Harita Mühendisliği

Harita Mühendisliği

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Harita mühendisliği; ölçüm, hesaplama ve çözümleme çalışmaları ile bulunan verilerin dijital ortamda değerlendirilerek planlar ve harita biçiminde ifade ederek çalışır. İzmir Katip Çelebi Üniversitesi’nde bu bölüm 1 sene hazırlık olmak üzere toplamda 5 sene boyunca aktif eğitim vermektedir.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

Okulumuzdaki her mühendislik bölümü ilk sene teorik temel mühendislik dersleri alır. Teorik eğitimlerin yanında uygulamalı olarak alınan birçok ders bulunuyor. Bu uygulamalı dersler okulumuzun laboratuvarlarında hocalarımızla beraber oldukça verimli geçiyor.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ?

Hazırlık sınıfı dahil olmak üzere beş yıl boyunca üniversitemizde almış olduğunuz bu eğitim sizi mezun olduktan sonra daha nitelikli bir kişi haline getirir. Harita mühendisliği, okurken ve meslek hayatında çalışırken sizlere keyif verecek bir mühendislik dalıdır.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde, bütün mühendislik dallarında beş yıl boyunca %100 İngilizce eğitim verilmektedir. Üniversitemizdeki bütün mühendislik bölümlerinde 1 yıl zorunlu İngilizce hazırlık vardır. Dersleri İngilizce olarak gördüğümüz için teknik kavramlara hâkim olmak ilk senelerde zorlayıcı olsa bile mezun olduktan sonra akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanız sizi diğer mühendislerden bir adım öne taşıyacaktır.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

Harita mühendisleri; köprü, karayolu, baraj, tünel vb. yerlerin yapımlarında, araç takip sistemlerinde, imar çalışmalarında görev alır.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Mühendis olmak isteyen bir kişi; soyut ve sayısal mantığını geliştirebilmiş, yeniliklere ve araştırmaya her daim açık, iletişim becerisi yüksek kişiler olmalıdır.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Harita mühendisliği, diğer mühendislik dallarında göre daha kolay ve iş bulma açısından daha rahattır. Buna güvenip bu bölümü okuyacak olan arkadaşların rahat bir tavır sergilememesi gerekir. Üniversite ortamı insanın aynı zamanda hayat için kendini geliştirdiği bir kurumdur ve kendini geliştirmesi de iş hayatında öne atacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir