalarda çalışırken ya da başvururken de İngilizce olmasının avantajları oldukça yüksek. Bu yüzden yurt dışına çıkabilmemiz için İngilizce büyük önem arz ediyor. Ve herhangi bir makale olsun kaynak olsun Türkçe bulması çok zor İngilizce mühendislikte bir şart oldu günümüzde. Akademik çalışmalarda İngilizce kaynak taraması yapıldığı için Türkçe’ye kıyasla hakim olunan dil ile birlikte İngilizce’nin kolaylıklarını görüyoruz.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

Biyomedikal mühendisliği, önemli sektörler arasına girdi ve gelecekte tümüyle sağlık sanayisinin temelini oluşturacak. Yeni nesil tıbbi cihazların geliştirilmesi ve yenilikçi sağlık çözümlerine dönüşmesinde biyomedikal mühendisliğinin önemi çok büyük. Bu konuda eksen, ABD ve Avrupa’nın ardından şimdilerde Çin, Singapur, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda gibi doğu ülkelerine doğru kayıyor.

Biyomedikal mühendisliği, yaratıcılık, yenileşme ve bütünleşmeyi içinde barındıran disiplinlerarası bir sistem. Türkiye’de yavaş yavaş gelişen bir bölüm olmasıyla iş imkanları giderek artmakta örneğin hastanelerde bir biyomedikal mühendisinin bulunma zorunluluğu da getirildi.İş imkanları şu an ülkemizde olmasa da ileride olacaktır. Kendinizi geliştirip İngilizce biliyorsanız yurtdışında iş bulmanız oldukça kolay olacaktır.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Bölümümüzde okuyan kişiler ilk önceliği İngilizcesini geliştirebilmesi gerekiyor. Bununla birlikte çizimini geliştirebilirken programlama ile bunu destekleyebilir. Ayrıca makaleler okuması ile alanı üzerinde daha çok bilgiye sahip olup kendini güncel tutabilir.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Araştırmacı ve yeniliklere açık olmaları da bu bölüme okurken kendilerine yardımcı olacak önemli bir etkendir. Ayrıca zorunlu stajlarının dışında kovalayabildikleri gönüllü ya ücretli iş imkanlarını da değerlendirmeleri yeterli olacaktır. Bunların yanında çok çalışmaları da birçok mühendislik dalında olduğu gibi başarıya giden yolda emin adımlarla yürümelerine destek olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir