Floresan Lambalar Elektriğe Alternatif olabilir mi ?

Floresan Lambalar Elektriğe Alternatif olabilir mi ?

floresan lamba

Gün geçtikçe insanlık elektriğe alternatif olarak yeni kaynaklar bulmaya çalışıyor. Daha verimli, daha ulaşılabilir, daha az enerji kullanan… Bu şekilde “daha”lar gidiyor. Peki ya bu alternatif floresan lambalar olursa?

Michigan Üniversitesi araştırmacıları benzerlerinden en az iki kat daha “manyetik” bir malzeme geliştirdiler. Böylelikle çok daha ucuz ve uygun maliyetli olan malzemeler, tıbbi ve güvenlik cihazları için daha iyi verim sağlıyor. Verileri elektrik yerine manyetik alanlarla depolayan, bilgi işlem cihazlarına güç sağlayan bu özelliğe manyetotriksiyon deniyor.

manyetizma

Manyetotriksiyon Nedir ?

Manyetik malzemelerin mıknatıslanma sırasında şekillerini ve boyutlarını değiştirmelerine neden olan bir özelliktir. Bu manyetik alan nedeniyle malzemelerin mıknatıslanma değişimi gerilim doygunluk değerini  λ olana kadar değiştirir. Hatta bu etki transformatörlerden duyulan uğultu sesinden sorumludur.

Bununla birlikte manyetoelektrik cihazlar elektrik yerine manyetik alan kullanır. Günümüzde kullanılan çiplerin yaptığı gibi sabit bir akım gerektirmez. Bundan dolayı kullandığımız çiplerin ihtiyaç duydukları enerjinin bir kısmını kullandıkları anlamına gelir. Yani daha çok manyetotriksiyon malzeme daha az enerji ve  verimdir.

Nasıl Elde Edebiliriz ?

Araştırmacılar normalde kullanılan nadir toprak elementlerinin aksine demir ve galyumdan manyetotrik malzemeler elde etmeyi başardılar. Ancak elde ettikleri malzemeler şu anlık hesaplamalarda kullanım için çok büyük, birkaç mikron boyutunda. Kısacası üzerinde çalışılabilecek durumdalar.

Küçülme için Intel ile İş Birliği

Ekip küçülmeyi, Intel’in MESO projesiyle gerçekleştirmeyi planlıyor.  MESO,  50 yılı aşkın süredir işlemcilerde ve belleklerde kullanılan CMOS (tamamlayıcı metal oksit yarı iletken teknolojisi) projesinden temelde farklıdır. MESO, bilgileri depolamak için elektrik yükü yerine elektronik döndürmeyi kullanır ve 10 ila 30 kat daha fazla enerji verimi ve 5 kat küçük olmasını sağlar. Sonuçta temel fiziği daha gelişmiş görünse de geleneksel hesaplama yöntemlerine uyum sağlamaktadır.

Son olarak yakın zamanda uygulamaya yakın olmasa da çalışma Nature dergisinde yer almış ve ekip  patent için başvuru yapmıştır.

Bu yazımda floresan lambalardan manyetotriksiyona kadar birçok konuya değindik. Bilgisayarı daha da verimli hale getirmeye yönelik çalışmalar hala son hızıyla devam etmekte. Süperiletkenlerden manyetostriksiyona kadar bir çok yöntemle gelişen aletler geleceğimize ışık tutarak önümüzü daha rahat görmemizi sağlıyor. Gün geçtikçe daha da heyecanımız artıyor ve yetişmeye çalışıyoruz. Sizce bu ilerlemenin bir sonu olacak mı?

 KAYNAKÇA 

Intel newsroom 

Wikipedia 

Yanıt yok

  1. […] nükleer füzyon enerjisi eğer doğru kullanılırsa gelecekte oluşacak kaynak kıtlığına bir alternatif […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir