Yeni Bir Galaksi Birleşmesi Görüntüsü Yakalandı!

Yeni Bir Galaksi Birleşmesi Görüntüsü Yakalandı!

Galaksi birleşmesi

Galaksi birleşmesi görüntüleri izlemesi en güzel, en şiddet dolu, fakat bir o kadar da olağan olaylarından biri. Sizlere bu yazımızda galaksi birleşmeleri ile ilgili bazı bilgiler vereceğiz.

Galaksi birleşmesi

İsmi Amerikalı astronom Edwin Hubble’ın anısına verilmiş, Nisan 1990’dan beri görev yapan Hubble Uzay Teleskopu; NGC 6052’yi görüntüledi. NGC 6052, birbiriyle birleşen iki galaksiden oluşuyor. İlk olarak 1784 de William Herschel tarafından keşfedilen bu galaksiler, başta düzensiz tek bir galaksi olarak tanımlanmıştı. Ancak bugün NGC 6052’nin çarpışma sürecindeki iki galaksi olduğunu biliyoruz. Günümüzde, birbiri ile çarpışma sürecinde olan binlerce galaksiyi gözlemleyebiliyoruz. Aslında yıldızlar açısından bakarsanız, bunu “galaksi çarpışması” olarak isimlendirmek yerine “galaksi birleşmesi” demek daha doğru olur.

Galaksi birleşmesi evrenin sıradan her yerinde rastlanan ve aralıksız süren olaylarından biridir. Evrenin başlangıcından beri sayısız galaksi birleşme yaşandı, yaşanıyor ve yaşanacak. Yani bu ne ilk ne de son galaksi birleşmesi, hatta altta yer alan fotoğrafta ‘Anten Gökadası’ olarak bilinen NGC 4038 ve NGC 4039 adlı iki galaskinin birleşme süreci ortasındaki iki halini görüyorsunuz.

Fotoğrafta gördüğünüz iki büyük sarı bölge, galaksilerin çekirdek bölgesi çevresinde yer alan yoğun bir alana sıkışmış yaşlı yıldızlar. Sarmal kollar ise neredeyse tümüyle birbirine girmiş durumda. Bu iki galaksinin tam anlamıyla birleşip yeni ve daha büyük tek bir gökada haline gelmesi için en az 1 milyar yıl daha gerekiyor.Nihayetinde, galaksi birleşmesi sürecinin sonunda ortaya tek ve çok daha büyük bir galaksi çıkar. Elbette evrenin büyük ölçekli her yapısının değişiminde gördüğümüz üzere bu birleşmeler de yavaşça, çok uzun sürede, ancak milyarlarca yılda tamamlanır. 

 

Galaksi birleşmesi
Nihayetinde, galaksi birleşmesi sürecinin sonunda ortaya tek ve çok daha büyük bir galaksi çıkar. Elbette evrenin büyük ölçekli her yapısının değişiminde gördüğümüz üzere bu birleşmeler de yavaşça, çok uzun sürede, ancak milyarlarca yılda tamamlanır. 

Bazılarınızın bildiği, ama çoğunuzun bilmediği birşey var ki, Samanyolu “şu an bile” başka galaksilerle birleşiyor. Evet, Samanyolu büyük bir galaksi. Şu aralar birleşmekte oldukları ise, cüce galaksiler olduğu için, yaptığı şeye “galaktik yamyamlık” adı veriliyor astronomlar tarafından. 

Sizi korkutmak istemeyiz ama Samanyolu Galaksisi, bize en yakın spiral galaksi olan Andromeda ile çarpışma rotasında. Eğer bir kaç milyar yıl yaşarsanız bu birleşmeye şahit olabilirsiniz.

Galaksi birleşmesi
Andromeda ve Samanyolu galaksilerinin milyarlarca yıllık süreç içerisinde nasıl birleşeceğini çok hızlandırılmış biçimde gösteren bir bilgisayar simülasyonu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir