Mekatronik Mühendisliği

Mekatronik Mühendisliği

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Bölümümüz, diğer ülkelere göre daha yeni olmasına rağmen çok hızlı bir ilerleme göstererek hak ettiği yeri almaya başlamıştır. Geleceğin mesleği olarak adlandırılan Mekatronik Mühendisliği, sanayinin ilerlemesi ile hayatımıza giren robotik, yapay zeka ve otomasyon kolları ile iç içe bir bölümdür.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

4 senedir ve 1 senede hazırlık sınıfı mevcuttur. Bölümümüz, adından da anlaşılacağı üzere makanik, elektrik ve bilgisayar alt yapılarıyla birleştirilmiş multidisiplinir bir mühendislik koludur. Bunlar göz önüne alındığında bölümde uygulamalı derslerinin ağırlıklı olduğu anlaşılıyor. Fakat ilk senelerde dersler daha çok teorik olarak işleniyor. Ve ilerleyen zamanlarda ders işleyişleri değişiyor.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ?

Sadece bu bölüm olarak bakmamak lazım, üniversiteye geçen her yeni birey hayatının değişikliğe uğrayacağını bilir. Yeni ve kültürel olarak karma bir ortamda insanın kendine bir şeyler katmaması imkansız gibi görülebilir. Ayrıca bölüm bize daha çok teknik anlamda tecrübe katacaktır.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

Okulumuzdaki birçok bölüm gibi bizim bölümümüz de 100% ingilizcedir. Eğer derinlemesine düşünecek olursak, ana dilinde eğitim almak anlama konuşunda avantaj sağlasa da, günümüzde yabancı dil bilmeden anlaşmak imkansız. Bu göz önüne alındığında zorlanılacak birkaç yıl insan hayatına kıyasla hiç olarak sayılabilir.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

En başta da dediğim gibi birçok mühendislik dalını içerisinde bulundurduğu için çok geniş çalışma alanına sahip bir bölümdür. İsterseniz fabrikaların üretim bandında mekanik ya da yazılımsal alanda isterseniz de ofis hayatında çalışma olanaklarınız mevcuttur.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Her bölümde olduğu gibi okulda alınan eğitim iş hayatı için hiçbir zaman yeterli olmayacaktır. Bu bilgiler stajlar ile pratiğe dökülmeye çalışılsa bile 1 aylık bir iş tecrübesi tabi ki iş verenler için yeterli olmuyor. Okul dönemi içerisinde nasıl projelerde rol aldığımız, hangi topluluklarda aktif görevlerde bulunduğumuz gelecek hayatımız için büyük önem arz ediyor. Bunun içinde okul toplulukları bireyin kendisini geliştirmesi için son derece kritik bir noktadadır. Bundan sonra yapılacak her adım bireyin kendi kişisel gelişimi ile alakalıdır. Örneğin fazladan bir bilgisayar dili öğrenmek tamamen bizlerin kendi sorumluluk alanıdır.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Bu bölümü okumaya karar vermişseniz geleceğiniz için çok güzel bir adım atmışsınız diyebilirim. Mühendislik ile ilgili bir şeyler bilmiyorum gibi düşünceleriniz varsa eğer bunlardan kurtulma zamanı çünkü öğrenmenin ve kendinizi keşfetmenin bir sınırı ve zamanı yoktur. Bu bölüm ile kendi ilgi alanınıza göre (birçok dalı içerisinde barındırdığı için böyle diyorum. ) kendinizi istediğiniz doğrultuda en baştan geliştirmeye başlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir