Genişletilmiş Gerçeklik (XR) Teknolojisi

Genişletilmiş Gerçeklik (XR) Teknolojisi

Genişletilmiş gerçeklik

Aleyna ÖZNARÇİÇEĞİ araştırdı ve yazdı.

 

Merhaba! Bu yazıda genişletilmiş gerçeklik nedir sorusuna yanıt vermeden önce küçük bir hayal kurmanızı istiyorum. Sizce yaklaşık 10 sene sonra günlük yaşamımızda neler değişecek? Sürücüsüz araçlarla ulaşım, yapay zekanın ilerlemesi, uzay turizmi…Tüm bunların dışında “Genişletilmiş Gerçeklik” teknolojisinin hayatımızda yer edinmesi çok olası. Açıkça söylemek gerekirse beni oldukça fazla heyecanlandırıyor. Hayal kurmaya devam edelim, 2030’da ofisinizde güne başlayıp öğle saatlerinde Şanghay’da yatırımcılarla toplantı yaptığınızı akşam yemeğini arkadaşlarınızla Roma’da yediğinizi ve bunların tamamını evinizden hiç çıkmadan yaptığınızı bir düşünün.

Günümüzde imkansız gibi gözükse de yaşanan gelişmeler bu hayalin hayatımızın bir parçası olabileceğini gösteriyor.

Peki, XR tam olarak nedir?

Genişletilmiş Gerçeklik, fiziksel algıladığımız gerçeklik ile sanal dünyada üretilen her türlü veriyi birleştirerek yeni bir gerçeklik tecrübesi yaşamayı sağlıyor.

Genişletilmiş Gerçeklik (XR) kavramının Artırılmış Gerçeklik(AR) ,Sanal Gerçeklik(VR) ve Karma Gerçeklik(MR)  teknolojilerinin tamamını kapsadığını söyleyebiliriz.

Kısaca bu üç terimin ne olduğundan bahsedelim.

Artırılmış Gerçeklik (AR): Gerçek dünyadan kopmadan sanal dünyayla buluşmamızı sağlar. Artırılmış gerçekliği birçoğumuz neredeyse her gün kullanıyoruz. Instagram ve Snapchat filtreleri bunun en ulaşılabilir örneği.

Sanal Gerçeklik (VR): Teknoloji kullanılarak oluşturulan simülasyonlarla gerçek ve hayalin birleştirilmesidir. Bunun için özel bir gözlük kullanılır. Gerçekçi ses efektleri ve görüntülerle simülasyonun içinde gibi hissedilir.

Karma Gerçeklik (MR): Sanal gerçeklik ve Artırılmış gerçeklik teknolojilerini birleştirerek tek bir gerçeklik altında birleştirir. Giyilebilir cihazlar ve Microsoft HoloLens örnek verilebilir.

Gerçeklik türleri

Gerçeklik türleri

Gelecekte XR  teknolojisini görebileceğimiz birçok alan var.

Eğlence Sektörü: XR teknolojisi bu alanda önemli bir yere sahip. Şuanda spor etkinliklerini sanal dünyada deneyimleme fırsatı veren teknoloji ilerleyen yıllarda bu alanda daha çok ön plana çıkacak.

Eğitim: Covid19 sebebiyle bugünlerde deneyimlediğimiz uzaktan eğitim gelecekte XR teknolojisiyle dönüşüme uğrayacaktır. Bulunulan yerden dünyadaki tüm eğitimlere aynı ortamdaymış gibi katılmak, birçok deneyi sanal ortamda yapmak , tıp alanında sanal hastalar üzerinde çalışmak gibi imkanlara sahip olabiliriz. Ayrıca pilotlara, astronotlara güvenli bir şekilde tehlikeli durumlara karşı nasıl tepki vereceklerini öğretmeyi amaçlayan eğitimler de verilebilir.

Perakende: Müşterilere satın almadan önce deneme olanağı tanır. Mesela IKEA bunu kullanıyor. Satın almayı düşündüğünüz mobilyanın akıllı telefonlar üzerinden evinizde nasıl duracağını görebilirsiniz.

Pazarlama, inşaat, emlak, turizm gibi konularda da hayatımızı etkileyecek gibi gözüküyor.

Eğitimde XR teknolojisi

Eğitimde XR teknolojisi

Ancak XR’ın çözülmesi gereken birkaç sorunu var.

Bunların en önemlisi toplanan ve işlenen kişisel verilerin korunması gereklidir. Siber saldırılarla birçok ayrıntılı veri yayılabilir. Ayrıca bu teknolojinin uygulanması için yüksek maliyetinin düşmesi gerekir. Düşürülmediği takdirde şirketlerin uygulaması zorlaşacaktır bu da  XR teknolojisine yatırım yapmaktan kaçınmalarına sebep olabilir. Yine de bu zorluklar XR teknolojisinin hızlıca gelişmesini engellemiyor ve 2022 yılına kadar XR pazarının 209 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

XR’ı daha iyi anlamanızı sağlayacak olan bu videoyu izlemenizi tavsiye ediyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=lbJ-IKPn2l8

Ikctekno‘yu takipte kalın 🙂

Kaynak: https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/08/12/what-is-extended-reality-technology-a-simple-explanation-for-anyone/?sh=156ce0a72498

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir