İnşaat Mühendisliği

İnşaat Mühendisliği

1) Bölümünüz hakkında bilgi verebilir misiniz?

İnşaat mühendisliği öğrencisiyim. Kısaca tanımlayacak olursak inşaat mühendisliği,yapıların plan, proje yapımı ile uğraşan temel mühendislik alanıdır. Bu bölümde başarılı olmanız için sayısal yeteneğinizin çok iyi olması gerekir.

2) Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeyi var? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı bir eğitim mi?

1.ve 2. sınıfta teorik dersler kadar uygulamalı dersler de görüyoruz. Fakat bu uygulamalı dersler kimya ve fizik dersleri. İlerleyen sınıflarda alacağınız dersler ile birlikte uygulamalı derslerin de sayısında bir artış oluyor. Aynı zamanda staj ve çeşitli topluluklarla birlikte uygulamalı eğitime tabii tutuluyoruz. Bütün mühendislik bölümlerinde teori kadar pratik de çok önemli. Bunlar birbirini tamamlayan iki unsurdur. Bunlardan biri eksik olduğunda iyi bir mühendis olmanız pek söz konusu olmuyor.

3) Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı?

Ben bölüme geçmeden önce üniversite hayatının insanı çok değiştirip, geliştirdiğine inanan biriydim. Bunun yanında bölümüm de bana birçok şey kattı elbette. Hayata ve çevreye olan bakış açımı çok değiştirdi. Yapıları incelerken daha küçük detaylara bakmayı, aslında şehircilikte çok önemli bir iş yaptığımızı farkettirdi ve inşaat mühendisliğinin aslında insan hayatıyla bir bütün olduğunu görmemi sağladı.

4) Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var?

Bölümüm %100 İngilizce, yani bütün dersleri İngilizce alıyorum. Yani bir dersi kendi dilinde öğrenmek mi daha kolay yoksa bir dili öğrenip o dil ile ders öğrenmek mi diye bakıldığında tabiki çeşitli zorlukları var. Fakat İngilizce bir dünya dili ve bu dil ile eğitim almak yabancı kaynaklardan daha iyi faydalanmamıza olanak sağlıyor. Bunun yanında yabancı projeleri okumakta da çok önemli bir etken.

5) Bölümünüzün iş imkanları nasıl?

İnşaat mühendisliği ülke ekonomisi ile orantılı olarak değişkenlikler gösteriyor. Fakat kendini geliştirdiğin zaman çok geniş bir iş yelpazesi olduğu da bir gerçek.

6) Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli?

Birincisi dile çok hakim olmak gerekiyor. Muhakkak bir yada iki yabancı dil biliyor olmak lazım. Düzenli ve azimli çalışmayı isteyen bir bölüm. Makale okumak, yabancı kaynaklardan faydalanmak ve pratikte işin özünü kavramak kişinin kendini geliştirmesinde faydalı olur.

7) Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Birincisi bu mesleği gerçekten yapmak isteyen insanların gelmesi en büyük tavsiyem. Düzenli ve sistemli çalışmayı bir yaşam tarzı edinmesi gerekiyor. Çok okuyup araştırması ve çeşitli yazılım ve programlara hakim olması da aday öğrenciler için tavsiyemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir