Gastronomi ve Mutfak Sanatları

Gastronomi ve Mutfak Sanatları

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Gastronomi, yiyecek ve içecek kültürünün sanat ve bilime dönüşmüş halidir. Turizm sektörünün birçok ülkede sürekli gelişim göstermesi ile birlikte gıdayı, ekonomiyi, işletmeyi ve birçok bilim dalını içine almaktadır.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi?

Okulumuzda, bölüm öğrencilerimizin uygulamalı derslerini yürütecekleri Uygulama Mutfağı ve Uygulama Restoranı tamamlanmış ve kullanıma hazırdır. Turizm Fakültesi ile Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün derslikleri, Merkez Kütüphane, bilgisayar laboratuvarı öğrencilerin tümünün kullanımına açıktır.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı?

Her bölümde olduğu gibi Gastronomi bölümü için de staj oldukça önemlidir. Staj sayesinde kişi sektör hakkında ve çalışma şartları hakkında bilgi edinip kendini geliştirebilir.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ ye kıyasla ne gibi farklılıklar var?

Okulumuzda, Turizm Fakültesi kapsamında %100 İngilizce ve Türkçe eğitim olmak üzere iki seçenek bulunmaktadır. Türkçe eğitim sürecinde 1 yıllık zorunlu İngilizce hazırlık eğitimi bulunmamaktadır. Buna rağmen kişi kendi isteği ile Yabancı Diller Yüksekokulu’nda İngilizce hazırlık eğitimi alabilmektedir.

5)Bölümünüzün iş imkânları nasıl?

İlk olarak, gastronomi mezunlarına aşçı değil gastronom denir. Mezunlar kolaylıkla iş bulabilme imkânına sahiptir. Restoranlar, otel mutfakları, turistik gemiler ve kendi işini açabilme olanağı vardır.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli?

Bu bölüm için bütün lezzet detaylarına hâkim olmak önemli bir detaydır. Gastronom, yemek ve kültür arasındaki ilişkiyi inceleyebilmeli ve kültürler arası farkları ayırt edebilmelidir. Deneyim kazanmak mesleki gelişim ve ilerleme açısından önem arz etmektedir.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

İnsan var oldukça yemek yeme ihtiyacı, yemek yeme ihtiyacı olduğu sürece de yemek kültürü olacaktır. Dünyanın sonuna kadar ihtiyaç olan bir bölüm okuyacaksınız demektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir