Güneş Enerjisiyle 1300 km Ücretsiz

Güneş Enerjisiyle 1300 km Ücretsiz

Son yıllarda ücretsiz enerjiye olan talep hızla artıyor. Güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi en, yaygın olanları. Bu gelişimden otomobiller de nasibini aldı. Özellikle elektrikli arabaların piyasadaki yeri günden güne sağlamlaşıyor. Bunun yanında içten yanmalı motorlara sahip arabalardan vazgeçemeyen insanların da sayısı oldukça fazla. Bu iki teknolojiyi de barındıran hibrit otomobil modelleri yollarda sıkça görmeye başladık. Hibrit otomobil modelleri hem içten yanmalı motorlara hem de elektrikli motorlara sahip ve bize iki farklı hissiyatı da yaşatan otomobillerdir.

.

Hibrit Otomobil

Koreli otomobil üreticisi Hyundai, 2020 model Sonata Hybrid modelinde yaygın olmayan bir teknoloji denedi. 152 Beygir gücüyle 188 Nm tork üreten 2 Litrelik benzinli bir motora ve 42 beygir gücüyle 205 Nm tork üreten elektrikli bir motora sahip olan Sonata hibrit otomobil , diğer hibrit otomobil modellerinden farklı olarak Plugin(Prize takılarak elektrik depolayabilen) bir araç değil. Fren anındaki geri kazanımlardan ve tavanında bulundurduğu solar güneş enerji panelinden elde ettiği elektrik enerjisini depolayan Sonata, bu elektrikle hem 12 Voltluk standart aküsünü hem de elektrik motorunu besleyen bataryayı doldurabiliyor. 

Hibrit Otomobil

Standart güneş enerji panellerinin maximum verimle enerji üretebilmesi için yerle yapması gereken açı 30° iken Sonata’nın tavanında bulunan solar paneller bu açıya ulaşamıyor. Buradaki kaybı önlemek isteyen Hyundai mühendisleri, %15-%19 verimle çalışan standart panellerden farklı olarak yaklaşık %23 verimli paneller kullanıyorlar. Bu durum hibrit otomobil modelleri arasında Sonata’yı önemli konuma getiriyor.

Günlük ortalama 6 saat güneş altında bekletileceği varsayılırsa her gün yaklaşık 3.5 km’lik yolu ücretsiz katetmeyi vadeden Sonata, yıllık yaklaşık 1300 km’lik yolu bedavaya gitme imkanı sağlıyor. Elektrik motorunu besleyen bataryanın yalnızca 3.5 km yol gidebilecek kadar enerji depolayabiliyor. Bunun haricinde araç içerisindeki elektrikle çalışan diğer ekipmanların enerji ihtiyacını karşılayan aküyü de şarj edebiliyor. Normal araçlarda aküyü şarj eden parça olan alternatörün motordan güç çaldığını hesaba katarsak yaklaşık %7 yakıt tasarrufu sağlıyor. Tabii ki bu veriler aracı günlük 6 saat verimli bir şekilde güneş altında kalması şartıyla hesaplanıyor. Hava koşullarına ve araç tavanının temizliğine bağlı olarak bu oran %3 ila %10 arasında azalabiliyor.

Hibrit Otomobil

İstatistiklere göre yolda kalan araçların %40 oranında sebepleri akü bitmesi olarak kayda geçmiş. Bu veriyi de dikkate alırsak solar panelli tavanlara sahip olan araçlar gelecekte yaygınlaşabilir.

KAYNAKÇA

https://www.webtekno.com/hyundai-nin-ustu-gunes-enerjili-otomobili-asfalta-indi-h73790.html

https://tr.motor1.com/news/361148/2020-hyundai-sonata-hibrit-tanitildi/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir