Cyberpunk 2077 İnceleme ve Detaylar

Cyberpunk 2077 İnceleme ve Detaylar

Cyberpunk
selçuk

Selçuk ÇELİK

Selçuk Çelik araştırdı ve yazdı.

Son yılların en çok beklenen oyunu Cyberpunk 2077'yi inceliyoruz!

Cyberpunk 2077'ye uzun süren uzun süren yapım süreci ve ertelemeler sonrasında nihayet kavuştuk. Oyun Night City isimli bir şehirde geçiyor. Amerika'nın California eyaletinde olan bu kurgusal şehir ilk olarak Coronado City olarak adlandırılsa da temellerini atan Richard Night'ın ölümünden sonra Night City adını alıyor.

Bilinmesi gereken en önemli detay ise Cyberpunk Evreninin temellerinin 1800'lü yılların sonuna kadar uzanan bir külliyata sahip olması. Aradan geçen geçen bu süre zarfında şirket savaşları, trajik olaylar ve efsane karakterler bu şehrin kanlı geçmişini de oluşturmuşlar. Oyunla ilgili olan bazı kilit karakter ve bu karakterlerin hikayelerini zaten oyun sırasında görüyorsunuz. Başta Johnny Silverhand olmak üzere onun kız arkadaşı Alt Cunningham ya da Rogue, Adam Smasher gibi Cyberpunk dünyasına aşina olanların bildiği birçok karaktere oyunda bir şekilde yer verilmiş.

Cyberpunk 2077 tarih olarak günümüz ile benzer bir geçmişe sahip. Fakat zaman çizelgesi aslında 1800'lü yılların sonu ve özellikle 1900'lü yılların başından itibaren artık alternatif bir tarih çizgisi şeklinde ilerliyor. 80'li 90'lı yıllar ile birlikte artık teknolojinin çok ilerlediğini hatta milenyum ile birlikte Cyberpunk dünyasını oluşturan birçok temelin çoktan atıldığını görüyoruz.

Cyberpunk

Cyberpunk dünyası oldukça geniş ve dolu olarak tasarlanmış. Öyle ki şimdiye dek gördüğüm en erişilebilir haritaya sahip. Devasa yapı ve gökdelenlerin olduğu bu şehirdeki harita tasarımı bazı noktalarda dikine uzanan bir yapıya sahip. Apartmanınızdan dışarı adımınızı attığınız anda hakikaten de devasa bir dünyanın içerisinde olduğunuzu hissediyorsunuz. Kalabalık insan grupları, neon ışıkları, gök yüzüne uzanan gökdelenler, uçan araçlar ve futüristik atmosfer biraz başınızı döndürüyor diyebilirim.

Night City rengarenk olduğu kadar karanlık ve tehlikeli bir şehir. Her köşe başında farklı bir olayla karşılaşabilirsiniz. Silahlı bir çatışmaya denk gelebilir ve olaya girebilirsiniz. Ya da soyulmak üzere olan bir vatandaşı kurtarmak tamamen sizin tercihinize bırakılmış. Kendi çöplüğünüzde bu işleri tereyağından kıl çeker gibi halledebiliyorsunuz. Fakat daha tekin olmayan, karanlık sokaklara saptığınızda ya da büyük bir çetenin kontrolünde olan bir bölgeye girdiğinizde kahramanlığa soyunursanız ağzınızın payını çok güzel veriyorlar.

Cyberpunk 2077 görev anlamında dolu dolu bir oyun. Ana hikaye dışında yapılacak gerçekten de tonla iş var. Önemli karakterlerden aldığınız yan görevler dışında gezilecek yüzlerce nokta bulunuyor. Zaten haritayı açtığınızda küçücük bir bölgede bile ortaya çıkan işaretleri görünce yapılacak birçok şey olduğunu anlıyorsunuz. Implant noktaları, restoranlar, gece klüpleri ya da silah dükkanları gibi etkileşime girebileceğiniz birçok mekan bulunuyor. Oyunda Watson, Westbrook, Heywood, Pacifica, Santo Domingo, City Center ve Badlands olmak üzere yedi farklı bölge bulunuyor. Hani bölge yoğunluğunu daha net bir şekilde belli etmek için kendi deneyimimden size bahsedeyim. Birazdan da bahsedeceğim giriş senaryolarını saymaz isek oyuna apartmanınızın da bulunduğu Watson bölgesinde başlıyorsunuz. Hatta Watson bölgesinin Little China kısmı oyunun ana başlangıç noktası olmuş.

Cyberpunk

Cyberpunk 2077'de Göçebe (Nomad), Sokak Çocuğu (Street Kid) ve Şirketçi (Corpo) isimli üç tane özgeçmiş senaryosu bulunuyor. Bunlardan hangisini seçerseniz ona göre hikayeye farklı bir başlangıç yapıyorsunuz.

Göçebe: Başlangıcı direkt olarak Night City dışında yapıyorsunuz. Night City'e sokmak üzere bir kargo alıyoruz ve yolda aracımız bozulmuş bir şekilde hikayeye başlıyoruz. Daha oyunun başında Badland adı verilen bu çorak toprakları görmek ve burada araba sürmek gerçekten de çok keyifli olmu. Daha özgür ruhlu bir karakter portresi çizebileceğiniz bu seçimde Night City'e girdiğinizde ise işler biraz sıkıntıya girebiliyor. Şehir dışından olanlara çok nazik davranmayan karakterler bazı diyalog seçimlerinde sizi tersleyebiliyorlar.

Sokak Çocuğu: Bu seçim tam olarak ifade etmek gerekirse torbacıların, çetelerin, itin, kopuğun arasında büyüdüğünüz bir karakter geçmişi sağlıyor. Bu hikayeye bir araba çalmak için aldığımız görevle başlıyoruz ama işler tahmin edebileceğiniz gibi bir süre sonra çığrından çıkıyor. Sokak Çocuğu seçiminin en büyük avantajı ise çeteler ve daha düşük klasmandaki karakterler ile konuşurken ek diyalog seçimlerine kavuşuyor olmanız. Yani night City'nin her köşe başında çetelerle dolu olan bir şehir olduğunu düşünürsek mantıklı seçimlerden birisi de bu diyebiliriz.

Şirketçi: Şirketçi seçimi adından da anlaşılabileceği gibi daha üst kademeden başlayacağınız bir özgeçmişi barındırıyor. Üst kademenin tüm çakallığını deneyimlediğimiz bu kısımda fragmanlarda da sık sık gördüğümüz suikast sahnesi ile süslenmiş. Bu seçimin en büyük avantajı ise daha üst kademe karakterler ile konuşurken yeni diyaloglara kapı aralaması oluyor.

Cyberpunk

Oyunda özgeçmiş seçimini yaptıktan sonra karakter oluşturma ve yetenek puanı seçimleri ile karşılaşıyoruz. Karakter oluşturma kısmında öncelikle kadın ve erkek seçimlerine yer verilmiş. Sonrasında CD Projekt Red ekibinin sunmuş olduğu üç hazır karakterden birini ya da random karakter yaratma seçimini kullanabiliyorsunuz. Çeşitli fiziksel özellikleri seçtikten sonra eğer istenirse genital bölgelerde de seçimler yapabiliyorsunuz. Cyberpunk'ta birçok cinsel kimliğin bulunması oyundaki karakter oluşturma kısmına da yansımış.

Cyberpunk'ta karakterimizin yeteneklerini biz seçebiliyoruz. Oyunun başında bize yedi puan veriyor, süreç ilerledikçe yetenek puanlarımız artıyor. Yetenek puanları genel olarak vücut, zeka, refleks, teknik kabiliyet ve serinkanlılık olarak beş başlıkta toplanmış. Oyunun karakter gelişim sisteminin aslında kendi içerisinde yetenek ağaçlarına ayrıldığını söyleyebiliriz.

Tabi karakter gelişiminin oyuna olan etkisi bu kadarla sınırlı tutulmamış. Öncelikle bir envanter sistemimiz bulunuyor. Buradan taşıyacağınız üç silaha, giyeceğiniz kıyafetlere, zırhlara kadar birçok seçimi yapabiliyorsunuz. Oyunda çok farklı silahlar bulunuyor. tabancalar, makinalı tüfekler, ağır silahlar, yakın dövüş silahları derken hangi birini kullanacağınızı şaşırıyorsunuz. Ayrıca oyundaki çatışma dinamikleri oldukça hoş.

Cyberpunk

Türkçe dil desteğinden de bahsetmek istiyorum. Bu kadar devasa bir oyunu Türkçe altyazı ile oynamak keyfinin katlanmasını sağlıyor. Üstelik çeviri gayet iyi ve en ufak detaylar bile düşünülmüş. Sokaktaki karakterlerden tutun da herhangi bir dükkanın içinde yer alan televizyona kadar her şey düşünülmüş. İşte haber bülteni, reklam ya da radyo dinlediğinizde bile her şeyin Türkçe olarak açıklandığını görüyorsunuz. Bu konuda beni şaşırtan nokta ise oyun dünyasına yansıyan etkenler oldu. Mesela yolda hologram ile "giriş yasak" uyarısını ya da farklı Türkçe tabelalar görebiliyorsunuz.

Oyunun müziklerine de değinmek istiyorum. Atmosferle uyumlu teknolojik parçalar seçilmiş. Özellikle çok sevdiğim sanatçı A$ap Rocky'nin "Flacko Locko" isimli parça beni benden aldı.

Önerilen sistem gereksinimleri;
-İşlemci: Intel Core i7-4790 or AMD Ryzen 3 3200G
-Bellek: 12 GB RAM
-Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 or AMD Radeon R9 Fury
-Depolama: 70 GB kullanılabilir alan

Oyun bir şaheser ancak son günlerde insanlar oyun içi hataları çok gündeme getiriyor, böylesine devasa bir yapımın güzelliğini unutuyor. Ancak biliyoruz ki ilerleyen aylarda oyun içi hatalar giderilecektir.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum, yeni oyunlarda buluşmak üzere..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir