Dragon Kapsülü Bir Kez Daha Uzaya Fırlatıldı!

Dragon Kapsülü Bir Kez Daha Uzaya Fırlatıldı!

“3…2…1… Lift Off!”

“Houston, burası Apollo 11… Penceremde Dünya var.” Michael Collins

“Kozmosa ilk girişi yapmak, tek başıma onunla karşı karşıya gelmek, doğayla hiç görülmemiş bir düello yapmak, bundan daha ötesi hayal edilebilir mi?” Yuri Gagarin

“Bu benim için küçük, insanlık için büyük bir adım.” Neil Armstrong

Uzay çağı başladığından beri duymaktan keyif aldığımız, heyecanlandığımız ve bazen hayret ettiğimiz cümleler bunlar. J. F. Kennedy’nin de dediği gibi “Katılsak da katılmasak da, uzayın keşfi devam edecek ve bu, tüm zamanların en büyük maceralarından birisi.”

Maceramız çığır açarak devam ediyor ve yaşadığımız bu günlerde gözden düşmeyen bir şirket ve bir isim var “SpaceX” ve “Elon Musk”.

Ne yazık ki SpaceX’i ve Elon Musk’ı anlatmaya kelimeler yetmiyor o yüzden yazıma SpaceX’in, Dragon Kapsülü ve ilk kez özel bir şirketin Uluslararası Uzay İstasyonu’na insanlı bir araç göndermesini konu alarak devam ediyorum. Sevgili okur, çayın/kahven hazırsa başlayalım.

SpaceX uzay araçlarından dragon kapsülübirinin uzaydan görüntüsü.

Dragon Kapsülü

Dragon uzay araçları, SpaceX tarafından geliştirilen kargo taşımaya yönelik ve tekrar kullanılabilir bir araçtır. Bu araçlar 2020 yılına kadar kargo taşımak üzere çeşitli görevler üstlenmiştir. Ancak 2020 yılı mayıs ayında SpaceX, Dragon kapsülünü “Demo” kapsamında 2 astronotla birlikte (Douglas Hurley, Robert Behnken)  uzaya fırlattı.

Crew Dragon Demo Fırlatılışı

Crew Dragon uzay aracı, Dünya yörüngesine ve ötesine 7 yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahiptir. Şu anda Dünya’ya önemli miktarda kargo getirebilen ve insanları uzay istasyonuna götüren ilk özel uzay aracıdır.

Crew Dragon uzay aracı, NASA’nın Florida Kennedy Uzay Merkezi’ndeki tarihi fırlatışı yine SpaceX tarafından üretilen Falcon 9 ile gerçekleşti.

SpaceX uzay araçlarından birinin uzaydan görüntüsü.

Crew Dragon ve astronotlar başarılı bir şekilde uzaya fırlatılıp UUİ’na kenetlendiler ve 1 ay süren görevlerinden sonra yuvaya dönüş başladı. Atmosfere girdikten sonra paraşüt açıldı ve okyanusa düştüler. Ardından gelen ekiplerle birlikte astronotlar ve kapsül emniyete alındı ve bir sonraki göreve hazırlıklar başladı.

Crew Dragon - 1

SpaceX, ilk operasyonel mürettebat fırlatışı “Crew-1” kapsamında Crew Dragon’u 4 astronotla beraber uzaya fırlattı.

ABD’den 3 (Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker), Çin’den 1 astronot (Soichi Noguchi)  UUİ’na doğru fırlatıldı!

15 Kasım 2020 Pazar günü gerçekleştirilen fırlatış yine gözleri SpaceX’e ve Elon Musk’a çevirdi. Fırlatmada yine Falcon 9 kullanıldı ve fırlatma tamamlandıktan sonra Falcon 9’un kapsülden ayrılmasıyla Atlantik Okyanus’unda yer alan iniş rampasına başarılı bir şekilde iniş yaptı.

dragon kapsülü

Fırlatmadan saatler sonra Dragon uzay aracı UUİ’na kenetlendi! Mürettebatın UUİ’na girmesi ile birlikte görev bir kez daha başarıya ulaştı!

2020-2021 yılları boyunca planlanan 3 fırlatıştan ilki “Crew-1” idi. Görevini başarıyla tamamlayan kapsül ve astronotların dünyaya dönüşü bekleniyor.

Olumsuz herhangi bir durum ya da olayın yaşanmaması halinde Falcon 9 ve Crew Dragon yakın bir zamanda “Crew-2” için tekrardan kullanılması planlanıyor.

Crew-1 fırlatılışın SpaceX tarafından yayınlanan videosunda fırlatılışın tamamını ve fırlatma anını izleyebilirsiniz.

İstikbal Göklerdedir!

Uzaya gidiş ve gelişin en güvenli yolu ve gelişmiş sistemlerin varlığı bizi yarının geleceğine daha da yaklaştırıyor. Bu fırlatışlar uzay çağı için dönüm noktalarıdır ve bu noktalar Ay’a, Mars’a ve bunlarında ötesine yolculuğun zeminini hazırlıyor!

Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi “İstikbal göklerdedir” ve bizler bu maceranın isimsiz kahramanları, takipçileri, bir şekilde bunların parçası olmasak da istikbalimizi her zaman göklerde aramaya devam edeceğiz!

“Yıldızlara sadece parlak noktalar olarak bakmayın. Evrenin enginliğini anlamaya çalışın.”  Maria Mitchel

dragon kapsülü
SpaceX uzay araçlarından birinin uzaydan görüntüsü.

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

Kaynakça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir