Gizemli Monolit Göbeklitepe’de

Gizemli Monolit Göbeklitepe’de

Dünya üzerinde birçok olay meydana geliyor insan ya da doğa kaynaklı, bazılarına cevaplar bulurken bazılarına sorular buluyoruz. Bazen cevap ve soruların yerini de teoriler alıyor. Bu teorilerden biri de gizemli monolit taşı/taşları üzerine ve bu taşlar için uzaydan geldiği söylentisi dolaşıyor. Peki, monolit nedir? Nerelerde ortaya çıktı ve çıkıyor? Nereden geldi ve kim getirdi? Öğrenmeye hazırsan başlıyoruz sevgili okur.

Monolit Nedir?

Monolit, yekpare taş veya kayadan meydana gelen, görünüşte dağ benzeri bir jeolojik veya teknolojik, büyük boyutlu bir kitledir. Yeryüzünde doğal olarak bulunan monolitler yapay olarak da farklı amaçlarla insan eli ile yapılmıştır. Anıtsal ve doğal birçok örneği bulunmaktadır:

  • Mars Monolit
  • Peña de los Enamorados, Fransa (Dünya Mirası)
  • Theoderik Mozolesi, Ravenna
  • Aztek takvimi “Güneş Taşı”
  • Dikilitaşlar
  • Ogham Taşı, İrlanda
  • Adem ve Havva Taşları, İngiltere
  • Merlin Taşı, İngiltere

Ancak bu yazımda bahsettiğim taş bunlardan daha farklı, daha sıra dışı olan metal monolit taşından bahsediyorum. Hani şu bir yerde ortaya çıkıp bir anda kaybolup bir süre sonra başka bir yerde çıkan taş. Hani şu 4 metre uzunluğunda üçgen prizma şeklindeki metal monolit. Hatırladın değil mi? 

Gizemli Monolit Nerelerde Ortaya Çıktı?

İlk olarak ABD’nin Utah eyaletindeki Red Rock Çölü’nün ortasında görülen 3,6 metre uzunluğunda üçgen prizma şeklindeki metal monolit Dünya çapında büyük bir heyecan ve gizem yarattı. Bu metalin sanatçılar tarafından ya da 2001: Bir Uzay Destanı filmi hayranları tarafından oraya konulduğu düşünüldü. Ancak Kasım 2020’de ortaya çıkan monolit o bölgeden yok oldu ya da birileri tarafından taşındı.

gizemli-monolit

Amerika’daki monolitin bir benzeri de daha sonra Romanya’nın Piatra Neamt kentindeki Batca Doamnei Tepesi’nde ortaya çıktı. 4 metre uzunluğunda üçgen prizma şeklindeki taş yine kendini sahneye attı. Ancak bu sefer monolitin üzerinden karalamalar vardı. Fakat yine kim tarafından neden oraya konulduğu bulunamadı.

Amerika ve Romanya’dan sonra gizemli taş kendini 4 Şubat 2021 tarihinde Türkiye’de gösterdi. Üstelik medeniyetin beşiği olan Göbeklitepe’de! 3 metre uzunluğunda ve üçgen prizma şeklinde olan yapı bu sefer farklı bir durum ile ortaya çıktı. Metal monolitin üzerinde bir mesaj var!

Göktürk Alfabesi ile yazılan metinde “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak.” ifadesi yer alıyor. Ne yazık ki yine kim ya da kimler tarafından neden bu yapının ortaya çıktığı bilin(e)miyor. Ama insanlarda teori üretmeden edemiyor. Biraz da teorileri inceleyelim.

Metal Monolit Teorileri

İnternet üzerinde viral haline gelen ve insanlarda merak uyandıran bu olaylar dizisi üzerine çokça teori ya da düşünceler mevcut. Bunlar arasında en popüleri ise uzaydan geldiği. Şekli ve yapısı itibariyle uzaydan geldiği düşünülen metalin uzaylılar tarafından getirildiğini öne sürdüler. Bir başka düşünce ise bir sanat eseri olduğu ve yapısı bakımından Amerikalı heykeltıraş John McCracken taklidi olduğu üzerinedir.

Bir de bu olayın arkasında Netflix’in olduğu görüşü de ortaya atıldı. Avustralyalı komedyenler tarafından hazırlanan “Teyze Donna’nın Büyük Eski Eğlence Evi” adlı içeriğin tanıtımı için yerleştirildiği ve popüler hale gelmesini sağladığıydı. Hatta bu “teori” her şeyi açıklığa kavuşturuyor. Ancak bunun Avustralya dışında farklı bölgelerde önce yüzeyde bir şey yazmaması sonra karalanarak karşımıza çıkması ve en son Göktürk alfabesi ile yazılan metin halen akıllarda soru işaretlerine yer veriyor.

Bütün bunların arkasında ne var? Bütün bu olayların bir anlamı var mı? Kesin bir açıklamanın olmaması soru işaretlerini daha da büyütmeye devam ediyor. Acaba daha sonra nerede ve ne şekilde karşımıza çıkacak bu metal monolit? Derken Göbeklitepe’deki taş için açıklama Türkiye Uzay Ajansı‘ndan geldi. Yapılan açıklama ile reklam çalışması olduğu anlaşıldı. Bir sonraki yazıya kadar hoşça kal değerli okur ve unutma “Ay’ı görmek istiyorsan gökyüzüne bak.”

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

KAYNAKÇA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir