Makine Mühendisliği

Makine Mühendisliği

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Makine mühendisliği bölümü matematik ve fizik derslerini temel alarak makine parçaları ve parçaların işleyişinin analiz edilmesi, üretilmesi ve tasarımının yapılmasının öğrenildiği bölümdür.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi?

Her mühendislik öğrencisinin görmüş olduğu temel dersler olan matematik ve fizik dersleri 1. sınıfta alınır. Teorik dersler ağırlıktadır fakat 1. ve 2. sınıfta alınan çizim dersleri; 2. Sınıfta alınan Mathematica ve Matlab dersleri uygulamalı dersler olarak sayılabilir. Alan ve uygulamalı dersler 3. ve 4. sınıfta yoğunlaşmaktadır. 2. ve 3. Sınıfın yaz aylarında yapılan stajlarda pratikte bilgilerimiz artmaktadır.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı?

Aldığım derslerle birlikte 3 boyutlu düşünebilme ve tasarlama yeteneğim arttı. 3 boyutlu bir çizim yaparken montajının nasıl olacağı, girintilerin çıkıntılara uyumunu düşünerek çiziyorum. Ayrıca olaylara mühendislik bakış açısıyla bakabilmeyi öğreniyorsunuz. Örneğin, bir parçanın üretiminde belirli bir yol izlenir. İşte bu noktada başka bir yolla nasıl üretilir? , Nasıl daha verimli hale getirebiliriz? Gibi sorular zihninizde oluşmaya başlıyor. Kısacası, kimse bölüme başladığında bir mühendis ve mühendislik bakış açısına sahip değildi ama mezun olurken bu yetenekleri kazanmış olarak okuldan ayrılıyorsunuz. Tabii ki öğrencinin çabasına da bağlı.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var?

Makine mühendisliği bölümü %100 İngilizce bir bölümdür. Makale okurken ya da kaynak taraması yaparken iyi bir İngilizcenin faydası oluyor. Ayrıca günümüzde çoğu teknik terim de zaten Türkçeleşmemiş bu yüzden bir sıkıntı oluşturmuyor. Ama şöyle bir handikabı var; İngilizcedeki birçok terim Türkçede sadece bir isme karşılık geliyor. Bu gibi durumlarda görsellerle çalışmak ya da birebir parçaları görmek çok daha faydalı oluyor. Ve tabii ki fabrikaların kendine has bir jargonu var. Bunu da staj yaparken öğreniyorsunuz zaten. Son olarak, eğer yurtdışı ticareti yapan bir firmada çalışıyorsanız da İngilizcenin çok katkısı oluyor.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl?

Makinenin olduğu her yerde makine mühendisine ihtiyaç vardır. Makine mühendisi olarak mezun olduktan sonra kalite kontrol, üretim, iş sağlığı ve güvenliği, risk analizi, akademisyen ve tasarım gibi birçok alanda çalışabilirler.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli?

Sakıp Sabancı’nın dediği gibi: “Her şeyin bir şeyini, bir şeyin her şeyini öğrenin.” Yani dersleri almaya başladığınızda zaten hangi alana ilginiz olduğunu keşfedeceksiniz ve bu alanlara yoğunlaşmaya özen gösterin. Bir konuya hakim olan kişi bu konuyu hiç bilmeyen birine dahi kolay bir şekilde anlatabilmeli. Çünkü iş hayatında işçilerle bir araya gelindiğinde onlarla rahat bir iletişim kurmalısınız.  Aslında işçilerle iletişimi sağlayan kişiler teknikerlerdir fakat her zaman bu kadar sistematik bir şekilde işler yürümüyor. Eğer yazılıma ilginiz varsa en az bir programlama dili öğrenebilirsiniz. İngilizce artık tek başına yeterli olmuyor, ikinci bir dil öğrenmeye hevesli olun. Ve iş odaklı düşünmeye çalışın. Bu süreç genellikle 2. Sınıftan sonra staja başlayınca başlıyor fakat unutmayın ki 4-5 yıla kadar öğrencilik hayatı bitiyor. Bu yüzden, nasıl bir alanda çalışmak istiyorsunuz ona göre önceliklerinizi belirlemeye çalışın. Üniversitedeki topluluklara katılın. Bu sayede farklı ilgi alanlarına sahip insanlarla tanışma fırsatı elde edersiniz ve topluluğun bir projesinde yer alın. Üniversitemizin Teknoloji Topluluğu size bu tarz imkanlar sağlamaktadır. Ayrıca, stajlarınızı sahada vakit geçirebileceğiniz yerlerde yapın. Çok bilinen ya da çok büyük bir firma olmasına gerek yok. Sizinle ilgilenen ve sahada aktif bir şekilde hareket etmenizi sağlayan bir yer olması önemli. Mühendislik üzerine belgeseller ve kitaplar okuyun. Bu sizin mühendislik alanında kültürlenmenize yardımcı olur. Ayrıca, bir mühendis sadece teknik bilgilere hakim olmamalıdır. Kendi alanınızın dışında sanat, tarih ve edebiyat gibi alanlarda da kendinizi geliştirmek için zaman yaratın. Ve gündemi takip edin.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

İlk olarak İngilizce bir bölüm yazamadan önce iyi düşünün. İngilizcenizi geliştirebilmek için çaba sarf ediyor musunuz? Ya da böyle bir sorumluluğun altına girebilecek kadar İngilizcenize güveniyor musunuz? Bu sorulara cevap verebilmek çok önemli. Çünkü dersler İngilizce işleniyor, anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Bu sefer keyif aldığınız bir bölümden soğuyabilirsiniz. İkinci olarak, özellikle matematiğinizin iyi olması gerekiyor. Matematikten keyif almalısınız. Çünkü işimiz matematikle, sınavlarda 1-2 sayfa işlem yaptığımız oluyor. Üçüncü olarak, makine parçalarına ya da makinelerin işleyiş prensibine ilginiz var mı? Ya da ilginizi çekebilir mi? Bu soruların cevaplarını iyi düşünün. Ve son olarak, çalışacağınız alanı ofis ortamı olarak planlasanız bile staj yaparken makinelerle ve işçilerle yakın temas halinde oluyorsunuz. Böyle bir ortama hazır mısınız? Bunları göz önüne alarak tercihlerinizi yapın. Ama unutmayın ki kimse sizi sizden iyi tanıyamaz. Önceliğiniz güçlü yönlerinizi keşfetmek olsun. Hiçbir bölüm birilerinin baskısıyla okunamaz. Kendinize en uygun bölümü seçin unutmayın ki bundan 4-5 yıl sonra bu mesleği yapacaksınız. Kendinizi makine mühendisi olarak hayal edebiliyor musunuz? Nasıl bir mühendis olurdunuz? Yaptığınız işten keyif almayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir