Gelişen Teknolojinin Getirdiği Yeniliklerden Biri: E-kitap

Gelişen Teknolojinin Getirdiği Yeniliklerden Biri: E-kitap

e-kitap

Günümüz dünyasında teknoloji sayesinde her şey bir tık uzağımızda, değil mi? Bunlardan biri de bizlere bir arkadaş hatta bir dost olan, bilgi deryasından bize bir şeyler sunan, kısaca hayattaki yardımcımız; kitap.  Kitap denildiğinde çoğumuzun gözünde ilk olarak iki kalın kapak arasına sıkıştırılmış sayfaları olan cisim canlanıyor. Peki e-kitap dediğimizde?

Kiminin tercih ettiği kiminin ise asla tercih etmeyeceğini söylediği e-kitaplar uzun yıllardır hayatımızdalar. Öncelikle kısaca e-kitabın tarihçesine bakalım. Tarihte yayınlanan ilk e-kitap Michael Stern Hart tarafından 1971 yılında yayınlanmıştır. Oldukça eski öyle değil mi? Yayınlanan bu e-kitap bir bildiriydi. Daha sonraları çeşitli e-kitaplar yayınlanmıştır.

E-kitap fiziksel olarak normal kitapların verdiği bazı hazları vermemekte. Bu durum da birçok okuyucunun e-kitapları tercih etmemesine sebep oluyor. Bu düşünceye sahip olan çoğu okur normal kitapların kokusu, kapakları gibi çeşitli özelliklerini sevmekteler.  Teknolojinin hızla geliştiği şu dönemde bu alanda da bazı gelişmeler olabilir. E-kitap okurken normal kitap hazzı yaşatmak için kitap kokusu sağlayan bir cihaz geliştirilebilir. Ne dersiniz? İlginç olurdu doğrusu. E-kitap kullanan okurlar ise kitap yığınları ile uğraşmadan, tek tıkla ulaşabildikleri için e-kitapları tercih etmektedirler.

E-kitaplar göz sağlığımız için zararlı mı?

Bazı okurlar ise e-kitap okumanın göz sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olabileceği konusunda endişe duymaktadır. Bu tür sorunlar için bazı teknolojik cihazlarda ve uygulamalarda çeşitli olanaklar sunuluyor. Mavi ışık filtresi, okuma modu bunlara örnek verilebilir. Ayrıca, göz sağlığını korumak için çeşitli gözlükler üretilmektedir. Bu konu hakkında yine de içiniz rahat etmezse doktorlara veya yetkili kişilere danışabilir, verdikleri bilgilerle tarafınızı seçebilirsiniz.

E-kitapların avantajları arasında olduğunu düşündüğüm diğer bir şey ise telefon veya tabletle çok vakit geçirenlerin kitap okumasına ya da bilgi almalarına yardımcı olmalarıdır. Özellikle çocukların tabletlerde saatlerce oyun oynayarak vakit geçirmeleri onların kişisel gelişimlerinde bazı yönleriyle olumsuz etkiler oluşturabilmekte. Ancak, görselliğin fazla kullanıldığı e-kitaplarla çocukların kitaplara olan ilgisini artırabileceğimizi düşünüyorum.

E-kitapların diğer bir güzel yanı ise kitap okuyamamalarına sebep olan rahatsızlıklara veya engellere sahip olan insanların kitaplara istedikleri gibi ulaşabilmesi. Seslendirilmiş e-kitaplar sayesinde birçok engel ortadan kalkmakta. Aynı durum normal kitaplar için de geçerli. Kabartma harflerden oluşan Braille alfabesi ile yazılan kitaplar sayesinde görme engeli olan kitapseverler okumak istedikleri kitaplara rahatlıkla ulaşabilmekteler. Öyle ki geliştirilen bazı cihazlar ile örneğin kelimeleri seslendirebilen kalem gibi, normal kitapları da dinlemek mümkün hale geliyor. Ayrıca kelimelerin telaffuzunu doğru şekilde öğrenebildikleri için sesli kitaplar, dil üzerinde yoğunlaşanların odağında yer alıyor.

Peki, e-kitaplara nasıl ulaşabiliriz?

Eğer e-kitap okumak istiyorsanız herhangi bir arama motorundan ulaşabileceğiniz gibi telefonunuza veya bilgisayarınıza kurulumu oldukça basit olan uygulamaları da indirebilirsiniz.  Ayrıca kitap kurtları için tasarlanan e-kitap okuyucu cihazlarını da kullanabilirsiniz. Yazının başında da dediğimiz gibi; günümüz dünyasında her şey bir tık uzağımızda.

E-kitap okuyucuları, e-kitap uygulamaları ve sesli kitaplara ulaşmak isteyen okurlarımızı @ikctekno instagram hesabımıza bekliyoruz.

Günümüz ve geleceğin teknolojileri hakkında daha fazla bilgi için bu yazıya göz atabilirsiniz. 🙂

Kaynakça: http://www.xn--dijitalyaynclk-fgccb.com/dunyada-e-kitap/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir