Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Petrol ve doğalgaz mühendisliği; petrol ve doğalgazın bulunması, çıkarılması ve transferi ile uğraşan bir mühendislik dalıdır.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

Okulumuzdaki her mühendislik bölümü ilk sene teorik temel mühendislik dersleri alır. Teorik eğitimlerin yanında uygulamalı olarak alınan birçok ders bulunuyor. Bu uygulamalı dersler okulumuzun laboratuvarlarında hocalarımızla beraber oldukça verimli geçiyor. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde, petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü için, 1 Profesör, 1 Doçent ve 2 Dr. Öğretim üyesi görev yapmaktadır.

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ?

Mühendis olmak aynı zamanda nitelikli bir insan olmak da demektir. Beş yıllık eğitim hayatınız boyunca okul ve staj olmak üzere birçok tecrübe edinirsiniz. Bilindik mühendisliklerin yanında petrol doğalgaz mühendisliği, daha zorlayıcıdır fakat bu zorlu süreç bir noktadan sonra keyif vermeye başlar. Mühendis olma yolunda yaşadığınız her zorluk hayatınıza her açıdan önemli katkılar sağlar.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi’nde, bütün mühendislik dallarında beş yıl boyunca %100 İngilizce eğitim verilmektedir. Üniversitemizdeki bütün mühendislik bölümlerinde 1 yıl zorunlu İngilizce hazırlık vardır. Dersleri İngilizce olarak gördüğümüz için teknik kavramlara hâkim olmak ilk senelerde zorlayıcı olsa bile mezun olduktan sonra akıcı bir şekilde İngilizce konuşmanız sizi diğer mühendislerden bir adım öne taşıyacaktır.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

Petrol ve doğalgaz mühendisleri görevlerini genellikle arazide ve açık havada, kısmen laboratuvarlarda yürütürler. Çalışma şartları zorlayıcıdır. Petrol ve doğalgaz mühendisleri, jeoloji mühendisleri, maden mühendisleri, tekniker ve işçilerle iş birliği halinde çalışmak durumundadırlar. Petrol ve doğalgaz mühendisleri çalıştıkları firmaya bağlı olarak sıklıkla seyahat etmek durumda kalabilirler. Bu da kişiye vizyon katmak açısından önemlidir. Petrol ve doğalgaz mühendisliği ülkemizde daha yeni yeni popülerleşen bir bölüm olduğundan çok fazla mezun vermediği için nitelikli firmalarda kolayca işe girebilirsiniz.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Her mühendislikte olduğu gibi, petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü okuyan bir kişi de mantıklı, araştırmacı, düzenli olmalıdır. Ekip çalışmalarına ayak uydurabilmeli aynı zamanda sabırlı ve özverili olmalıdır. İş hayatında mühendislik etiklerini göz önünde bulunduran davranışlar sergilemelidir. Birinci sınıfta alacağınız ‘engineering fundamentals’ adlı ders, kafanızdaki ‘nasıl daha iyi bir mühendis olurum?’ sorularını cevaplar.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Petrol ve doğalgaz mühendisliği okurken zevkli, çalışma hayatında türlü zorluklar olan bir bölümdür. Eğer bu bölümü tercih edecekseniz çalışma şartlarının kolay olmadığını göz önünde bulundurun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir