Elektrik – Elektronik Mühendisliği

Elektrik – Elektronik Mühendisliği

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Elektrik ve elektronik mühendisliği nedir; elektrik ile elektronik ve haberleşme mühendisliği’nin birleşiminden oluşan karma bir mühendislik dalıdır. Tanım yapacak olursak elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ve aynı zamanda elektronik aletlerin, iletişim sistemlerinin ve bunların proje ve çalışmalarının geliştirilmesi ve de uygulamaya dökülerek denetlenmesi ile ilgilenen bir mühendisliktir. Bu alanda eğitim alan ve mezun olan kişilere de elektrik ve elektronik mühendisi denir.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

Okulumuzda, bölümümüz için verilen eğitimin %100 İngilizce olması sebebiyle 1 yıl hazırlık eğitimi ve 4 yıl zorunlu eğitim süreci mevcuttur. Teorik ve uygulamalı eğitim olmak üzere karma eğitim alıyoruz. Derste öğrendiğimiz teorik bilgileri laboratuvarlarda uygulama fırsatımız oluyor. İlk senelerde ortak derslerde örneğin matematik, daha çok teorik kalsada bölüm derslerine geçtiğimizde uygulamalı eğitim artıyor.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı?

Henüz 2. Sınıf olmama rağmen günlük hayatta bazı şeylere bakış açım değişti. Artık elektrikle ilgili problemler karşıma çıkınca çözebiliyorum veya çözemesem de yorum yapabiliyorum. Veya en ufağından günlük hayatta bazı elektronik sistemlerle karşılaşıyoruz çalışma mantığı hakkında bilgim oluyor. Bence olması gereken de bu aldığımız eğitimi gerçek hayata uygulayabilmek.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ ye kıyasla ne gibi farklılıklar var?

Bölümümüzün eğitimi %100 ingilizce dolayısıyla İngilizce mesleki terimleri öğreniyoruz. Bu bize İngilizce anlamında çok şey katıyor. Ve internet üzerinde Türkçe kaynak bulmak gerçekten zor iken İngilizce kaynak çeşitliliği sayesinde adeta ufkumuz açılıyor. İngilizce dilinin Türkçeye göre bilim anlamında daha yatkın olması da bizim için bir avantaj. Mesleki hayatta da İngilizce eğitim almamızın faydalarını göreceğimiz kesin.

5)Bölümünüzün iş imkânları nasıl?

Elektronik-Elektronik Mühendisliği Programı mezunları, elektrik, elektronik ve haberleşme sektöründe, ulusal ve çok-uluslu şirketlerde, radyo ve TV yayın kuruluşlarında, internet hizmetleri ile ilgili kuruluşlarda ve sağlık sektöründe araştırma-geliştirme, üretim ve pazarlama birimlerinde iş bulmaktadırlar. Birçoğu saygın üniversitelerde lisansüstü araştırmalar yapmaktadırlar. Halen birçok Elektrik Elektronik Mühendisi Vestel Elektronik, Türk Telekom, Turkcell, Aria, Ericsson Turkey, Philips, Tubitak, TAI, Aselsan, Renault, Beko gibi kuruluşlarda ve dünya çapında üniversitelerde veya araştırma merkezlerinde çalışmaktadırlar.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli?

Sadece bizim bölümde değil bütün mühendislikler için geçerli olan bir kural var bence. Bütün mühendisler her daim kendini geliştirmeli, gelişime açık olmalı.

Mezun olduğumuzda hangi alanda çalışmaya yöneleceğimizden bağımsız bir şekilde bence en az 1 yabancı dil bilmemiz gerekiyor ki yabancı firmalarda iş imkanımız olabilsin. Sempozyum, Kongre gibi kendimizi geliştirebileceğimiz etkinliklere katılmalıyız. Her daim güncel kalmalıyız. Teknoloji her gün gelişirken bir mühendisin yerinde sayma imkanı yoktur. Kendimizi problem çözme yeteneğine sahip bireyler olarak yetiştirmeliyiz. Seçtiğimiz alana uygun çalışmalara daha okurken başlayıp kendimizi o alanda geliştirmeliyiz. Örneğin yazılıma yönelmek istiyor isek programlama dilleri öğrenmeliyiz.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Bu bölüme gelirken her daim çalışacaklarını ve kendini geliştirmeye açık olan bireyler olmaları gerektiğini bilmeliler. Bölümü seçmeye kesin karar verdiler ise üniversiteler açıldığı gibi bir koşuşturma onları bekliyor olucak.  Bahsettiğim koşuşturma dersler ve kendini geliştirmek için yapılan çalışmalar. Bu bölümü seçenler aynı zamanda sosyalliğe önem vermeliler. Grup çalışmalarına yatkın bir birey olarak yetişmelerini öneririm.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir