İnovasyon ve Teknoloji

İnovasyon ve Teknoloji

İnovasyon… Günlük kullandığımız dilde “yenilik” anlamına gelen bu kelimenin acaba günümüzde tam olarak ne anlama geldiğini ve aslında ne kadar önemli olduğunu biliyor muyuz acaba?

 

İnovasyon yani “yenilik” kelimesi özellikle tek başınayken ortaya yeni bir şey koymak dışında çok bir şey ifade etmese de bir sektör içinde anıldığında çok şey ifade eder. Örneğin teknoloji. Bildiğimiz gibi hayatta karşılaştığımız zorlukları yenmek ve onları kolayca yapabilir hale gelmek için insanoğlu olarak teknolojiyi üretir ve kullanırız. Ürettiğimiz teknoloji ihtiyacımıza bir şekilde cevap verirse biz bunu başarılı sayar ve kullanmaya başlarız. Ama bir şeyi “icat etmek” ile iş bitmez. Çünkü eğer bitseydi teknoloji asla günümüzdeki gibi gelişemezdi. Nasıl mı? Hadi bir örnek verelim.

 

Cep telefonları artık hepimizin kullandığı cihazlar. Bu cep telefonu denen alet ilk çıktığında icat edilmişti. Fakat günümüzdeki telefonlara dönüşmesi icat edilme ile değil inovasyon ile oldu. İşte inovasyon budur. Elimizdekini daha iyi hale getirmek. Ve bu zaman içerisinde çok büyük farklara neden olur. İlk cep telefonu nerede şimdikiler nerede…

 

Peki tamam her şey güzel de biz niye inovasyona ihtiyaç duyuyoruz ki? Esas önemli olan yeni bir şey bulmak, ortaya daha önce olmamış bir şey koymak değil midir? Aslında hayır. İnovasyon ve icat etmek birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Çünkü bir şey icat elimezse ortada inove edecek bir şey olmayacağı gibi inovasyon olmadığı için büyük resimde teknoloji gelişmeyecek ve yeni ihtiyaçlar doğmayacaktır. Yeni ihtiyaçlar mı? İnovasyon yeni ihtiyaçlar mı doğurur?

 

İnovasyon, yeni inovasyonları gerektirir. Örneğin ilk cep telefonu kamerasını düşünelim. Cep telefonunun kamerası yokken artık bir kamerası var haline geçiyor. Ama bu yetmez. İyi performans sunması gerek. Bunun için kamera teknolojisi üzerine çalışıldı ve gelişmiş kameralr doğdu. Ama bu sefer de fotoğrafların hem boyutu büyük hem de gelişmiş kamera çok yer kaplıyor. Hem depolama alanını hem de kamera teknolojisini tekrar geliştirmek gerek. Geliştirdik güzel. Şimdi de bu fotoğrafların net görünmesi için daha iyi ekranlara ihtiyaç var… Gördüğünüz gibi bir şey geliştikçe yani inove edildikçe başka şeylerin de gelişmesi gerekiyor. Bu da en nihayetinde teknolojinin ve insanlığın bütün olarak gelişmesi demek.

 

İnovasyon bu nedenlerden dolaayı önemlidir. Tabi biraz dah derine inilebilir fakat eminim bunu düşünerek bulmak daha eğlenceli olacaktır. Çevrenizde gördüğünüz eşya ve aletlere bakarak bunu kendiniz bulmaya ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir