Hayatımızı Etkileyen Yasalar

Hayatımızı Etkileyen Yasalar

Haytımızı Etkileyen Yasalar

“Hayatımızı Etkileyen Yasalar – Newton’un Hareket Yasaları” Şevval TAŞÇI yazdı ve seslendirdi.

Newton’un hareket yasaları aslında sadece bir aracın hareketinde ya da bir basit makinenin davranışında karşılaştığımız ve incelediğimiz yasalar bütünü değildir. Fizik, siz fark etmeseniz de hayatımızın her alanındadır. Şimdi hep birlikte Newton’un hareket yasalarını hatırlayalım ve nasıl bu yasalarla iç içe olduğumuzu anlamaya çalışalım.

Hayatımızı Etkileyen 1. Yasa: Eylemsizlik Yasası

Eylemsizlik Yasası: bir cisim duruyorsa durmaya, sabit hızla gidiyorsa hızını korumaya çalışır. Ortaokul ve lise yıllarında adeta bir tekerleme gibi hafızalarımızda yer edinen bu cümle, sadece okul yıllarımızda kalmamalı. Günlük yaşantımızda nasıl da bu yasayı uygulamaya çalıştığımızı sizlerle birkaç örnekle bahsetmek istiyorum.

Eylemsizlik, harekete karşı koymaktır, değişime direnmektir aslında. Değişime direnmek deyince hemen akıllarımızda yeniliğe karşı bir tutum gelmesin. Örneğin, bir ebeveynseniz çocuklarınıza karşı anne ve baba olarak hem otorite kurmaya hem de çocuklarınızla arkadaş gibi olmaya çalışırsınız. Yani bu iki tutum arasındaki dengeyi kurmayı ve bu düzeni kurduktan sonra sabit kalmasını istersiniz. Otorite ve arkadaşlığı birer kuvvet olarak düşünürsek, dengelenmiş iki kuvvetin olduğu bir ortamda hareketten söz etmek mümkün değildir. Ya da başka bir örnek vermek gerekirse, hiçbir şey yapılmak istenmeyen pazar günlerinde, harekete geçmek yerine konumunu korumaya çalışırsın. Yeni bir haftaya başlamadan önce enerji toplamak için duruyorsan durmaya devam edersin.

Hayatımızı Etkileyen 2. Yasa: F=m.a

Yani cisme etki eden kuvvetin fizik dilindeki formülü. Cismin kütlesinin ve ivmesinin çarpımıdır. İvme ise hızdaki değişimin zamana oranı olarak ifade edilir.

Hepimiz hayat yolunda yürüyoruz ve konumumuzu sürekli değiştiriyoruz yani her hayal, her amaç aslında bizim için varılacak bir hedeftir. Biz de bu hedefe ulaşmak için gereken her şeyi yapmaya hazırız.

Şimdi formüldeki F yani kuvvet bizi hedefe yaklaştıran güç olsun. Bizler de hedefe daha çabuk ulaşmak için adımlarımızı sıklaştırırız ya da koşarız. Kısacası hızımızı artırırız. İvme için de hızdaki değişimin zamana oranı olduğunu söylemiştik. Dolayısıyla ivmemizi artırırız ve böylece hedefimize daha çabuk ulaşırız. Ya da sorumluluklarını ve görevlerini artırmak da hedefine ulaşmanı kolaylaştırabilir. Yani kısa zamanda çok şey öğrenir ve daha donanımlı bir hale gelebilirsin. Böylece kütleni artırmış yani etki eden kuvvet yine artmış olur. Görüyoruz ki yaptığımız her davranışın fizik dilinde bir karşılığı var.

Hayatımızı Etkileyen 3. Yasa: Etki- Tepki Yasası

Etki ve tepki kuvvetleri aynı cisme uygulanmaz. Yani birinci cisim ikinci cisme bir kuvvet uyguluyorsa ki biz buna etki kuvveti dersek ikinci cisim de birinci cisme tepki kuvveti uygular.

Bence bizlerin en çok sevdiği ve sürekli dile getirdiği bir yasa. Sen karşı taraftan iyilik görürsen iyilikle karşılık verirsin, kötülük görürsen kötü davranırsın. Hatta en güzel örnek, içimizdeki intikam duygusu. Yaşadığımızı yaşatma, öcümüzü alma… Aslında sahip olduğumuz bu duygu tamamen Newton’un 3. Yasasının ta kendisidir.

Haytımızı Etkileyen Yasalar
Hayatımızı Etkileyen Yasalar: Sonuç

Tüm bu anlattıklarımı özetlemek gerekirse; fizik bilimi insan ırkının hareketlerinden ve ürettiklerinden ortaya çıkmıştır. Fakat günlük yaşantımızda bunun farkına bile varmıyoruz. Çoğu kişi için fizik dersleri hep anlaşılması güç gelmiştir. Sadece bakış açımızı bilim ve teknoloji penceresine çevirdiğimizde aslında birçok şeyin çok daha basit olduğunu görmüş oluruz.

Bu yazıdan sonra Newton’un hareket yasalarını gün içerisinde fark etmeye başlayacak mısın? Bunu merak ediyorum.

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın.

Kaynakça

Yanıt yok

  1. […] daha fazla artar. Bu nedenle ayrı duygular yaşarız. Peki bu iki duygu farklı duygular mı, bilim benzer olduklarını söylüyor. Siz bu konuda ne […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir