Geleceğin Zenginliği Olacağı Düşünülen Derin Uzay Madenciliği Nedir

Geleceğin Zenginliği Olacağı Düşünülen Derin Uzay Madenciliği Nedir

asteroid

Derin Uzay Madenciliği aslında hepimizin bilim kurgu filmlerinden tanıdığı bir çalışma. Her ne kadar bize hayal gibi gelse de bir çok büyük şirketin bu projede adı geçmeye başladı. Bu projenin ilk adımı 2016 yılında Avrupa’da atıldı.

Peki ya nedir bu Derin Uzay Madenciliği? Bilim insanlarının tahminine göre 50 ile 300 yıl içerisinde Dünya üzerinde tükenecek olan; platin,  indiyum,  bakır, çinko, rutenyum, rodyum, paladyum, osmiyum, tungsten, iridyum, antimoni, kalay, gümüş, kurşun ve altın gibi rezervler asteroit ve diğer gezegenlerden sağlamayı amaçlayan projenin adıdır.

Bilindiği üzere asteroitler Mars ile Venüs arasındaki boşluğa yayılmış halde bulunmakta olan farklı boyutlarda ki gök cisimleridir. Bu gök cisimlerinin bulunduğu boşluğa ise Asteroit Kuşağı denmektedir.

Bu asteroitlerin farklı boyutlarda olduğunu söylemiştik. Bir kaynakta, çapı 1.6 km olan küçük bir metalik asteroitte bile 20 trilyon dolar değerinde maden olduğunun tahmin edildiğine yer verilmiş. Genele baktığımızda bu insanoğlu için çok büyük bir kazanım.

Uzay çağına yavaştan girmeye başladığımız günlerde Dünyamızda yükselmekte olan elektrikli araç kullanımının ve uzaya seyahat çalışmalarının dahi ismi Elon Musk’ın bu konudan uzak kalmasını bekleyemezdik.

Elon Musk kuruculuğunda olan SpaceX ve NASA’nın yapacakları ortak görev hakkındaki bazı bilgiler öncesinde zaten paylaşılmıştı. Bu göreve göre Temmuz 2022 yılında Cape Canaveral araştırma merkezinden fırlatılacak olan Falcon Heavy roketi, 8 bin katrilyon sterlinlik göktaşına hareket edecek Bu da yaklaşık olarak 62 bin katrilyon TL yapmakta. Bu değerlikte olan madenlerin Dünyamıza getirilmesi dünya ekonomisinin çökmesine sebep olacağından bu görevde şimdilik sadece keşif yapılacak ve hiçbir örnek yeryüzüne getirilmeyecek.

Gelişen teknoloji ile insanoğlu hayallerine her geçen gün bir adım daha yaklaşmakta. Bu adımların bize fayda mı yoksa zarar mı sağlayacağını yaşayarak öğreneceğiz.

Teknoloji ile kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir