Çin’in Uzaya Göndereceği Çin Uzay İstasyonu Nedir?

Çin’in Uzaya Göndereceği Çin Uzay İstasyonu Nedir?

Çin Uzay İstasyonu

Uzay İstasyonu Nedir?

  • Uzay istasyonu, uzay boşluğunda insanların konaklaması ve çalışması için hazırlanan platformdur.
  • Diğer uzay araçlarından farkı: hareket etmek için roketlere ihtiyaç duymamasıdır. 
  • Uzay istasyonu platformu yörüngede uzun süreler kalmak için tasarlanmıştır.

Günümüze Kadar Gönderilen Uzay İstasyonları Nelerdir?

Salyut – 1

İlk uzay istasyonu Uzay Yarışları döneminde ( 1957-1975) Sovyetler Birliği’ne ait olan Salyut 1’dir. Salyut serisinde 8 tane uzay istasyonu gönderilmiştir. Bu gönderilen uzay istasyonlarından biri olan Mir, rusların en büyük gelişmesi olmuştur. Çünkü Mir uzayda en uzun süre kalan uzay istasyonudur. Ancak 1996 yılında gönderilen Mir Sovyet Rusya’nın ekonomik sorunlarından dolayı 2001 yılında atmosfere girmesi sağlanarak yok edilmiştir.

uzay istasyonu
Salyut – 1 (Solda) uzay istasyonu ve kenetlenmeye hazır Soyuz uzay aracı. (Görsel Kaynağı: NASA)

Skylab

Skylab Uzay İstasyonu

ABD’nin uzay istasyonu Skylab, 1970’lerde kullanılmıştır. Fakat maalesef Skylab Projesi’nde çıkan arıza sonucu çalışan astronotlar o zamanın uzayda kalma rekorunu kırmıştır.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS)

Çeşitli ulusların birlikte çalışmasıyla inşa edilen Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) uzayda görülen en büyük istasyondur. İlk olarak 1998 yılında yörüngede inşa edilmeye başlanılan ISS, 2011 yılında tamamlandı. Başlangıçta 2020 yılına kadar görevini yerine getirilmesi planlanan uzay istasyonu günümüzde hala kullanılmaktadır. Ek olarak Devasa büyüklüğe sahip olan ISS Dünya’dan çıplak gözle de görülebilmektedir.

uluslararası uzay istasyonu
ISS

Çin Uzay İstasyonu (CSS) Kurulma Sebebi Nedir?

Uluslararası Uzay Üssü (ISS) projesinde yer alamayan Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra Çin, uzun süredir uğraştığı kendi uzay üssünü (CSS) yörüngeye yerleştirmeye başladı. 

Çin Uzay İstasyonu
Çin Uzay İstasyonu (CSS)

CSS’de Son Durum

Geçtiğimiz günlerde Dünya yörüngesine başarılı bir modül yerleştiren Çin, mevcut gövdeye robotik sistemlerin bulunduğu önemli bir modülü olan Long March 5B’ yi fırlattı. Böylelikle 2022 de tamamlanması planlanan uzay istasyonun çekirdek kısmı tamamlanmış oldu. 2022 yılına kadar gönderilecek olan diğer modüller ile T şeklindeki istasyonun yapımının bitmiş olacağı planlanıyor. 

2025’te Neler Olacak?

2025 yılında ISS’nin görev süresinin sona ereceği düşünülüyor. Bundan dolayı 2025’ten sonra uzay yörüngesinde sadece taykonot (Çin astronotu) görüleceği varsayılıyor. Böylelikle 2022 ‘den 2025 yılına kadar uzayda 11 astronot bulunabileceği öngörülmüştür.

Kaynakça

TÜBİTAK

barisozcan.com

Wikipedia

Yanıt yok

  1. […] da tasarlanabileceğini bizlere kanıtladı ve ilk ”Genetiği Tasarlanmış Bebekler” Çin’de dünyaya […]

  2. […] ürediler. Bunun üzerine İsrail’ de 3 mühendis ”Beresheet” isimli özel bir uzay aracı tasarladı. Bu araçta Dünya ve insanlık hakkında bilgilerin yedekleri, DNA örnekleri ve […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir