Endüstri 1.0’dan 5.0’a Tarihsel Yolculuk

Endüstri 1.0’dan 5.0’a Tarihsel Yolculuk

Endüstriyel Gelişim

Aleyna ÖZNARÇİÇEĞİ araştırdı ve yazdı.

Bu yazımda Endüstri 4.0 Döneminden bahsetmeden önce gelişim sürecinden bahsetmek istedim. Keyifli okumalar dilerim.

Binlerce yıl önce bir araya gelen toplulukların günden güne gelişmesiyle bugünkü teknolojik imkanlara ulaştık.18.yüzyılın ortalarında İngiltere’de başlayan Sanayi Devrimi 4  farklı dönem geçirdi. Endüstriyel yaşama buharın keşfiyle başlayan insanlıktan, süper akıllı toplum oluşturma hedefine doğru her geçen gün daha da yaklaşıyoruz.

Endüstri 1.0

İlk sanayi devrimi olan Endüstri 1.0, 18.yüzyılda makinelerin buhar gücüyle çalışması ve kömürün de yaygınlaşmasıyla birlikte insan gücü yerine makine gücüne bıraktı. Makinelerin üretimiyle birlikte verimlilik, üretim ve gelir düzeyi artmıştır. Bu dönem aynı zamanda sömürgecilik anlayışının hızla yayılmasına sebep olmuştur.

Dairesel hareketi mekanik güce çeviren İskoç mühendis ve mucit  James Watt, endüstriyel dünyada bu icadıyla tanınmıştır.Watt,1.Sanayi Devriminin başlangıcında en önemli rolü oynamıştır. Bu icadın bilime ve teknolojiye sağladığı katkı sonucu James Watt’ın ismi bilimsel büyüklük birimi olarak kabul edildi. Watt, Uluslararası Birim Sistemi(SI) tarafından güç birimi olarak tanımlanır.

Endüstri 1.o Döneminde Buhar Makinesi Sistemi

Endüstri 1.o Döneminde Buhar Makinesi Sistemi

Endüstri 2.0

Teknoloji Devrimi olarak tanımlanan Endüstri 2.0 dönemi 2.Dünya Savaşının sonuna kadar sürmüştür. Bu süreçte ağır sanayinin yaygınlaşmasının sebebi kömür ve buharın  yerine demir ve çelik hammaddelerinin geçmesidir. Bunlara ek olarak petrol ve elektrik kullanımı da artmıştır. Bu dönemin temel değişikliği seri üretim ve imalata geçilmesidir. Bu dönemde hızla gelişen Almanya ve ABD dünya lideri olmuştur.

Bu süreçte seri imalatın verimliliği üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Bunlardan en önemlisi Taylor-White’ın yaptığı araştırmadır. Taylor,üretimde verimsizliğin nedenleri çözmek için yöntemler aramıştır. Bilimsel yöntem ilkerini ortaya koymuştur. Bu çalışmaların sonucunda Taylor endüstri mühendisliğinin kurucularından kabul edilmiştir.

Aynı zamanda bu dönemin Fordizm olarak bilinmesinin nedeni ise Henry Ford’un otomobilde üretim bandını uygulamaya koymasıdır. Böylece üretim standartlaştırılmış, kolayca denetlenebilir ve üretim miktarı arttırılabilir hale gelmiştir.

Endüstri 2.0 Döneminde Ford Otomobillerinin Üretimi

Endüstri 2.0 Döneminde Ford Otomobillerinin Üretimi

Endüstri 3.0

20.yüzyılın ilk yarısında, üretim sistemlerinde dijital sistemlerin yer almaya başlamasıyla  gelişmiştir. Bu süreçte dijital dönüşüm iyice hissedilir hale gelmiştir. Bilgisayar kontrollü üretim ile ürünler daha verimli ve yüksek standartlı hale ulaşmıştır.

Ford firmasının otomasyon birimi kurmasıyla birlikte otomasyon kavramı yaygınlaşmıştır. Otomasyon, insanların müdahalesine gerek kalmaksızın işlemleri gerçekleştiren ve kontrolünü sağlayan imalat sistemleri olarak tanımlanabilir. Bu sebeple 3.Sanayi Devrimi üretimin otomasyonu olarak bilinir. Bu dönemde Amerikan otomobil üreticilerinin PLC  sistemini keşfetmesiyle birlikte üretimde gerekli düzenlemeler hızla yapılabilir hale geldi. PLC sistemi, bu dönemin en önemli buluşu olarak  görülebilir.

PLC Sistemi

PLC Sistemi

İkctekno’yu takipte kalın. 🙂

Kaynak:https://www.kreatifbiri.com/endustriyel-devrimler/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir