DNA’LARI TASARLANMIŞ BEBEKLER: NANA VE LULU

DNA’LARI TASARLANMIŞ BEBEKLER: NANA VE LULU

DNA

İnsanoğlu varoluşundan beri sonu gelmeyen bir keşfetme güdüsüne sahipti. Bu güdü, beraberinde güçlü bir arayışı getirdi. Başka bir tabirle ”daha” kelimesi hayatlarımıza girdi. Daha iyisini, daha hızlısını, daha pratiğini bulma arayışı. Bu sayede, keşfedilen hiçbir şey son olmadı ve insanlık değişimle tanıştı. İlk çağlardan günümüze yaşadığımız evler, pişirdiğimiz yemekler, konuştuğumuz diller dahi her şey değişti. Peki, değişmeyen tek şey neydi? Sahip olduğumuz DNA’lar. Shenzenli araştırmacı Dr. He Juanki, geçtiğimiz senelerde yaptığı araştırmalarla birlikte DNA’ ların da tasarlanabileceğini bizlere kanıtladı ve ilk ”Genetiği Tasarlanmış Bebekler” Çin’de dünyaya geldi. 

DNA
DNA

GENETİK DÜZENLEMELERİN KEŞFİ

Çok da uzak olmayan bir geçmişte, sadece 65 yıl önce, James D. Watson ve Francis Crick DNA molekülünün bugün kabul görmüş yapısını keşfetti. İlk olarak 1980 yılında DNA kaynaklı hastalıkların tedavi edilebilmesi için çalışmalar başlandı. Lakin bu düşündüğümüz kadar kolay bir durum değil. Sayısız başarısız denemeden sonra 1990 yılında ilk kez, bilim insanları nadir görülen bir hastalığı tedavi etmeyi başardı. Bu sayede bilim, yeni bir kapıyı araladı. Genleri tedavi edebiliyorsak eğer istediğimiz şekilde de tasarlayabilirdik. 2004 yılında iki fare ile gerçekleştirilen bir deneyde; 1. fare normal, 2. fare ise genetik olarak tasarlandı. Bilim insanları DNA’sına bir çeşit doping etkisi verilen farenin hem 2 kat daha hızlı olduğunu hem de hiç dinlenmeden 4 saat koşabildiğini keşfetti.

Tasarım DNA 'lı fareler
Tasarım DNA'lı fareler

DNA'SI TASARLANAN BEBEKLER DÜNYAYA GELDİ

İşte tam bu noktada deneyler yeni bir soru işareti doğurdu. Bunca zamandır yaptıkları her şey sadece o kişinin genini etkilemekteydi. Peki ya bu düzenlenmiş genleri nesilden nesle aktarabilsek nasıl olur? Bu soru beraberinde birçok tartışmayı getirdi.  Ama bütün bu tartışmalara rağmen 2018 Kasım ayında Araştırmacı Dr. He Jiankui,  tüp bebek yoluyla doğan ”Nana ve Lulu” ikizlerinin genlerinde değişiklik yapmayı başardı. He, ”HIV” virüsünün oluşmasını sağlayan CCR5 genini devre dışı bırakmıştı. Nana, Lulu ve onların oluşturacakları soy ağacındaki hiçbir bireyin ”HIV” virüsü taşımayacağı kesinleşti. Dr. He Jiankui gen tasarımlarının şu an ki işlevinin yalnızca iyileştirme olduğunu, bu şekilde birçok hastalığın önüne geçilebileceğini belirtti.

DR. HE JUANKİ
DR. HE JUANKİ

He Juanki  aynı dönem tüp bebek için başvuran 8 çifti inceledi. Lakin hiçbirinde bu genetik iyileştirmeler için uygunluk gözlemlemedi. Doktor, yalnızca 2 çiftin bebeklerinde bu genetik tasarımı uyguladı. Hastane yönetimi Nana ve Lulu dünyaya geldikten sonra, henüz doğum yapmayan diğer kadını incelemeye aldı. Yönetim, henüz yasal olmayan bu işlem için Dr. He’ nin de ceza alacağını söyledi. Ama Juanki , çoktan kapanması pek de olası olmayan bir kapıyı araladı. İlk denemeler yalnızca iyileştirme odaklı olsa da an ve an gelişen teknoloji sayesinde yakın gelecekte her açıdan tasarlanmış bebekleri görmemiz mümkün. 

ikcutekno_logo_siyah_png

                                                    Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir