Psikoloji

Psikoloji

1)Bölümünüz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz ?

Kısa tanım olarak ruh bilimi anlamına gelen psikoloji; ruh kavramsal davranışları ve insan zihinleri alanında araştırmalar yapan bir bölümdür.

2)Bölümünüzün nasıl bir eğitim düzeni var ? Daha çok teorik bir eğitim mi alıyorsunuz yoksa uygulamalı eğitim mi ?

Üniversitemizde, psikoloji bölüm %100 türkçe eğitim vermektedir. Dört senelik eğitim vermektedir. Uygulamalı eğitim bulunmamaktadır

3)Bölümünüzün size kattığı tecrübeler nelerdir ? Hayatınızda önemli bir değişiklik sağladı mı ?

Hayatımı hep gözlem yaparak geçiren bir kişiyim. Gözlemlediğim şeyler sadece aklımda sahne olarak ve yaşadığım şeyler tecrübe olarak kalıyordu. Artık olayları isimlendiriyor ve olaylara tanı koyabiliyorum.

4)Bölümünüzün eğitimi İngilizce veya farklı bir dilde mi ? Eğer İngilizce ise; Türkçe’ye kıyasla ne gibi farklılıklar var ?

Üniversitemizde, psikoloji bölüm %100 Türkçe eğitim vermektedir.

5)Bölümünüzün iş imkanları nasıl ?

Psikologlar, test ve envanter gibi psikolojik ölçüm araçlarını ilgili kişilere uygular, insanlarla görüşmeler yapar, sorunlarını anlamaya çalışır ve uygun bir çözüm bulmasına yardımcı olur.

6)Bölümü okuyan kişiler kendini nasıl geliştirmeli ?

Konuşmayı, okumayı, dinlemeyi sevmeli ve bu yönlerde kendilerini geliştirmeliler. Bolca makale okuyup, araştırmalar yapıp kendilerini geliştirebilir.

7)Bölümü okumak isteyen öğrencilere tavsiyeleriniz nelerdir ?

Anlamak, sorgulamak bu mesleği temelidir. Bir psikoloji öğrencisi fikirlerini sözlü biçimde rahatça ifade edebilmelidir ve empati becerisi yüksek olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir