İktisat

İktisat

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

İktisat bir bütün olarak toplumu ve insan davranışını anlamak için bir yol sağlayan kaynak yönetimi, ekonomi, tahsis ve dağıtım  çalışmasıdır.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

Bölümümüzün eğitim düzeni bizleri iş dünyasına ve uzmanlık alanlarımıza hazırlayabilmek için verilen teorik derslere dayanmakta. Fakat bunun yanında 1. sınıfın 2. dönemi aldığımız English for Economics dersinde olduğu gibi dünya gündemini takip ederek edindiğimiz teorik bilgiler üzerinde çıkarımlar yaparak bilgilerimizi pekiştiriyoruz.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ? 

Bölümüm bana bu dünyada girişimcilik diye bir kavram olduğunu ve girişimci kişiler olduğunun farkına varmamı sağladı. Bu yüzden de girişimcilik konusunda birçok araştırmalar yapma fırsatı buldum.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

Bölümümüz %100 İngilizce eğitim vermektedir ve Bende %100 ingilizce olarak okuyorum. İngilizce ile üniversitede tanışan biri olarak benim için ilk başlarda oldukça zordu fakat dünya bültenini takip etmek için gereken tek şey ingilizce. Bu noktada bölümümüzün %100 ingilizce olması hayata hazırlanmamızda bizi birkaç adım öne atıyor.

5) Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

İktisattan mezunu olmak, analitik ve akıl yürütme becerilerinizin ve eleştirel düşünebilme ve çıkarımlar yapabilme yeteneğinizin olduğunun işaretidir. Bu becerilerle donatılan bizler; özel sektörde, kamuda, akademide ve kendi girişimlerimlerimizde kariyerlerimize devam edebiliriz.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Kendi bölümünden mezun veya kendi alanlarında çalışan bankacı, işletme sahibi, ekonomist, girişimci vb. insanlarla tanışmalıyız. Bu bölümde network oldukça önemli. Sektörden insanların deneyim ve tecrübeleri bizlere oldukça yol göstermekte. Bunun yanında küresel ölçekteki haberleri ve gelişmeleri takip etmek mesleki hayatımızda bir kültür birikimi oluşturacağı için kendimizi geliştirme kısmında oldukça etkili olacaktır.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Gerçekten ekonomi, para gibi alanlarda mı çalışmak istediklerine emin olmaları gerek. Çünkü iibf bölümleri arasındaki fark dışarıdan bakan bir göz için oldukça az. Buna emin olduktan sonra oldukça eğlenceli geçecek bir bölüm zaten. Bu noktada 2 tavsiyem olacak:

1) ingilizce her şeydir,

2)geçmişte yaşanan olayara hakim olarak dünya gündemini takip etmeleri oldukça işlerine yarayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir