Da Vinci’nin Tasarladığı Helikopter: Elico

Da Vinci’nin Tasarladığı Helikopter: Elico

Leonardo di ser Piero da Vinci, Rönesans döneminde yaşamış İtalyan hezârfendir. Leonardo, döneminin önemli bir filozofu, astronomu, mimarı, mühendisi, mucidi, matematikçisi, anatomisti, müzisyeni, heykeltıraşı, botanisti, jeoloğu, kartografı, yazarı ve ressamıdır. Ayrıca En çok Mona Lisa, Son Akşam Yemeği gibi yapıları ile tanıdığımız Da Vinci, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilmektedir.

15.yy da, mühendis olan Leonardo da Vinci, birçok kişi tarafından şimdiye kadar tasarlanmış ilk dikey kalkış ve iniş (VTOL) makinesi olarak görülen tek bir sarmal şekilli pervane (hava vidası) kullanarak uçan bir zanaat tasarladı. Bununla ilgili soru işaretleri ise hala geçerliliğini sağlamaktadır.

 

VFS (Vertical Flight Society)

2020’de Vertical Flight Society’nin (VFS) 37. Yıllık Öğrenci Tasarım Yarışması, dünyanın her yerinden öğrencilere da Vinci’nin tasarımını yeniden tasarlamaları için imkan sundu. Öğrencilerden, günümüzün analitik ve tasarım araçlarını kullanarak, hava vidası konseptine uygun olan bir modern zaman VTOL aracı tasarlayıp göstererek fiziğin tutarlılığını göstermeleri beklenmekteydi. Maryland Üniversitesi (UMD) havacılık mühendisliği öğrencileri ise yarışmada Elico ile birincilik (Graduate Category) ve Samsara ile ikincilik kazanan (Undergraduate Category)  iki başarılı tasarım ortaya çıkardılar.

 

Elico

                               Elico

Birincilik ödülü kazanan Elico’nun ismi, Leonardo’nun hava vidası çizimine dayanan “helikopter”, “pervane”, “sarmal” ve “vida” kelimelerinin İtalyanca köklerinden gelmektedir. Elico, tamamen otonom, insanlı bir quadrotor (dört rotorlu bir helikopter türü) araç olarak tasarlandı. Araç , kontrolünü sağlamak için konik bir hava vidalı rotor kullanarak da Vinci’nin tasarımına benzer bir ürün geliştirmiştir. Ekibe göre Elico, tamamen elektrikli bir elektrik santrali, ultra hafif kompozit gövde ve basmalı düğme işlemi kullanarak  Leonardo’nın dehasını ilk elden güvenli ve kolay bir şekilde deneyimlemelerini sağlıyor. Ayrıca ağırlık konusunda minimum seviyede olmaları sebebiyle “En İyi Ağırlık Optimizasyonu” için bonus ödülü de almışlardır.

 

Elico hem helikopter hem de uçak mı?

2020’den beri çalışmalarına devam eden Elico ekibi bu sefer de Kaliforniya’da düzenlenen Transformative Vertical Flight 2022 adlı uçuş teknolojileri konferansında çalışmalarını sundular. Elico, tıpkı helikopterler gibi dikey olarak havalanabiliyor ve ardından bir uçak gibi yatay hareket edebilen bir araç haline gelmiştir. Ekip üyesi Austin Prete, “Çalışmasına çok şaşırdım” ifadelerini kullandı. Prete ve ekip arkadaşları tasarıma öncelikle şüpheyle yaklaşmıştı ancak kullandıkları bilgisayar simülasyonları ve 3D baskılı prototipler onlara umut verdi. Böylece çalışmalarına hız kesmeden devam ettiler. Ayrıca Da Vinci’nin yaşadığı döneme göre şanslı olmalarından ziyade daha kullanışlı malzemeler tercih ettiler. Aracın uçmasını mümkün kılan alüminyum ve plastik malzemeleri, elektrik motorları, piller ve bilgisayar kontrol sistemlerinden yararlandılar. Bununla birlikte Elico şu anda küçük bir drone içermektedir. Ancak Prete, bu teknolojinin gelecekte insanlı bir hava aracına dönüştürülebileceğini ifade ederek “Boyutlarının iyice büyütülebileceğine inanıyorum.” , dedi.

ikcutekno_logo_siyah_png

                                                    Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

KAYNAK:

https://aero.umd.edu/news/story/modernizing-da-vincirsquos-designs

Independent Türkçe 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir