MATİRİCİE

MATİRİCİE

rov

Matiricie, DENEYAP Eğitim ve Teknolojileri Atölyelerinde eğitim alan 5 öğrencinin 2020 Şubat ayında oluşturduğu robotik takımdır. Takımımız su altı araçlarından olan ROV üzerine çalışmalar yapmaktadır.

Bu çalışmalarımızın bir sonucu olan projemiz MTR-beta.

Peki Bu ROV Nedir?

ROV, en genel tanımı ile bir operatör tarafından uzaktan kontrol edilerek su altında sivil ve askeri amaçlara yönelik ve insan faktörü için tehlikeli olabilecek bir dizi işlevi yerine getiren bir su altı robotudur. ROV sistemi araç dışında aracı kontrolünü sağlayan operatör, operatörün kontrolü sağlarken kullandığı donanımlar ve aracın yüzey ile iletimini sağlayan kablolardan oluşmaktadır

Yaptığımız Çalışmalar

MTR-beta adını verdiğimiz ROV robotumuz, havuz içerisinde kolaylıkla hareket ettirebilir ve robotik kolu ile istenen nesneleri kavrayabilir, içinde bulunan kamera ile su altını görebilir, bilgisayar üzerinden joystick ile kontrolünü sağlayabiliriz. Robotumuzda 6 adet su altı motoru bulunmaktadır. Şase, su altı iticileri, robotik kol 3 boyutlu baskı alınarak yapılmıştır. Elektronik aksamlar, zarar görmemesi amacıyla su geçirmez haznenin içerisine yerleştirilmiştir.

Hedeflerimiz

  • Ülkemizde henüz yeterince çalışma yapılmayan insansız su altı sistemleri alanında çalışmalar yaparak;
  • Ülkemizin adını bu alanda duyurmayı,
  • Robotik alanında yapılan diğer çalışmalara araştırmalarımız ve ürünlerimizle katkı sağlamayı,
  • Bu süreçte öncelikle okulda öğrendiğimiz becerileri hayatımıza entegre etmeyi,
  • yüzyıl becerilerinin ve iş dünyasının gerektirdiği her alanda yeni bilgiler edinerek tecrübeler kazanmayı, hedefliyoruz.

Takımımız

Matiricie takımı olarak kendi aramızda dört farklı alanda ayrıldık.

rov

Takım Bölümleri

Halkla İlişkiler

Halkla ilişkiler takımın mali kalemlerini ve sosyal ağlarını yöneten bölümüdür.

Takımımızdan Beril arkadaşımız sosyal ağ yönetimini yürütmektedir. Sosyal medya günümüzde geniş kitlelere yayılmanın en sık kullanılan yöntemidir. Sosyal medyayı etkin kullanan bir takım tanınan ve güvenilir bir takımdır. Bu özellikler takımlara sponsor olmak isteyen firmaların en önemli kriterlerindendir. 

Sponsor olabilecek firmalara takımımızı daha iyi tanıtabilmek adına sponsorluk dosyası önemli bir adımdır. Sponsor firmalar takımları bu dosyalar üzerinden değerlendirir. İyi hazırlanmış ve sağlam içerikli bir sponsorluk dosyası sponsor firmalar nezdinde sizi her zaman bir adım öne atar. Takımımızda bu alanla Esra arkadaşımız ilgilenmektedir.

Teknik (Mekanik&Elektronik&Yazılım)

Robotumuzda teknik anlamda Ardusub rehberini referans aldık. Bu alanda en kapsamlı çalışma yürüten BlueRobotics firmasının hazırladığı ve sürekli geliştirilmekte olan bu rehberi kullandık. Yazılım kısmında robotumuzun kontrolü için dronelar için geliştirilmiş ama ardusub projesi dahilinde sualtı araçlarını da destekleyen QGroundControl yazılımını kullandık. Robotumuzda kabaca; Pixhawk uçuş kontrolcüsü, yardımcı bilgisayar Raspberry pi 3, uyumlu bir kamera, sualtı iticileri, sızdırmaz tüp, güç kablosu, ethernet kablosu, motor sürücü ve gerekli gücü sağlamaları için adaptörler kullandık.

Aynı zamanda robotumuza bir şekil verebilmek için 3 boyutlu yazıcıları kullandık. 3D yazıcılar sayesinde istediğiniz parçayı talaşlı üretim kullanmadan üretip yaklaşık 4 top filament ile rovumuza son şeklini verdik. ROV için önceden verilen ön ayarlardan en uygun olan şemayı seçtikten sonra tasarladığınız ROV’u basıp kullanabilirsiniz.

3D baskı alabilmek için STL dosyası hazırlamanız gerekmektedir. Biz 3D tasarımımızı yapmak için SOLIDWORKS 2018’i kullandık. İstediğimiz tasarımı hazırlayıp stretch testinden geçirdikten sonra basıma hazır hale getirmiş oluyoruz.

Motor sürücülerini tek yönlü, ethernet kablosunu blendajlı, güç kablosunu hafif, başınızı serin tutun :).

İletişim

rov

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir