R/PLACE

R/PLACE

R/PLACE Etkinliği Nedir?

   Reddit, 2017’de R/PLACE isimli bir etkinlik düzenledi. Bu sene ikincisi düzenlenen bu etkinlikte boş beyaz bir tuval insanların erişimine açıldı. Bu tuvali isteyen herkes boyayabilirdi.  Söz konusu sanal bir tuval olduğu için piksellerden meydana geliyordu. Ancak her kullanıcı her 5 dakikada bir yalnızca 1 piksel boyama hakkına sahipti.  

   Kurallar göz önünde bulundurulduğunda bireysel olarak kayda değer bir şeyler ortaya konulması beklenemezdi. R/PLACE etkinliğinin ilk saatlerinde insanlar tuval üzerinde rastgele pikseller boyadılar. Ve bu aşamada gördüğümüz tek şey anlamsız piksel yığınlarıydı. İnsanların bireysel olarak hiçbir şey ortaya konulamayacağını anlamaları uzun sürmedi. Bunun üzerine, kullanıcılar aynı resim üzerinde çalışmak için topluluklar halinde birleştiler. Sevdikleri, değer verdikleri ve anlam yükledikleri şeyleri çizmeye karar verdiler. Oyun karakterlerinden ülke bayraklarına, ünlü tablolardan film afişlerine yüzlerce resim, sanat eseri, ortaya çıktı.

  Yalnızca kaos isteyenler de vardı. Bu insanlar tablonun tam ortasına kocaman bir siyahlık, “Void”i çizdiler. Void de diğer resimler gibi işgallerden nasibini aldı. Önce karanlığın ortasına Pink Floyd’un “The Dark Side Of The Moon” albümünün kapağını çizdiler. Daha sonra kocaman bir limon çizildi. Etkinliğin sonlarına doğru, R/Burdurland subredditi; karanlığın içine beyaz bir el silüeti çizdi.

  Türkiye’nin en büyük subredditi Porçay’a ait. Porçay sayesinde etkinlik Türkiye’de yüz binlerce insana ulaştı. Etkinliğin sonunda tuvalde; Türk Bayrağı, Barış Manço resmi, “Kaplumbağa terbiyecisi” tablosu gibi Türkiye’ye ait figürler yer aldı. Etkinlik sona erdiğinde ise en üst orta noktada Atatürk portresi yer alıyordu.  

   R/PLACE etkinliğin en önemli noktası, resimlerin etkinlik boyunca sürekli devinim halinde olmalarıydı. Yeri geldi topluluklar diğer resimlerin bulunduğu bölgeleri işgal etti, yeri geldi aynı topluluklar arasında anlaşmalar baş gösterdi. Kimi resim tuvalden silindi, kimi resim daha büyük alanlara ulaştı.
  Sonuç olarak bu etkinlik bizlere; sayısız bireyin üzerine inşa edilen sistemlerde kendi başına hareket ederek ,başkalarıyla iş birliği yapmaktan itinayla kaçınarak, ne kadar güçsüz ve etkisiz olduğunu; fakat söz konusu sistemlerin bireylerden oluşan toplulukları gerektirdiği için aynı “güçsüz ve etkisiz bireylerin”, bir araya gelerek ne denli etkin ve güçlü olabileceğini çarpıcı bir şekilde hatırlattı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir