PLASTİKTEN HİDROJENE

PLASTİKTEN HİDROJENE

Gerçekleşmesi çok güç duruyor öyle değil mi? Artık ilerleyen teknoloji ile bu mümkün. Peki nasıl mı? İşte böyle.

Plastikler doğaya çok zarar veriyor bunu hepimiz biliyoruz. Geri dönüşüm için doğaya atılan plastik atıkları topluyor tekrardan kullanılması için fabrikalarda işlenmesini sağlıyorduk. Şimdi ise topladığımız atıkları hidrojene dönüştürmek için kullanacağız.

İngiltere’de Oxford Üniversitesi’nde Peter Edwards ve arkadaşları tarafından yapılan çalışmalarda plastik atıkları temiz bir hidrojen kaynağına dönüştürmenin yolu bulundu. Bulunan tek adımlı yeni yönteme göre plastik harmanlanarak küçük parçalara ayrıştırılıyor. Kırılan parçalar demir oksit ve alüminyum oksit katalizörleriyle karıştırılıyor. Katalizör, mikrodalga jeneratörüyle 1000 watt’ta kavrulduğunda, plastik üzerinde sıcak noktalar oluşturarak hidrojen açığa çıkarıyor. Bu işlem sadece birkaç saniye sürüyor ve gazın %97’si plastikten kurtarılıyor.

Yeni yöntem var olan yöntemlere göre hem daha hızlı hem de daha az enerji gerektiriyor. Kurtarılan hidrojen daha sonra temiz bir yakıt kaynağı sağlamış oluyor. Küçük elektrikli uçaklarda, arabalarda plastikten elde edilen bu temiz yakıt kaynağının kullanıldığını görebiliriz. Böylece iklim değişikliğiyle olan mücadeleye katkı da sağlanmış oluyor ve doğadaki canlıları korumuş oluyoruz.

Dünya’yı değiştirecek olan yakıt HİDROJEN

Alman meclisi 10 Haziran 2020 de ulusal hidrojen stratejisini kabul etti. Alman milletvekili olan Rüdiger KRUSE çarpıcı açıklamada bulundu. KRUSE’ ye göre hazırladıkları konjonktür programı merhem ve yarabandı işlevi görmeyecek aksine geleceğin programı olacak. Hatta KRUSE ”Gelecek hidrojen stratejisidir” demiştir.Daha sonra 8 temmuz 2020 de Avrupa Birliği’de ulusal hidrojen stratejisini kabul etti. Böylelikle dışa olan bağımlılık azalmış olacak.

 

Yeni nesil olan hidrojen yakıtı ile çalışan arabaları ve hidrojen yakıtlı araçlar ile elektrikli araçlarların farkını merak mı ediyorsun. Bunu bir sonraki yazımda bulabilirsin ” YENİ NESİL YAKIT HİDROJEN”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir