Medya ve İletişim

Medya ve İletişim

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Medya ve İletişim, öncelikle çok eğlenceli bir bölüm. Vize ve finallerde diğer bölümlere kıyasla daha seyrek bir çalışmayla yüksek ortalama yapılabilir fakat öğrendiklerinizi meslek hayatına geçirmek konusunda büyük bir çaba gerektiriyor. Öğretmenlerinizle iletişiminizin çok sıkı olabileceği, kendinizi geliştirmek istediğiniz takdirde çok fazla imkan sunulduğu bir bölüm. Bu bölümü okuduğunuz da yöneleceğiniz meslek grubu yüksek ihtimalle dersleriniz gibi bol sohbetli ve iletişimli olacaktır.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

İlk senelerde teorik derslerin sayısı daha fazla ama asıl eğitim düzeni uygulamalı eğitimden oluşuyor. Hatta pratik derslerimizi görebilmemiz için okulumuzun bize sunduğu Medya Merkezi var. Buradaki haber atölyesi, film atölyesi, halkla ilişkiler atölyesi gibi 7 atölyede tercih ettiğimiz alanın gereçleriyle ders görüyoruz.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ?

Bölümümün bana kattığı tecrübe, bir şey başarmak için yolun sonunu beklemek değil; yoldayken bir şeyler yapmaya başlamam gerektiğini görmek oldu. Bölüm, günlük hayattaki insan ilişkilerimi daha kaliteli hale getirdi ve diyaloglarım gelişti.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

Bölümümüzün eğitimi Türkçe

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

Bölümümüz Gazetecilik, Görsel İletişim ve Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Radyo Televizyon ve Sinema dallarından oluşuyor. Bu yüzden meslek alanı çok geniş bir bölüm. Her dalın kendi içinde bile çok fazla seçeneği var bu yüzden iş olanağı da artıyor. Fakat geniş yelpazeye sahip olsa bile seçeneklerinizden herhangi birine odaklanıp kendinizi geliştirerek iş olanağını siz yaratmalısınız.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Öğrenciler, yöneleceği dalı seçip mezun olmayı beklemeden teorik derslerini uygulamaya geçirmeli. Uygulamalı derslerde gördükleri bilgileri ise pratikte sıkça kullanmalı. İnsan ilişkilerini iyi tutmalı. Ülkemizde bu bölüm öğrencilerine yönelik düzenlenen yarışmalara katılabilir, zorunlu staj senesini beklemeden staj yapabilir, pratik bilgilerini profesyonelleştirerek mezun olmadan önce küçük çaplı işlerle deneyim kazanabilirler.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Bir öğrenci olarak bölümü okumak isteyen diğer öğrencilere verebileceğim en büyük tavsiye, atılgan bireyler olmalarıdır. Eğitim gördüğünüz dört sene boyunca üniversitenin imkanlarından fazlasıyla yararlanıp kendi gelişiminizi sağlamazsanız öğrendiğiniz teorik bilgilerin hepsi boşa gider. Pratik bilgiler ise sizi belirli bir yere kadar götürür. Mezun olduğunuzda bir şeylere yeni başlayacak değil, çoktan başlamış olmanız gerekli. Girişimci, öğrenmeye ve yapmaya hevesli, kolay ilişki kurabilen öğrenciler değilseniz bölüm sizin beklentinizi karşılamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir