FOTOĞRAF MAKİNESİ ÇALIŞMA PRENSİBİ

FOTOĞRAF MAKİNESİ ÇALIŞMA PRENSİBİ

Analog kamera

   Her gün milyarlarca kare düşüyor perspektifimize. Bu telefonumuzda belki bir fotoğraf makinesinde ya da video kamerada da olabilir. Peki, hiç merak ettik mi acaba bu iş nasıl gerçekleşiyor? Soruların cevabını bu yazıda bulacaksınız.

   Genel hatlarıyla fotoğraf makinesinden bahsedeceğiz ama analog mu dijital mi? Farkı bilmemiz hem günümüzdeki hem de geçmişimizdeki fotoğraf makinesinin çalışma prensibini anlamamıza yardımcı olacaktır.

ANALOG FOTOĞRAF MAKİNESİ

Analog kamera
Analog kamera

Temel olarak fotoğraf makinesi 4 temel unsurdan oluşur: 

  • Objektif

  • Diyafram

  • Obturatör(perde)

  • Vizör

OBJEKTİF

   Fotoğraf makinesinde ışığın ilk temas ettiği ve toplandığı yerdir. 

Objektif(lens)
Objektif(lens)

DİYAFRAM

   Temel olarak küçülüp büyüyebilen ve sizin bunu manuel olarak yönetmenize, objektiften geçen ışığı kontrol etmenize yarayan, fotoğraf makinesinin çalışma prensibinin temel taşlarını oluşturan bir parçadır. F simgesiyle gösterilir ve sayı küçüldükçe içeriye giren ışık miktarı azalır.

Diyafram
Diyafram

PERDE

   Aslında siz obturatörü ya perde diye biliyorsunuz ya da örtücü diye biliyorsunuz. Sebebi bu üç ismin de yaygın olarak kullanılmasıdır.

   Dışarıdan gelen ışık toplandı. Diyaframdan istediğimiz kadar geçti. Şimdi ne olacak? Diyaframdan geçtikten sonra perde açılıp kapanarak ışığın filme düşmesini sağlar. Eğer hızlı açılıp kapanırsa filme daha az ışık düşer. Yavaş açılıp kapanırsa ise daha fazla ışık düşer. Bu hıza”estantene” denir. (1/180sn 1/250 sn 1/2000sn vs.)

Perde
Perde

VİZÖR

    Vizör, makinemiz üzerinden objeye bakmamızı sağlayan bir araçtır. Bu işlem belli aşamalar sonucunda gerçekleşir. İlk olarak ışık objektifte toplanır ve daha sonra diyaframda istediğimiz açıklıkta girer. Ardından ayna yardımıyla penta prizmaya ulaşır. Bu penta prizma sayesinde de vizöre çarpan ışık bizim baktığımız obje olur. 

Analog vizör
Analog vizör

DİJİTAL FOTOĞRAF MAKİNESİ

Dijital fotoğraf makinesi
Dijital fotoğraf makinesi

   Dijital fotoğraf makinesinde ise durum daha basittir. Kameraların tamamında fotoğraf filmi yerine ışığı elektrik şarjına dönüştüren sensörler kullanılır. Yani ışık sensörler aracılığı ile elektronik olarak kaydedilir.

   Aslına bakarsanız yukarıda bahsettiğim analog makineler pek kullanımda değil. Onların yerine DSLR ve Aynasız olmak üzere 2  kategori bulunmakta. Ancak bunları açıklamak tam anlamıyla bu yazının konusu değil. Kısa bir özet geçecek olursam, DSLR dediğimiz makinelerde görüntü tek bir lensten geçer ve bunun yanında aynalı sisteme vizörle birlikte yansır. Aynasızlarda ise görüntü direkt sensöre yansır ve sürekli ışık alır. Bu yüzden dijital ekrandan görüntümüzü takip edebiliriz. 

   Gelelim, dijital kameraların sensörlerine. Temelde aynı mantıkta olan 2 imaj sensörümüz bulunmaktadır:

CCD(CHARGE COUPLED DEVİCE) ve CMOS (COMPLEMENTERAY METAL OXİDE SEMİCONDUCTOR) 

 

DSLR fotoğraf makinesi
DSLR fotoğraf makinesi

  Bu durumu teknik olarak açıklamaktansa karşılaştırmalı olarak ne işe yaradığını bilirsek temel amacını da öğrenmiş oluruz:

  • İki sensörde de amaç ışığı elektriğe çevirme işlemini gerçekleştirmektir.
  • CCD sensörler daha eski olması sebebiyle daha yüksek kalitede ve daha güvenilir görüntü sunmaktadır. 
  • Fakat CMOS sensörler daha düşük kalitede görüntü sunar .
  • CMOS sensörlerin ışık hassasiyeti her bir transistörlerin yan yana olması sebebiyle daha düşüktür. 
  • CMOS sensörler ,CCD sensörlerden daha az enerji tüketirler. 
ccd sensör
ccd sensör
cmod sensör
cmod sensör

  Özetlemek gerekirse eski zamanlarda bir görüntüyü kimyasallar ile uğraşarak büyük zorluklarla elde ederken artık dijital kameralar bilgisayarlarımıza çektiğimiz fotoğrafları elektronik olarak kaydetmektedirler. Çoğu kimse bu işin nasıl gerçekleştiğini bilmiyor. Elimden geldiğince sizlere fotoğraf makinesinin çalışma prensiplerini anlatmaya çalıştım.

Umarım yazımdan keyif almışsınızdır. İyi okumalar!

ikcutekno_logo_siyah_png

                                       Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir