Formula 1 Ve İstanbul GP – Turkish Grand Prix

Formula 1 Ve İstanbul GP – Turkish Grand Prix

Formula 1
selçuk

Selçuk ÇELİK

Selçuk Çelik araştırdı ve yazdı.

Bugün sizlere Formula 1 ve İstanbul GP’den bahsedeceğim. Öncelikle Formula 1 ekibinin İstanbul GP’si için hazırladığı videoyu izleyelim.

Kısaltması F1 olan, Grand Prix Yarışları olarak da bilinen Formula 1; tek kişilik, açık tekerlekli otomobiller kullanılarak bir yıl boyunca, her birine Grand Prix adı verilen ve değişik ülkelerde özel yollarda koşulan yarışlardan oluşur. Formula 1 de takımlar markadan oluşur ve iki sürücüsü vardır. Yarışlar dört senede bir gerçekleşir. Konuyu güzelce kavrayabilmemiz için 1920’lere gidelim.

Formula 1 yarışlarının kökeni 1920'ler ve 1930'lar da yapılan Avrupa Grand Prix motor yarışlarına dayanır. Formula’nın kelime anlamı formüldür yani tüm katılımcıların ve arabaların uymak zorunda oldukları kurallar bütünüdür. İlk olarak 1950 yılında bu adı almış ve ilk yarış İngiltere’nin Silverstone pistinde yapılmıştır.

Formula 1
Silverstone, İngiltere

Konumuza Formula 1 araçlarıyla devam edelim. Motorlar, Formula 1 dünyasının kalbi olarak görülüyor ve modern F1’de 1.6 litrelik turbo V6 hibrit 600 beygirlik motorlar kullanılıyor. Fakat ERS (Enerji Geri Dönüşüm Sistemi) dediğimiz, hem egzozdan hem de frenlerden çıkan ısı enerjisini kullanan sistem, motora ek olarak 160 beygir sağlıyor. Böylece % 35 daha az yakıt kullanarak 2.4 litrelik V8 motorlarla elde edilen güç seviyesine ulaşılıyor.

a

Karbon materyaller kullanılan fren diskleri, 700 derece sıcaklığa karşı dayanabiliyor. Pilotun güvenliği açısından en kritik bölüm olan gövde ise son derece sağlam yapılıyor ve ağırlığı ortadan kaldırmak için karbon fiber kullanılıyor. 105 litrelik yakıt tankı yüksek basınçlara karşı son derece dayanıklı.

Formula 1
Mercedes W10

Ön ve arka kanatlar Formula 1’de araç özelindeki rekabetin en sert olduğu alan aerodinamiktir. Dolasıyla gelişim savaşları da aerodinamik geliştirmeler üzerinden yaşanıyor.Bu noktada da hem ön hem de arka kanatlar hayati öneme sahip. ‘’Halo Halo’’ denilen aksam ise pilotu dışarıdan gelebilecek cisimlere karşı koruyan son derece güvenli karbon fiber eklenti. Ortalama 15 milyon Euro’ya üretilen bu mühendislik harikası makineler, 4 saniyede 160 km/saat hıza çıkmakla kalmayıp bu süre içinde durabiliyor. Ayrıca Formula 1 aracı ortalama 5 yarış kullanılabiliyor.

a

Marifet Araçta Mı Pilotta Mı ?

Dürüst olalım, bu biraz para meselesidir. Bir şasinin yapımı, bir motorun geliştirilmesi veya istisnai bir sürücünün maaşı belli bir maliyet olduğu için, yalnızca birkaç takım bu maliyetleri karşılayabilir. Yani pilotun yeteneği ne kadar önemli olsa da galibiyeti getiren araçtır. Bir de pilot maaşlarının etkisi olduğunu düşünüyorum öyle ki en çok kazanan pilot olan Lewis Hamilton 40 milyon dolar, son İstanbul fatihi Sebastian Vettel ise 30 milyon dolar kazanıyor.

Turkish Grand Prix (İstanbul GP)

Yarışlar; Alman mühendis Hermann Tilke’nin tasarladığı, 2005 de açılan İstanbul Park pistinde yapılıyor. Özellikle pistteki 8.viraj dünyaca ünlüdür. Uzunluğu 5 km olan pistte yapılan Grand Prix yarışlarının uzunluğu 310 km’dir. En son 2011 de bu pistte yapılan Formula 1 de kazanan Red Bull takımından Sebastian Vettel’di. En büyük spor organizasyonlarından olan Formula 1’in ülkemize 9 yıl sonra gelmesi bizim için son derece öneme sahip.

Formula 1

Dün düzenlenen sıralama turlarında Racing Point pilotu Lance Stroll süpriz şekilde pole pozisyonunu elde etmişti. Bu avantajı koruyamayan Stroll'un takım arkadaşı Sergio Perez yarışı ikincilikle bitirdi. Ferrari takımından Leclerc ve Vettel yarışa kötü başlamıştı ama devamında harika toparladı. Kişisel favorim Lewis Hamilton ve Sebastian Vettel dakikalarca birbirleriyle yarıştı. Hamilton harika bi atak yaparak birinciliğe yerleşti. Sebastian vettel ise Perezi geçemeyerek üçüncülükte kaldı. İstanbul Park'ta unutulmaz bir strateji savaşı yaşandı. Zorlu hava koşullarında tek pit-stop ile kazanan Hamilton büyüklüğünü kanıtladı. 7. şampiyonluğunu Turkish Grand Prix'te alan Lewis Hamilton, Schumacher'ı geçerek tüm zamanların en iyi pilotu konumuna geldi. Açıkçası son saniyelerde yarışı izlerken bende biraz havalara uçmuş olabilirim..

a

Ben Selçuk , İstanbul Park/Tuzla'dan bildiriyorum. Migos-MotorSport adlı şarkıyla konuyu noktalıyorum. Teknolojiyle kalın, bizimle kalın!

a
Lewis Hamilton İstanbul GP Kupasıyla

Yanıt yok

  1. […] Yazımda sizlere Formula 1’de kullanılan teknolojilerden ve bu teknolojilerin işleyişinden bahsedeceğim. Aslında bunlardan bahsedebilmek için öncelikle Formula 1’in ne olduğunu bilmemiz gerekiyor. Sitemizde ise bununla alakalı bir yazı bulunuyor, sizlere şöyle takdim edeyim: https://ikctekno.org/teknoloji/formula-1-ve-istanbul-gp/. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir