İNSAN VÜCUDUNUN BİR DAYANMA SINIRI VAR MI? VARSA BU NE KADAR ZORLANABİLİR?

İNSAN VÜCUDUNUN BİR DAYANMA SINIRI VAR MI? VARSA BU NE KADAR ZORLANABİLİR?

Bu soruyu katıldığımız bir maratonda veya yaptığımız ağır bir antrenmanda kendimize sormuş olma ihtimalimiz çok yüksek. Tek merak eden biz değilmişiz ki bunun hakkında bir araştırma bile yapılmış. Ve evet yapılan araştırmaya göre insan vücudunun dayanıklığının bir sınırı varmış ve bu sınırın ötesine geçildiğinde vücudumuzda bozunmalar meydana geliyormuş.

Peki bu bozunma dediğimiz şey ne ve tam olarak nasıl gerçekleşiyor?

Buna geçmeden önce biraz yapılan araştırmadan ve araştırma sürecinin ilerleyişinden bahsedelim.

İlk olarak ABD’de yapılan ve yaklaşık 140 gün süren 5.000 kilometrelik yarışa katılan atletler incelenmiş. Yarış öncesinde ve yarış sırasındaki metabolizma hızları not edilmiş ve ek olarak yarış sırasında yakılan kaloriler hesaplanmış

Bu hesaplamalar sonucunda enerji kullanımı ne kadar yüksek düzeyde başlarsa başlasın bir süre sonra dinlenme anından 2.5 kat yüksekte sabitlendiği görülmüş.

Fakat bu sınır tahmin edilenin aksine kalp, akciğer veya kaslarla ilgili değil; sindirim sistemimizle alakalı.

Bu sınırın ötesine geçilmeye çalışıldığı anda vücudumuz, motorların çalışır halini koruması için kendi dokuları ve yağ depoları ile beslenmeye başlıyor.

Evrimsel biyolog Daniel Lieberman bu durum hakkında: ‘Bu harika bir veri. İnsan dayanıklılığının uç noktalarında sert bir sınır olduğunu gösteriyor’ diyerek bu sınırın ne kadar harika bir ayarı olduğunu dile getirmiş.

Yazıyı, konuyla ilgili yeni öğrendiğim bir bilgi daha ekleyerek bitirmek istiyorum. Hamilelikte insan vücudu sınıra yakın bir düzeyde yaşamsal fonksiyonlarını devam ettiriyormuş.

Gözümüzde büyüttüğümüz sınırlardan çok da uzak yaşamıyoruz aslında sadece bunun farkında değiliz 🙂

Teknoloji ile kalın, bizimle kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir