Deprem Teknolojileri

Deprem Teknolojileri

selçuk

Selçuk ÇELİK

Selçuk Çelik araştırdı ve yazdı.

Öncelikle topluluk olarak ülkemizin medarı iftiharı benim için de önemi ayrı olan güzel kentimiz İzmir’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Eminiz ki milletimiz her türlü deprem felaketinin altından kalkacak kudrete damarlarındaki asil kanda ve Deprem Teknolojileri'nde sahiptir.

Ülkemiz maalesef deprem bölgesindedir fakat biliyoruz ki deprem değil ihmal öldürür. Bu yazımda sizlere depremin etkilerini minimuma indirecek Deprem Teknolojileri'ni tanıtacağım. Önce depremi tanıyalım: Yer kabuğu içindeki kırılmalar ya da yırtılmalar nedeniyle ani olarak ortaya çıkan titreşimlerin dalgalar halinde yayılarak geçtikleri ortamları ve yer yüzeyini sarsma olayına Deprem denir.

Hava Yastığı

Japon mühendisler, temel yalıtımı yeni bir seviyeye taşımayı başardı. Geliştirilen yeni sisteme göre, bina bir hava yastığının üzerinde asılı duruyor. Binanın üzerindeki sensörler depremin sismik aktivitelerini tespit ediyorlar. Sensörlerin oluşturduğu ağ yarım saniye içinde bu bilgiyi hava kompresörüne iletiyor ve binayla temel arasındaki havayı hareket ettiriyor. Hava yastığı binayı 3 santimetre kadar kaldırıyor. Sarsıntılar azalınca kompresör kapanıyor ve bina yerine, temele yerleşiyor. Deprem teknolojilerinde en sık kullanılan yöntemlerden biri.

Darbe Emiciler (ACE)

Otomobillerde istenmeyen yol sarsıntılarını kontrol etmeye yarayan amortisörler aynı görevi binalar için de gerçekleştiriyor. Amortisör, hızı sınırlar ve sarsıntı ile titreşimin yol açtığı enerjiyi ısıya çevirerek yutar. Mühendisler genel olarak binaların her seviyesine bir ucu kolona diğer ucu ise kirişe bağlanacak amortisör yerleştiriyorlar. Her amortisör silikon yağıyla doldurulmuş silindirin içine geçen pistondan oluşur. Deprem başladığında binanın yatay hareketi her amortisördeki pistonu yağa karşı itilmesine yol açacak ve depremin mekanik enerjisi ısıya dönüşecek.

Karbon Fiber Örtü

Diğer gelecek vadeden çözüm lifli polimer güçlendirmedir (FRP). Üreticiler bu örtüleri karbon fiberle bağlayıcı polimeri karıştırarak üretti. mühendisler basitçe materyali binaların ve köprülerin beton destek kolonlarına sardılar ve kolonla materyal arasındaki boşluğun içine epoksi (güçlü kimyasal reçine) sıkıştırdılar. Hatta şaşırtıcı şekilde depremden zarar görmüş kolonlar bile karbon fiber örtüyle tamir edilebildi.

Şekil Hafızalı Alaşımlar

Yüksek gerilmelere dayanabilen şekil hafızalı alaşımlar, gerilme bittikten sonra orijinal şekline geri dönebiliyor. Tek kelimeyle etkileyici!

Malzeme Kalitesi

Ülkemiz yapılarının en önemli sorunu bu sanırım. Hangi teknoloji uygulanırsa uygulansın malzeme kalitesi doğru seçilmez ise kullanılan teknolojilerin faydası kalmaz.

Deprem Uyarı Sistemleri (EEW)

İngilizce adı earthquake early warning olan bu teknoloji depremleri 90 ila 20 saniye arası önceden haber vererek insanların evlerinden çıkmalarını ya da evlerinde belirleyecekleri güvenli noktalara geçmeleri için gereken süreyi sağlayacaktır.

#2020İZMİR..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir