Endüstri 4.0 ve Sanayide Dijital Dönüşüm

Endüstri 4.0 ve Sanayide Dijital Dönüşüm

ENDÜSTRİ 4.0

Aleyna ÖZNARÇİÇEĞİ araştırdı ve yazdı.

Yaşadığımız çağda her alanda olağan dışı bir ivmeyle teknolojik gelişmeler yaşanıyor.Kısaca bahsetmek gerekirse endüstrinin temelini oluşturan Endüstri 1.0’da insan gücü yerini makine gücüne bıraktı. Endüstriyel üretim dönemi başladı. Endüstri 2.0’da ise seri üretim ve imalata geçildi. Endüstri 3.0’da dijital dönüşüm hissedilmeye başladı. Bilgisayar kontrollü üretim ile cep telefonu ,internet, sosyal hayatımıza dahil oldu.

Endüstrinin gelişim süreci hakkında daha detaylı bilgi edinmek isterseniz bir önceki yazıma göz atabilirsiniz: https://ikctekno.org/muhendislik/endustri-devrim-sureci/

Endüstri 4.0 Neyi Hedefler?

2011 yılında hayatımıza giren Alman projesi Endüstri 4.0 ile birlikte pek çok teknoloji birbirine entegre oldu. Sanayinin dijitalleşmesiyle hedef, bilişim teknolojileri ile tüm yaşamsal mekanizmaların bir araya gelmesidir. Endüstri 4.0’da makineler birbiriyle sensörler aracılığıyla iletişim halinde olacak,veri analizleri en kısa sürede yapılabilecek.Ayrıca sistem daha  az maliyetle daha hızlı üretim yapacak,ürünlerde fire sayısı azalacak.

 Endüstri 4.0  3 aşamalı bir sistemdir.Bunlar nesnelerin interneti,hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemlerdir.Bu sistemin amacı bir üretim hattının değil,bir şirketin tüm çalışma alanlarının dijitalleşmesi olarak düşünülmelidir.Buna en iyi örnek akıllı fabrikalardır.

 • Nesnelerin İnterneti:Makinelerin birbiriyle kablosuz iletişimini ifade eder.Karar alma ve uygulama süreçleri oldukça kısadır.Veri analizleri tüm birimlere derhal ulaştırılır.

 • Hizmetlerin İnterneti:İnternet üzerinden hizmet alacak ve hizmet verecek kişiler arasındaki iletişimi sağlar.E-posta gibi hizmetleri içerir.

 • Siber-Fiziksel Sistemler:Sensörleri yardımıyla sanal dünyanın bir kopyası olarak işlemleri uygulayan sistemin genel adıdır.Fiziksel dünyayı sanal bilgi işlem dünyasına bağlar.Farklı kurucu bileşenlerden oluşan Siber-Fiziksel Sistemler gerçek dünya ile iletişimde bulunmak için genellikle gömülü sistemleri,yazılım sistemleri,iletişim teknolojilerini içermektedir.

  Akıllı Fabrika

  Endüstri 4.0 Döneminde Akıllı Fabrika Sistemi

4.Sanayi Devrimi 6 prensibe sahiptir.

 • Karşılıklı Çalışabilirlik: İnsanların ve akıllı fabrikaların nesnelerin interneti ve hizmetlerin internetinden faydalanarak birbiriyle iletişimde olmasını sağlar.

 • Özerk Yönetim : Akıllı fabrikaların içinde bulunan siber-fiziksel sistemlerin kararlarını kendilerinin vermesidir.

 • Sanallaştırma: Akıllı fabrikaların sanal kopyası olarak tanımlanır.Sistem verilerinin,simülasyon modelleri ve sanal tesisle birleşmesidir.

 • Hizmet Oryantasyonu: Hizmetlerin interneti ile siber-fiziksel sistemler,akıllı fabrika sistemleri ve insanlar herkese ulaşılabilir hale gelmiştir.

 • Modülerlik: Bireysel modüllerin değişmesi gereken özellikleri için esnek adaptasyon sistemini akıllı fabrikalara sağlar.Basit yazılımsal müdahalelerle üretimde çeşitlilik arttırılabilir.

 • Gerçek-Zamanlı Yeteneği: Verilerin toplanıp analiz edilmesidir.Verilerin tamamı tek bir cihazda toplanarak analiz edilmesiyle maksimum verimlilik hedeflenir.Anlık olarak üretime müdahale edilebilir.

Dijital dönüşüm yalnızca teknolojik gelişmelerden etkilenir demek yetersiz bir ifadedir.Çevresel faktörler de buna dahildir.Hayatın her alanında teknolojinin kullanılmasıyla toplum her zaman daha fazlasını talep ediyor.Bu da istemesek bile bizi dijital dönüşüme yönlendiriyor.Bu sebeple dijital dönüşüme direnmek yerine adapte olmak şirketlere daha fazla kazanç getirecektir.

İkctekno’yu takipte kalın 🙂

Kaynak:

https://www.endustri40.com/endustri-tarihine-kisa-bir-yolculuk/

https://www.stendustri.com.tr/endustri-40-uygulamalari/endustri-40-nedir-h95384.html

https://www.twi-global.com/what-we-do/research-and-technology/technologies/industry-4-0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir