Otomobil Güvenlik Teknolojileri – Euro NCAP

Otomobil Güvenlik Teknolojileri – Euro NCAP

selçuk

Selçuk ÇELİK

Selçuk Çelik araştırdı ve yazdı.

Bir Cuma akşamı yaptığım kazadan sonra otomobil güvenlik teknolojilerini anlatmaya karar verdim. Bildiğimiz gibi firmalar otomobillere opsiyon olarak çeşitli donanım paketleri çıkartıyor. Genellikle çoğumuz ekonomik nedenlerden ötürü en boş donanım paketini seçiyoruz. Ama unutuyoruz ki otomobilimizi alırken vermediğimiz cüzzi miktarlar bize fazlasıyla dönebiliyor ki bu sadece işin maddi kısmı.. “Güvenliğin ekonomiği olmaz.” Sözünü sizinle paylaşarak konuya girmek istiyorum.

Far Teknolojileri

Bu konu da öncü firma Mercedes’in LED Intelligent Light System (akıllı ışık sistemi) adlı teknolojisinden bahsetmek istiyorum. En iyi görüşü sağlamak için hava, ışık, sürüş gibi değişkenleri tanıyarak duruma kolayca adapte olan farlar, günün her koşuluna özel olarak sürüş deneyimleri sağlıyor. Başlıca özelliklerinden bahsedecek olursak; virajlarda dönülen yöne doğru dönen far, daha keskin dönüşlerde açılan viraj varı, hıza göre artan far şiddet ve menzili, karşıdan gelen ve önünde giden sürücüyü tanıyarak rahatsız olmasını engelleme, genişletilmiş sis farı. Yine Mercedes tarafından geliştirilen konuşan far teknolojisini tanıyalım; Yola yapılan aydınlatmalı grafiklerle “Geç”, “Dur”, “Yol Çalışması”, “Hava Durumu”, “Hız Göstergesi” gibi mesajları ve şekilleri yayaya, sürücüye ve diğer sürücülere gösteriyor. Anlaşılan Mercedes mühendisleri bu konunun ehli.

Şerit Takip Sistemleri

Trafik kazalarının büyük bir kısmı şerit değiştirme esnasında gerçekleşiyor. Bunu en aza indirmek isteyen mühendisler, uzunca bir süredir birçok araç modelinde şerit değiştirme uyarı sistemlerine yer veriyor. Bu sistemler basitçe aracınızın doğru şeritte kalması ve doğru anlarda şerit değiştirmesine olanak sağlıyor. Yol yüzeyine bakan sensörleri kullanarak veri toplayan ve aracın düz veya kesik beyaz çizgilerin dışına çıkması halinde sürücüyü uyaran bu sistem uyuyakalan sürücülerin kaza riskini düşürmek için ortaya çıkmış.

Otomobil Güvenlik Sistemleri

Akıllı Ön Cam Paneli

Yolculuk halindeyken sık sık ön panele bakmanız gerekebilir bu da sürüş anında konsantrenizi büyük oranda düşürür. Kimi modeller bu durumu engellemek için, sürücünün tam önünde duran ön konsoldan yararlanmayı düşünse de Akıllı Ön Cam Panelleri ( Head-Up Display Özelliği) bu sorunun en güncel çözümlerinden biri oldu. Bu özellik sayesinde aracınızın ön kısmında bulunan ekrana yansıyan tüm değer ve bilgiler sayesinde, gözünüzü bir saniye bile ayırmadan yolculuğunuza devam edebiliyorsunuz.

Otomobil Güvenlik Sistemleri

Şehir İçi Otonom Fren Sistemi

Otomobilinizi sürerken, adeta sizin ikinci gözünüz olacak akıllı fren sistemleri, sensör, kamera, radar, frekans yayıcı ve GPS sinyali birleşimiyle yolunuzdaki neredeyse tüm cisimleri algılayabiliyor ve olası çarpışmaları haber verebiliyor. Şayet araç çarpışmadan kurtarılamayacak durumda ise, sistem araç koltuklarının duruş ve konumlarını aracın çarpışacağı açıya göre en az hasar alınacak şekilde düzenliyor.

ABS

Otomobil frenlerinde kullanılan en yaygın teknolojilerden biridir. Amacı ani fren yapıldığında tekerleklerin kitlenip sürücünün aracın kontrolünü kaybetmesinin önüne geçmektir. Bunun için ABS sistemi tekerleklerin devir sayılarını anlık olarak takip eder ve bu sayıdaki hızlı düşüşlerde o tekerleğe uygulanan fren basıncını devir sayısı normale düşene kadar azaltıp sonra tekrar artırır. Bu sayede sürücü araçın tekerleklerini kitlenip kontrolünden çıkmasından kurtulur.

Darbe Uyarı Sistemi

Darbe sensörü, olası bir kazada araçtan motora iletilen yakıt ve ateşleme sisteminin araçla olan iletişimini keser ve böylelikle kaza esnasında aracın herhangi bir şekilde yanmasını ve patlamasını önler.

Bunlara ek olarak Airbag (Hava Yastığı), park sensörü ve kamerası, hız sabitleyici gibi örnekler verebiliriz.

Dünyanın En Güvenli Otomobil Firması Volvo Mu?

Bu soruya genel geçer bir cevap verebilmemiz mümkün değildir. Fakat çelik kafes sistemi, lamine cam, airbag, emniyet kemeri, bebek koltuğu, güvenlikli kapı kilidi, abs, otonom fren sistemi gibi çeşitli otomobil güvenlik teknolojilerini icat eden firma Volvo’dur. Tüm bunlara dayanarak eğer bir firma seçecek olursak bu firma tabi ki Volvo’dur.

Otomobil Güvenlik Teknolojileri

Euro NCAP Derecelendirmeleri

Euro NCAP’ın sitesine girerek yıllara göre dünyanın en güvenli arabalarını görebilirsiniz. Örneğin 2020 yılında en güvenli otomobil ödülünü Volkswagen’ın ilk elektrikli otomobili ID.3 almış.

Otomobil Güvenlik Teknolojileri

Aracımızı ve donanım paketimizi seçtikten sonra Kasko ve Trafik Sigortası’yla devam edelim. Zorunlu trafik sigortası ve kasko iki temel araç sigortası ürünüdür. Trafik sigortası zorunlu, kasko isteğe bağlı olarak yapılır ve ek teminatları da kapsar. Kasko ile trafik sigortası farkı temelde budur. Zorunlu trafik sigortasının amacı, trafik kazası sonucunda karşı tarafa verilen hasarın bedeni ve maddi zararlarını güvence altına almaktır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hasarlarını teminat altına alırken, kasko sigortası kaza durumunda sizin aracınızı güvence altına alır. Kasko teminatları, aracınızın hasara uğraması, çalınması ve benzeri gibi durumları kapsar. Kasko bedeli de bu nedenle sigorta poliçenizin kapsamına göre değişir. Kasko’yu da tavsiye ederek devam ediyoruz.

Aracımızı, donanım paketimizi aldık, Kasko ve Trafik Sigortamızı yaptık fakat sürücü olarak biz hazır mıyız? Unutmayalım ki tam otonom otomobiller trafiğe karışana kadar trafikte her şey de bizim de payımız var. Bu yüzden ehliyet almadan önce sürücü kursumuzun verdiği eğitimle yetinmeyerek, trafiğe kapalı alanlarda sık sık pratik yapalım ta ki ehliyetimizi alıp trafiğe ilk çıkışımıza kadar.

Yazımızın sonuna geldik, size aşağıda ki şarkıyla veda ediyorum 😊 Teknoloji ile kalın, bizimle kalın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir