Oyuncu Bilgisayarı Toplamak

Oyuncu Bilgisayarı Toplamak

Bilgisayar topla

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere bir oyuncu bilgisayar toplarken dikkat edilmesi ve bilinmesi gerekenlerden bahsetmek istiyorum. Direkt parçalar önerip, belirli bütçelere hazır bir sistem listesi vermektense, dikkat edilmesi gerekenleri size gösterip bu parçaları kendiniz araştırıp bulmanız sizin için en yararlısı olacaktır. (”O paraya masaüstü toplarsın kardeşim laptop alma” diyenlerden değilim, bir sonraki yazımda laptop alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir yazı gelecek.)

Bildiğiniz üzere bilgisayar toplanırken bazı temel bileşenler üzerine toplanır, bunlar :

1-) İşlemci

2-) Anakart

3-) RAM

4-) Ekran Kartı (Göz bebeğimiz diyebilirim aslında)

5-) PowerSupply

Bir de ihtiyaçlarınıza göre özellikleri değişen parçalarımız var, bunlar da HDD ve SSD olarak adlandırılan depolama elemanlarımız. Bunlara en son değineceğim için şuan çok üstünde durmuyorum.

 

İŞLEMCİ

Bilgisayar topla

AMD ve İntel, gerçekten siyah ve beyaz gibi keskin bir ayrım oyuncular arasında. Uzun bir süre işlemci piyasasında tekel olan İntel, uzun yıllara dayanan bu tecrübesi ile hala daha kullanıcıların büyük bir kısmının güvenini elinde tutuyor olsa da bu durum son dönemlerde değişmeye başladı. AMD yeni mimarisiyle pazar payını İntel ile paylaşmaya başladı. 

Geçtiğimiz Eylül ayında, AMD’nin payı ilk defa %25’in üzerine çıkmıştı. Steam kullanıcı veritabanından gelen güncel rakam ise %26,51 olarak açıklandı. Geçen yıldan bu yana firmanın payı %6 yükselirken Intel’in payı da aynı oranda düştü. 

AMD’nin yaşadığı bu yükseliş aslında pek de sürpriz sayılmaz. Ryzen işlemciler hali hazırda Intel işlemcilerden daha iyi fiyat performans oranına sahip. Intel 14 nm Rocket Lake serisini satışa sunmaya hazırlanırken AMD ise 7 nm Ryzen 5000 serisi ile öne geçti. Firmanın 5 nm Zen 4 çipleri ise 2021’de gelecek. 

Peki İşlemcilerde Bulunan Nm Değeri Neyi İfade Ediyor?

İşlemcilerdeki namometre değeri düştükçe transistörler arasındaki mesafe azalır. Böylece transistörler daha az güç tüketir ve daha az ısı yayar. Bu da işlemcinin daha yüksek performansta çalışmasını sağlar. Ayrıca işlemcideki transistörler birbirine ne kadar yakınsa işlemci içerisinde o kadar gazla transistör sığdırılabilir. Tabi bu da işlemcinin daha geç ısınmasına ve daha az güç tüketip daha yüksek performansta çalışmasına katkıda bulunur.

AMD işlemciler çok ısınıyor diyorlardı, doğru değilmiş yani dediğinizi duyar gibiyim ; evet ,bir AMD kullanıcısı olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki, ısınma konusunda bir problemi yok.

Cebimi Hangisi Daha Çok Düşünüyor?

Bilgisayar toplamak günümüz kur farkıyla oldukça ceplerimizi zorlayacak duruma gelmeye başladı. Fakat AMD kullanıcılarının cebini düşünerek kendi cebini büyütüyor demek yanlış olmaz sanırım. Yukarıda da bahsettiğim gibi, fiyat performans oranında çok iyi ürünler üretmesi bir yana, İntel gibi her yeni nesil işlemcisine farklı bir çip getirmiyor. Bu bahsettiğim çipler AMD’de genel olarak AM4 iken, İntel bu işin biraz cılkını çıkardı diyebiliriz. LGA1150,1151,1151V.2,1200 gibi türlü türlü farklı çiplerle işlemcilerini piyasa sürüyor. Peki bu ne demek oluyor? İşlemcilerin çipleri (kolay bir anlatım için buna işlemcinin altında bulunan ufak tırnakların dizilimi diyebiliriz) değiştikçe anakarta uyumlulukları da değişir. Mesela 1150 çipine sahip bir İntel işlemciyi 1200 çiplerine uygun olan bir anakarta takamayacağınız gibi tam tersi de mümkündür. Bu yüzden yeni nesil bir İntel işlemci almak istiyorsanız, İntel size anakartınızı da değiştirmenizi söylüyor. AMD ise 3. nesil işlemcilerini bile AM4 çipseti ile üretiyor ve anakart değişimine bizi zorlamıyor.
 
Donanım Arşiv YouTube Kanalından bu konuda daha detaylı bilgi alıp, performans farkı ve fiyat farkı konusunda daha iyi bilgi alabilirsiniz. Video 2017 yılında çekildiği için kur farkından dolayı fiyatların değiştiğini ve bahsettiği işlemcilerin ve anakartların anlık kur farkıyla ne kadar
ettiğine kendiniz bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

İşlemcilerdeki GHz değerinin oyunlardaki önemi nedir?

Öncelikle GHz (saat hızından) bahsedelim. Genellikle daha yüksek bir saat hızı, daha hızlı bir işlemci demektir. Ancak birçok diğer etken de devreye girer.

İşlemciniz her saniye farklı programlardan birçok komutu işler. Saat hızı, işlemcinizin yürüttüğü saniye başına döngü sayısını GHz (gigahertz) cinsinden ölçer.

Bilgisayar topl
Frekans, yukarıda temsil edildiği gibi, belirli bir süre içinde daha fazla işlem anlamına gelir.

İşlemci hızı eski oyunlarda fark yaratırken, yeni nesil çok çekirdek destekleyen oyunlarda bu farkı artık çekirdek sayısı oluşturmaya başladı. Aynı saat hızı ve aynı veri yolu olmasına rağmen yüksek çekirdekli işlemcilerden daha fazla performans alırsınız çünkü önbellek daha tutarlı kullanılır.

Son olarak , https://www.userbenchmark.com sitesinden karşılaştırmak istediğiniz iki işlemcinin sayısal verilerine ulaşıp bilgi alabilirsiniz.

ANAKART

Bilgisayar topla

Bilgisayar toplamak da ne zor işmiş, bir sürü detayı var dediğinizi duyar gibiyim. Üzgünüm fakat daha bahsettiklerimi okyanustan bir bardak su almak gibi düşünebilirsiniz. Tabi bu okyanusun tamamı bizi ilgilendirmiyor merak etmeyin. Konumuza geri dönecek olursak :

Anakartlar sistemimizdeki tüm parçaların toplandığı elemanımızdır. Parçalarımızın birbirine uymasında kritik bir rol oynar. Anakartlar yukarıda da bahsettiğim gibi günümüzde ya İntel işlemcilerle uyumlu (kendi içinde de 1150,1200 çipsetler olarak ayrılıyor) ya da AMD işlemcilerle uyumlu şeklinde ayrılıyor. Alacağınız işlemciye karar verdikten sonra anakart seçimini yapmanız daha mantıklı olacaktır bu yüzden. Anakart seçimi yapılırken gözden kaçan fakat en önemli noktalardan birine değinerek başlamak istiyorum. ATX türleri.

 

Bilgisayar topla

Yukarıdaki görselde de gördüğünüz gibi anakartlar boyutlarına göre ATX türlerinde sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmada gördüğünüz anakartlardan bizler oyuncular olarak Standart ATX veya Micro ATX(mATX) olanları kullanıyoruz. Anakartımızı seçerken buna dikkat edilmeli çünkü eğer kasamız mATX anakartları için yapılmışsa Standart ATX anakartlar için küçük kalır ve sığmaz.

İkinci olarak destekledikleri RAM özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Açıkçası bu konuda AMD işlemcilerini destekleyen anakartlar çok bonkör diyebilirim. İntel işlemcileri destekleyen anakart çeşitliliği bütçeniz arttıkça artıyor maalesef ve iyi bir para vermediğiniz sürece desteklediği RAM Mhz değeri düşük kalıyor. Bu Mhz değerinden RAM başlığı altında bahsettim. AMD işlemcileri destekleyen anakartlar ise bu desteği bonkörce verirken cebinizi de düşünüp daha ucuz fiyatlı.

Anakartlarımızı en az 2666Mhz 32 GB ve DDR4 destekli almamızda fayda var. Bazı anakartların OC(OverClock) özelliğiyle bu Mhz değerinin üzerine çıkabiliyoruz. Eğer OC özelliğiyle 3000 , 3200 Mhz değerlerine çıkabiliyorsa bu anakartlar da uygun olacaktır.

Peki OC (OverClock) Nedir?

Hız aşırtma,  bilgisayar parçalarının sınırlarını zorlamak demektir. Mesela 3.2 GHz hızında çalışan bir işlemciyi 4.0 GHz hızında çalışan bir işemci haline basitçe birkaç ayarla getirebilirsiniz. Tabi bu işlem için soğutma sisteminizin iyi olması ve parçaların bu işleme izin veriyor olması gerekmektedir. 

 

RAM

Bilgisayar topla

Bulunduğumuz şu dönemde gerçekten çok iddialı sistem parçaları piyasaya çıkarken, RAM biraz bu yeniliklerin gölgesinde kalıyor gibi geliyor açıkçası bana. Fakat bilgisayar toplamak dendiğinde kesinlikle göz ardı etmememiz gereken bir parça olduğunu vurgulamakta fayda var.

Öncelikle RAM araştırması yaparken DDR4 olmasına çok dikkat edin. DDR3 teknolojisi zamanın çok gerisinde kalmışcasına bir performans düşüşüne neden oluyor.

Ramlerinizi her zaman çift olarak almanızı öneririm. Bilgisayarda işlenen bilgileri araba, Ramleri ise yol olarak düşünecek olursak, çift şeritli tek yönlü bir yolda trafik aynı yönlü tek şerite göre daha hızlı akacaktır. Ramler de aynı şekilde işlenecek bilgiyi eğer çift olurlarsa daha rahat işleyeceklerdir. Örneğin eğer 16GB RAM olacaksanız 8×2 şeklinde alın.

RAM’in bellek değerinin(GB) ekran kartını rahatlattığını biliyor muydunuz peki ? En basit örnekle kullandığınız grafik kartının belleği (VRAM) oynadığınız oyunlarda dar boğaz yaratırsa, sistem belleğinizden kullanmak durumunda kalabiliyor. Yani grafik kartının 3GB bellekli modeli için size yetersiz gelebilecek olan RAM’iniz, 6GB’lık modelinde rahatlıkla işinizi görebilir.

Ayrıca RAM frekansının da en kötü ihtimalle 2666 Mhz olmasına dikkat etmelisiniz. Özellikle açık dünya oyunlarında gözle görülür bir fark yaratan bu Mhz değeri gerçekten kritik bir nokta. Oyun testlerinde FPS farkını görebileceğiniz bu videoyu izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

EKRAN KARTI

Bilgisayar topla

Gelelim oyuncu bilgisayarı toplarken sistemimizin yıldızına. Oyuncu bilgisayarı toplarken açıkçası dikkat edilmesi gereken en önemli parçamız ekran kartıdır.

Ekran kartlarında işlemcilerde olduğu gibi keskin bir ayrım var :

AMD mi? NVIDIA mı?

AMD, ‘fiyat performans’ sıfatını burada da kaybetmiyor fakat işlemcilerinde İntel’e karşı sağladığı üstünlüğü  üst segment ekran kartlarında NVIDIA’ya karşı sağlayamadı. İşlemci tercih ederken İntel verdiğimiz fazla paraya çok fazla değmiyorken, NVIDIA kesinlikle bu farkı hakediyor. Tabi bu söylediklerim sizi yanıltmasın. AMD, dediğim gibi ‘fiyat performans’ olarak kullanıcılarına iyi ürünler sunuyor ve orta segment ekran kartlarında bu farkı kapatıyor. Genel olarak kullanıcı yorumlarına göre bir sınıflandırma yapacak olursak :

  • Genel kalite: Nvidia
  • Sürücü tutarlılığı: Nvidia
  • Teknoloji: Nvidia
  • Üst Segment GPU: Nvidia
  • Orta Segment GPU: AMD
  • Alt Segment GPU: AMD
  • Fiyat/Performans: AMD

Orta segment 3 farklı ekran kartını oyunlarda test eden bu videoya göz atarak bütçenize göre bir ekran kartınızı seçerken size bazı fikirler verebilir.

Power Supply

Bilgisayar topla

Güç kaynağı bilgisayarın iç yapısında sistem parçalarını çalıştırıp gerekli enerjiyi eşit miktarlarda dağıtabilmek için kullanılan iç donanım birimidir. Bilgisayar toplarken almak istediğiniz sistem parçalarının tükettiği gücü sağlaması için çok önemlidir. Genel olarak orta seviye bir bilgisayar için 600 – 750 W bir güç kaynağı sisteminiz için yeterli olacaktır.

HDD VE SSD

Bilgisayar topla

Oyuncu bilgisayarı toplarken olmazsa olmazlarımızdandır HDD ve SSD. Yeni dönemde artık oyunların bilgisayarlarımızda kapladığı yer gerçekten artmaya başladı. Bu yüzden HDD seçerken en az 1TB olmasına dikkat etmek lazım. Ayrıca 7200 RPM değerinde olmasına da dikkat etmeliyiz. Oyunların açılmasını uzun süre beklemek fazlasıyla can sıkıcı olabiliyor.

Bütçemize göre bir SSD alıp bu SSD içine Windows’u kurmak en temel yapılacak hareketlerden biri olabilir. Çünkü SSD ve HDD karşılaştırıldığında SSD HDD’ye göre okuma yazma değerleri olarak büyük bir üstünlük kurmaktadır. Eğer bütçeniz el veriyorsa 1TB SSD alarak oyunlarınızın daha hızlı açılmasını sağlayabilirsiniz. Performansa herhangi bir etkide bulunmaz HDD ve SSD.

Peki Oğuzhan, anlattın o kadar. Sen ne kullanıyorsun?

Ekran Kartı : ASUS Radeon RX570 4GB GDDR5

İşlemci : AMD Ryzen 5 2600 3.9 GHz 16MB Cache AM4 Soket

Anakart : Gigabyte B450M S2H

RAM : Corsair Vengeance 16GB(2X8GB) 3200 Mhz DDR4

PowerSupply : 600 W

SSD : Kingston 120 GB SSD

HDD : Samsung 750 GB HDD

Bazı Oyunlarda Aldığım FPS Değerleri (EN YÜKSEK AYARLAR) :

Valorant : Ortalama 200 FPS

CS:GO : Ortalama 175 FPS

LoL : Ortalama 275 FPS

The Witcher 3 Wild Hunt : Ortalama 55 – 60 FPS

Tom Clancy’s Rainbow Six Siege : Ortalama 130 – 150 FPS

PUBG : Ortalama 85 – 95 FPS

GTA V : Ortalama 90 – 100 FPS

Battelfield 1 : Ortalama 80 – 90 FPS

 

Bilgisayar topla
Bunu atmasam olmazdı galiba 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir