Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Malzeme Bilimi ve Mühendisliği ülkemizde ve dünyada gelişen sanayi ile birlikte üretim sektöründe büyük bir rol almaktadır. Genellikle günümüzde kullanılan malzemelerin özelliklerinin geliştirilmesi ya da günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak yeni malzemelerin elde edilmesi bu mühendisliğin temel amaçlarındandır.
Malzeme Bilimi ve Mühendisliği, Metalürji ve Malzeme Mühendisliği ile farkı nedir? Metalürji (metal bilimi) ve Malzeme Mühendisliği, Malzeme Mühendisliği, Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği, Seramik Mühendisliği, Polimer Mühendisliği bölümleri Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünden türetilmiş bölümlerdir. Yani Malzeme Bilimi ve Mühendisliği içerisinde uzmanlaşmak istediğiniz alana göre seçim yapabilirsiniz.
Unutmayalım ki, malzeme olmadan mühendislik olmaz.

2) Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi?

Okulumuzda, bölümümüz için verilen eğitimin %100 İngilizce olması sebebiyle 1 yıl hazırlık eğitimi ve 4 yıl zorunlu eğitim süreci mevcuttur. Üretimin ön planda olduğu bir mühendislik olması sebebiyle eğitim programının ilk senelerinde teorik ağırlıklı, ilerleyen zamanlarda ise laboratuvar ortamında uygulamalı olarak eğitim verilmektedir.

3) Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı?

Bölümümüzde 3. ve 4.sınıf dersleri kapsamında yapılması gereken zorunlu staj uygulamaları bulunmaktadır. Staj uygulamaları öğrenmiş olduğumuz teorik bilgileri pratiğe dökebilmek adına meslek hayatımızda önemli tecrübeler kazanmamıza yardımcı olacaktır.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ ye kıyasla ne gibi farklılıklar var?

Okulumuzda, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi olarak %100 İngilizce eğitim görmekteyiz. Ana dilimiz olan Türkçe’ ye kıyasla hedeflerimize ulaşabilmemiz, anlamamız ve öğrenebilmemiz adına daha fazla çalışmamız gerekmektedir.

5)Bölümünüzün iş imkânları nasıl?

Diğer mühendislik bölümlerinde olduğu gibi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde iş imkânı kendinizi alanınızda geliştirmeniz doğrultusunda artmaktadır. Sektör olarak; demir-çelik, demir dışı metaller, seramik, cam gibi entegre tesislerin yanı sıra savunma, petrokimya, enerji, havacılık, otomotiv ve beyaz eşya gibi çok farklı tesislerde üretim, AR-GE, kalite-kontrol, satın alma birimlerinde iş imkanları bulunabilmektedir.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli?

Mühendislik, problemleri tanımlayıp çözüm üretebilme, yaşam boyu eğitime açık olabilme, takım çalışmasına yatkınlık gibi özellikleri barındırmaktadır. Mühendislik eğitimi alan birçok öğrencinin de bilincinde olduğu bir sorun teoriği pratiğe dökebilme fırsatını fazla yakalayamamaktır. Okullarda bulunan öğrenci toplulukları bir mühendis adayına ekip olarak çalışma hissini kazandırmakla birlikte proje çalışma grupları kapsamında pratik bilgimizin artmasına katkı sağlayacaktır. Bunların dışında tabi ki kişinin kendisini yabancı dil öğrenme ve programlama dili açısında da geliştirmesi önemlidir.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir?

Çok bilinen mühendislik dallarından biri olmadığı için çevrenizden hevesinizi kırmaya yönelik tepkiler gelebilir ya da mezun olduktan sonra hırdavatçı olacağınızı düşünen kişiler ile karşılaşabilirsiniz. İleride güzel işlere yelken açabileceğinizi bilmenizi isterim. Bölümün iş imkânları ve sektördeki çalışma alan çeşitliliği oldukça fazladır. Tabi ki her bölümde olduğu gibi kişinin kendini geliştirmesi mühimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir