Hyperloop Önemli Bir Noktaya Ulaştı: İlk İnsanlı Test

Hyperloop Önemli Bir Noktaya Ulaştı: İlk İnsanlı Test

Pegasus Kapsülü

Aleyna ÖZNARÇİÇEĞİ araştırdı ve yazdı.

 

Virgin Hyperloop, geçtiğimiz günlerde ilk insanlı testi yaptığını duyurdu. Saatte 760 mil (yaklaşık 1223 km) hızı hedefleyen bu sistemi gelin tanıyalım. Başlamadan önce hatırlatmakta fayda var.En hızlı ticari tren olan Maglev’in hızı saatte yaklaşık 300 mil (482 km)’dir.

Hyperloop Nedir?

Hyperloop Sistemi,2013 yılında Elon Musk tarafından ortaya atılan bir fikirdir. Kargo veya yolcular ile doldurulan kapsüllerin neredeyse havasız bir tüpten itilebileceğini teorileştiren makale yayınlandı. Bu makalede Hyperloop fikrini detaylıca anlatan Musk, şirketleri yatırıma davet etti.

Musk’ın sözleriyle, yeryüzünün üstünde veya altında, özel bir ortamın içerisinde bir tüp inşa etmekolarak tanımlandı. Yerin altına gömülen veya direklerin üstüne yerleştirilen bu tüpler, şehirler arasında inşaa edilebilir. Mevcut ulaşım ağlarından çok daha hızlı olması planlanan Hyperloop’a,”5.Ulaşım Şekli” adı verildi. En dikkat çekici senaryo Los Angeles’tan San Francisco’ya (615 km) sadece 30 dakikada ulaşılabilecek olmasıydı. Daha anlaşılabilir bir örnek vermek gerekirse, İstanbul’dan Muğla’ya 30 dakikada ulaştığınızı hayal edin. Fantastik bir düşünce gibi geliyor değil mi?

Raylı sistemlerde, istenilen hız düzeyine ulaşamamasının önündeki engel sürtünme kuvvetidir. Hyperloop,tekerleklerden uzak durmakta ve manyetik alan yaratmaktadır. Böylece mıknatıslarla çalışan sistemde sürtünme kuvveti minumum hale gelir.

Virgin Hyperloop-500 metrelik tüpte saatte 387 km hıza ulaşılan test

İlk İnsanlı Testte Neler Yaşandı?

Gelelim ilk insanlı teste, geçtiğimiz ay Las Vegas’ın dışındaki çölde DevLoop test pistinde yapıldı. DevLoop pisti,500 metre uzunluğunda ve 3.3 metre çapındadır. Şirket bu pistte 400’den fazla deneme yaptı ancak  hiçbirisi insanlı deneme değildi. Bu tarihi anda yer alan 2 yolcu şirketin baş teknoloji sorumlusu Josh Giegel ve yolcu deneyimi başkanı Sara Luchian’dı. Pegasus adı verilen hiper halka kapsülündeki koltuklara bağlandılar. Sonrasında, vakum tüpünün içindeki hava çıkarıldı ve bir hava kilidine aktarıldılar. Bölme daha sonrasında parkur boyunca saatte 160 km hızlandı.

Pegasus

Denemenin gerçekleştiği Pegasus Kapsülü

 

Luchian, testten birkaç gün önce verdiği röportajda, “Bu çılgın, yeni çıkmış bir bilim kurgu icatına benzemiyor” dedi. ’’Bu büyükannemi yerleştirip onu ziyarete gönderirken rahat hissedeceğim bir şey.’’ ‘’Bu daha önce bulunduğum, defalarca kullandığım bir yeri hatırlatıyor.’’ ifadelerini kullandı. Giegel ise hızlanmanın bir uçak kalkışına benzeyeceğini söyledi. Testten önce verdiği röportajda ise ‘’ Saatte yaklaşık 160 km hızla gideceğiz, biz astronot değiliz, sadece orada oturuyoruz.’’ dedi.

 

Deneme sonrasında Luchian, hem fiziksel hem de psikolojik açıdan eğlenceli olduğunu paylaştı. Giegel, günlük kıyafetleriyle her ikisinin de rahatsız olmadan yolculuğu tamamladıklarını söyledi.

Hyperloop’un Güvenlik Sorunu

Hyperloop’un insanlar için hazır olacağı sene 2021 olarak tahmin ediliyor. Henüz hiçbir ülke kurulmasını onaylamadı. Bu sistemin ne kadara kurulacağı henüz belli değil ancak 9-13 milyar dolar aralığında olacağı öne sürüldü. Mil başına 84-121 milyon dolar maliyetine sahip olacağı ise başka bir iddia. Bu sistem seyahat anlayışını değiştirecek olsa bile maliyetini birçok ülke karşılayamacak gibi görünüyor. İnşaat ve çevre mühendisi Doç.Constantine Samaras, yanıtlanması gereken çok sayıda güvenlik sorusu paylaştı. Bu kadar yüksek hızda gidebilecek bir sistem için öngörülemeyen tüm felaketler dahil edilmelidir. Deprem?,Vakum tüpü kırılıyor mu? Trenin bir şekilde boruyu delip geçme ihtimali? Giegel ise bu sorulara ”Benim  için yeterince güvenli değilse, kimse için değil.” yanıtını verdi.

Hyperloop'un Takibi

Hyperloop’un Takibi

Bunların dışında daha akıllara gelen birçok soru var. Bir kapsül istasyona her ulaştığında yavaşlayacak ve duracak. Ardından hava kilidi kapanacak, basınçlandırılacak ve tekrar açılacak. Bu da durma süresini uzatacak. Ayrıca her kapsülün 23 kişilik kapasitesinin olması hedefleniyor. Toplu taşıma için ne kadar uygun olacağı düşündüren diğer bir nokta.

Gerçekten bu proje her gün gelişiyor ve başarılı oluyor. Yukarıda sıraladığım güvenlik sorunları mutlaka çözülecektir ancak bu maliyetin artmasına sebep olacak.2021 gibi çok yakın bir tarihe kadar çözülmesi zor gözüküyor. Ancak önümüzdeki yıllarda Hyperloop adından çokça bahsettirecek. Gelecek düşündüğümüzden çok daha hızlı geliyor. Biz de gelişmeleri takip etmeye devam ediyoruz.

Yazımı Giegal’a ait sözlerle bitirmek istiyorum. ”Bu şey insanların bakıp bu gerçekten büyük bir fikirdi diyecekleri bir sistem olacak. Bu gerçekten riskliydi ama geldiler, yaptılar ve başarılı oldular.”

Ikctekno‘yu takipte kalın. 🙂

Kaynak:

https://www.theverge.com/2020/11/8/21553014/virgin-hyperloop-first-human-test-speed-pod-tube

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir