Mars, here we come! : Starship SN8

Mars, here we come! : Starship SN8

StarshipSN8
selçuk

Selçuk ÇELİK

Selçuk Çelik araştırdı ve yazdı.

Hatırlarsınız Cybertruck yazımda Elon Musk’ı oldukça övmüştüm. Gelişmeler gösteriyor ki uzun bir süre daha övmeye devam edeceğim. Starship programı Dünya yörüngesi, Ay ve Mars'a kargo ve insanlı görevler gerçekleştirmek için başlatıldı. Bu amaçta ilk olarak Starhopper prototipi denendi. Starhopper, paslanmaz çelik kullanımının test edildiği ilk prototip oldu. Starhopper’la üç deneme uçuşu yapıldı ve hepsi başarılı oldu. İlk olarak 5 Nisan 2019 da iple bağlı 1 metre yükselme testi Raptor Sn2 motoru ile yapıldı. İkincisi 25 Temmuz 2019 da ilk serbest uçuş testi 20 metre Raptor Sn6 motoru ile yapıldı. Üçüncü olarak ise 150 metre için Raptor Sn6 motoru ile yapıldı.

StarshipSN8

Ardından çalışmalar Starship SN5(serial number) ile 4 Ağustos 2020 de devam etti. Bu prototipte 150 metre Raptor Sn27 motoru ile başarılı oldu. Ardından 3 Eylül 2020 de Starship SN6 prototipi Raptor Sn29 motoru ile 150 metre için başarılı oldu.

StarshipSN8

Şimdi geçtiğimiz günlerde denenen Starship SN8 prototipine gelelim. 50 metre boyunda 16 katlı insansız roket Texas’taki Boca Chica test sahasında denenen SN8 prototipinin 12,5 kilometre yüksekliğe ulaşması hedefleniyordu. Prototip başarılı olup hedeflenen yüksekliğe ulaştı ancak roket, havalandıktan 4 dakika 45 saniye sonra üçüncü motorun da devre dışı kalmasıyla, beklendiği pozisyonda inişe geçti. Yere ulaşmadan hız kesmek için 3 motor tekrar çalıştırıldı fakat roket yere çarpıp alev topuna döndü.

StarshipSN8

Şaşırarak izlediğimiz bu infilak Elon Musk için hiç sorun değil. 216 milyon dolarlık roketin kaybını, "neyin yanlış gidebildiğini gösterdiğinden" büyük bir kazanç olarak görüyor. Hatta Musk, twitter üzerinden paylaştığı tweet ile bize kanıtladı.

Starship SN8

Peki ilerleyen yıllarda bizleri ne bekliyor? 2021’de Starship Cargo aracı ile ilk ticari uçuş, 2022’de Starship ile ay yüzeyine iniş ve Starship Cargo ile Mars’a potansiyel kargo uçuşu, 2023’de Starship Crew ile Ay yörüngesinde özel uçuş, 2024’de Starship Cargo ile Mars’a potansiyel kargo uçuşu ve Starship Crew ile Mars’a potansiyel insanlı uçuş planlanıyor.

İstikbal göklerdedir! Geleceğe adım adım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir