RFID Nedir? Nerelerde Kullanılır?

RFID Nedir? Nerelerde Kullanılır?

RFID NEDİR?

    RFID(radio-frequency identification), “radyo frekansı tanımlama”nın kısaltmasıdır ve RFID etiketlerinde veya akıllı etiketlerde kodlanmış dijital verilerin radyo dalgaları aracılığıyla bir okuyucu tarafından yakalandığı bir teknolojiyi ifade eder. RFID, bir etiketten veya etiketten gelen verilerin, verileri bir veri tabanında depolayan bir cihaz tarafından yakalanması bakımından barkodlamaya benzer. Ancak RFID, barkod izleme yazılımı kullanan sistemlere göre çeşitli avantajlara sahiptir. En dikkate değer olanı, RFID etiket verilerinin görüş alanı dışında okunabilmesidir, oysa barkodların bir optik tarayıcı ile hizalanması gerekir.

Günlük Hayatta RFID Örneği - 1
RFID

RFID NASIL ÇALIŞIR?

    RFID, Otomatik Tanımlama ve Veri Yakalama (AIDC) olarak adlandırılan bir teknoloji grubuna aittir. AIDC yöntemleri nesneleri otomatik olarak tanımlar, bunlarla ilgili verileri toplar ve bu verileri çok az insan müdahalesi ile veya hiç müdahale olmadan doğrudan bilgisayar sistemlerine girer. RFID yöntemleri bunu gerçekleştirmek için radyo dalgalarını kullanır. Basit bir düzeyde, RFID sistemleri üç bileşenden oluşur: bir RFID etiketi veya akıllı etiket, bir RFID okuyucu ve bir anten. RFID etiketleri, verileri RFID okuyucusuna (sorgulayıcı olarak da adlandırılır) iletmek için kullanılan bir entegre devre ve bir anten içerir. Okuyucu daha sonra radyo dalgalarını daha kullanılabilir bir veri biçimine dönüştürür. Etiketlerden toplanan bilgiler daha sonra bir iletişim arayüzü aracılığıyla verilerin bir veri tabanında saklanabileceği ve daha sonra analiz edilebileceği bir ana bilgisayar sistemine aktarılır.

RFID Etiketleri ve Akıllı Etiketler

    Bir RFID etiketi entegre bir devre ve bir antenden oluşur. Etiket ayrıca parçaları bir arada tutan ve çeşitli çevresel koşullardan koruyan koruyucu bir malzemeden oluşur. Koruyucu malzeme uygulamaya bağlıdır. Örneğin, RFID etiketlerini içeren çalışan kimlik kartları tipik olarak dayanıklı plastikten yapılır ve etiket, plastik katmanların arasına gömülür. RFID etiketleri, çeşitli şekil ve boyutlarda gelir ve pasif veya aktiftir. Pasif etiketler, daha küçük ve uygulanması daha ucuz olduğu için en yaygın kullanılanlardır. Pasif etiketlerin veri iletebilmeleri için önce RFID okuyucu tarafından “güçlendirilmesi” gerekir. Pasif etiketlerin aksine, aktif RFID etiketlerinde yerleşik bir güç kaynağı (örneğin bir pil) bulunur ve böylece her zaman veri iletmelerini sağlar. Aşağıda yer alan görselde Aktif RFID – Pasif RFID etiketlerinin farklarını görebilirsiniz.

RFID AVANTAJLARI VE KULLANIM ALANLARI

    RFID’nin etkileyeceği ve yerini alacağı yegane teknoloji barkod teknolojisidir. Sadece dünyada değil, ülkemizde de çok yoğun bir şekilde kullanılan barkodun RFID’ye göre bazı dezavantajları vardır. Örneğin;

a) Görüş sahası

b) Sadece veri okuma

c) Kısıtlı alan ve okuma oranı

Ancak barkod teknolojisinin şu anda RFID’ye göre çok güçlü bir özelliği bulunmakta. O da etiket başına maliyeti. Olaya bir de RFID yönünden bakılırsa, kolaylıkla görülebilir ki, maliyet dışında RFID teknolojisi barkoda göre oldukça avantajlı. Çünkü RFID’de;

a) Görüş sahası kavramı yoktur

b) Etiket üzerinde veri okuma/yazma işlemi yapılabilmektedir.

c) Uzun mesafe ve her okumada birden çok kalem mal okunması imkanı vardır. Bu sayede ambarınızda ya da deponuzdaki stoklarınızı haftalar – günler – saatler yerine dakikalar içinde sayabilirsiniz.

d) İnsan / operatör müdahalesine gerek yoktur. Bu sayede uzun dönem maliyetlerinizi tahmin edemeyeceğiniz kadar düşürebilirsiniz.

e) Daha fazla veri taşınabilir. Bu sayede sadece ürünün kodu değil, gerekiyorsa geldiği depo, son kullanma tarihi ya da istenen başka bilgiler etiketlere yüklenebilir.

    RFID Uygulamaları RFID teknolojisi, aşağıdaki gibi görevleri gerçekleştirmek için birçok endüstride kullanılmaktadır:

Envanter yönetimi

Varlık takibi

– Personel takibi

– Kısıtlı alanlara erişimi kontrol etme

– Kimlik Rozeti

Tedarik zinciri yönetimi

– Sahteciliğin önlenmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir