ELON MUSK ÇİPİYLE YAŞAMAK

ELON MUSK ÇİPİYLE YAŞAMAK

20. yüzyılda Robert Noyce ile başlayan serüven 21.yüzyılda hızına hız katarak devam ediyor. Serüvenin başında bilgisayarlar ve notebooklar için geçerli olan mikroçipler artık hayatımızın birçok yerine entegre edilmiş durumda. Bir canlıya mikroçip takılması önceden imkansız görünse de şimdi imkansızlar gerçek oluyor. Bu konuda da Elon Musk domuz, maymun gibi hayvanlar üzerinde deneyler yaparak bizi şaşırtmaya devam ediyor.

NEURALİNK

Elon Musk ve sekiz nörolog tarafından, beyin-makine arayüzleri geliştirmek amacıyla 2016’da San Francisco’da Neuralink Corporation şirketi kurulmuştur. Beyin-makine arayüzleri geliştirmenin yanı sıra beyin araştırmaları ve beyne dayalı hastalıkların tedavisine de çözüm bulmak için kurulmuş bir şirkettir.

GERTRUDE

2020 yılında Musk, Gertrude adı verilen ve beynine gazoz kapağı büyüklüğünde bir çip takılmış olan dişi bir domuzu tanıttı. Gertrude’ın beynine taktıkları çip sayesinde; yemek yediğinde, koku aldığında ya da ağzıyla herhangi bir cisme dokunduğunda sinyaller oluşuyor. Bu oluşan sinyaller, nöronların ateşlenmesiyle makine ekranında gösterilebiliyor.

Gertrude’ın duyularla ilgili sinyallerini gözlemledikten sonra Neuralink, bunları daha da geliştirmek istiyor. Bir insanın daha beynindeyken düşünceleri küçük kablolarla yakalayıp hızlı bir bağlantı ile bilgisayar ortamına aktarabilecek bir cihaz hedefliyor. Bu çalışmayı da dört aşamada düşünüyor: dikici robot, kablolar, elektronik çip ve algoritma. Dikici robotlar özel yapılmış iğneler vasıtasıyla küçük kabloları beyne dikiyor. Kabloların diğer ucuna ise küçük bir çip koyuyor. Beyinden kablolarla toplanan bilgi, çip sayesinde kablosuz olarak telefona aktarılabiliyor. Tahminlere göre beyne 5-10 çip takılabilecek. Bu çipler kablolarla kulağın arkasında birleştirilip bir cihaza bağlanabilecek. Bu cihazda da pil ve bluetooth anteni olup telefona bağlanabilecek.

PAGER

                 Bilgisayar oyunu oynayan Pager

Musk’ın çalışmaları bitmiyordu. Resimde gözüken Pager adında bir maymun. Pager’ın karşısındaki bilgisayar ekranında küçük bir imleç var. Sağ eliyle tuttuğu kol yardımıyla o imleci turuncu karenin üstüne götürürse ağzındaki pipete muz suyu gönderiliyor. Kısacası beyin gücüyle bilgisayar oyunu oynayabiliyor. Elon Musk, ”Neuralink’in geliştirdiği ilk ürün sayesinde akıllı telefonu zihniyle kullanan biri, onu elleriyle kullanan birinden daha hızlı yönlendirebilecek” diyor. Hayatımızdan mouse ve klavyeler çıkmaya başlayacak diyebilir miyiz? Bunlarla da kalmıyor, Musk’tan daha güzel bir haber geliyor. Musk, ”Geliştirilen ürünün bir sonraki versiyonu zihin sinyallerini Neuralink (çipi) üzerinden vücuttaki duyusal-sinirsel kümelere aktarabilecek. Böylece belden aşağısı felçli biri tekrar yürüyebilecek. Cihaz (çip), kafatası içerisine yerleştiriyor ve kablosuz şarj edilebiliyor. Bu sebeple implant yapılan kişi normal görünüyor ve bir rahatsızlık duymuyor.” diyor.

Heyecanla sağlık sorunlarının çözülmüş olduğu bir Dünya’yı bekliyoruz…

Kaynakça

https://barisozcan.com/

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53958825

https://tr.wikipedia.org/

https://tr.euronews.com/

Yanıt yok

  1. […] gelişmelerden birini Patrick Paumen gerçekleştirdi. Paumen, 2019 yılında elinin altına bir çip taktı. Bu çip sayesinde ödemelerini temassız kart okuyucusuna elini uzatarak […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir