İklim Değişikliği ve Küresel Isınmaya Çılgınca Bir Çözüm: Güneşi Karartmak

İklim Değişikliği ve Küresel Isınmaya Çılgınca Bir Çözüm: Güneşi Karartmak

solar eclipse

Merhaba sevgili okur, güneşi karartmak mı, o da ne? Diyerek yazıma geldiğini varsayıyorum ama önce sana birkaç şey sormama izin ver lütfen. Biliyorsun Dünya’nın en büyük problemlerinden iklim değişikliği ve küresel ısınma başımıza dert oldu gitti. Yıllardır bunun acısını çekiyoruz ve çekmeye de devam edeceğiz sanırım. Pekâlâ,  sana sorularım şunlar: bunları biz mi başlattık ya da nasıl başladı? Bunu nasıl önleyebiliriz? Bireysel olarak ne yapman gerekir?

Bu sorulara cevap bulduğuna ya da düşündüğüne eminim şimdi sana iklim değişikliği ve küresel ısınma hakkında bilgi hatırlatması yapıp asıl çılgınlığın içine dalmana izin vereceğim.

İklim Değişikliği

İklim değişiklikleri, bilimsel olarak klimatoloji dalına göre incelenen bir tür atmosferik ya da astronomik değişikliklerdir. İklim sistemi, içsel ve insani etkiler, Güneş’in periyodik aktiviteleri ve sera gazları, vb. nedenlerden etkilenmektedir.

Aslında iklim değişikliği asırlardır içsel sebeplere bağlı olarak değişiyordu, içsel sebep dediğimizde Karbondioksit gazının (CO2) volkanlardan, çürüyen bitkilerden, nefes alan canlılardan ve deniz yüzeyinden gelmesi sonucu sebeplerdir. Yani bu olaylar Dünya yüzeyinde yavaş yavaş başlamıştı. Ancak bunun ilerlemesi insan faktörü yüzünden oldu!

Küresel Isınma

Küresel ısınma, başlıca atmosfere salınan sera gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir.

Küresel İklim Değişikliği insani fosil yakıtlar tüketimi, endüstriyel ve tarımsal faaliyetlerin sonucu olarak atmosferdeki sera gazlarının neden olduğu küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişiklikleridir. Bu iklim değişiklikleri kuraklık, çölleşme, yağışlardaki dengesizlik ve sapmalar, su baskınları, tayfun, fırtına, hortum vb. meteorolojik olaylarda artışlar gibi belirtilerle kendini gösterir.

İklim değişikliği ve küresel ısınma yabana atılacak bir konu değildir ne yazık ki. Dünyaya, insana ve diğer tüm canlıların hayatını tehlikeye sokacak kadar öneme sahiptir ve bunların sonuçları var olan nesillerin tükenmesine yol açabilir.

burning-world

Dünya çapında bilim insanları bunu önlemek için çalışmalar yapıyor. Ayrıca ülkeler arasında da ortak çalışmalar yapılıyor. Bunun hakkında detaylı bilgi için ziyaret edin. 

Asıl konumuza gölge düşürmemek adına bireysel olarak önlem alabileceğiniz bazı bilgiler için de bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Küresel Isınmaya Çözüm: Güneşi Karartmak

Evet, şimdi gelelim şu çılgın fikre: Güneşi Karartmak. Güney Afrikalı bilim insanları iklim değişikliği ve küresel ısınmanın etkilerini bölgesel olarak azaltabilecek bir proje ile dikkatleri üzerlerine çektiler. Environmental Research Letters’ta yayınlanan makaleye göre stratosferik aerosol enjeksiyonu (SAI) adıyla bilinen jeo-mühendislik tekniği bu proje için uygun görülmüş. Yani atmosfere aerosol püskürterek güneşi karartmaktan bahsediyoruz.

Bu plan içeriğinde Cape Town Üniversitesi atmosfere sülfür dioksit gazı püskürterek bulut oluşturmayı hedefliyor. Bunun amacı ise oluşturulan bulutlarla güneş ışığına bariyer yapmak ve güneş ışınlarını uzaya geri yönlendirmek. Bu sayede küresel iklim değişikliğinin azaltılması planlanıyor.

cloud-sun

Rakamlara bakacak olursak bu işlemler için yaklaşık 20 km. yükseklikte uçabilecek ve 25 ton yük taşıyabilecek özel uçaklara ihtiyaç var ki bu uçağın geliştirilmesi için de bir çalışma gerekiyor. Ayrıca bu işlemler için 15 yıllık (planlanan süre) bir süreç içinde yılda 2.25 milyar dolar gibi bir maliyet hesaplanmış.

Güneşi Karartma Projesinin İklim Değişikliği ve Küresel Isınmaya Etkileri

Ancak bu planlanan amacın yanında bir de dünyaya ve canlılara olan etkisinin de konuşulması gerekiyor. Bilim insanları bu projenin olumsuzluklarını da kabul etmişler: güneş ışığına karşı bariyer örmek yeryüzüne gelen ışığı azaltacaktır ve bu da güneş ışığına ihtiyaç duyan bitkiler için tehlike oluşturmakta. Bu kuraklığı getirebilecek bir durum ve bunun için bir önlem alınması gerekecektir ya da örülecek olan bariyerin ne kadar güneş ışığını içeriye alınacağının hesaplanması gerekecektir.

Aynı zamanda aşırı hava koşullarına da yol açabilecek olan bu çalışma sera gazı emisyonlarının artması sorununu da ele almıyor. Her ne kadar bir çözüm gibi dursa da aslında yara bandından farksız olduğu anlaşılıyor. Dünyanın kanayan yarasına bir etkisi olabilir elbet ama bu yaraya tuz basmak mı olur yoksa kapatmak mı işte bilim insanlarını ikiye ayıran konu da bu oluyor.

İlerleyen yıllarda iklim değişikliği ve küresel ısınma azalacak mı yoksa artacak mı bilemiyoruz. Bilememizin sebebi önlem alabilecek güce sahip olup bunu uygulamamız mı olur yoksa Güneşi Karartma Projesi’nde olduğu gibi çözümden çok olumsuzlukları düşünmemiz ya da mükemmel plan arayışımızdan mı olur bilemiyorum. Ancak bilim insanları bunun artacağını öngörüyor. Neden bu öngörüyü çürütemiyoruz? Sanırım cevap belli.

Çevre gösterilerinde açılan bir pankart. (Uyan!)
Çevre gösterilerinde açılan bir pankart. (Uyan!)
Kaynakça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir